Tue. Dec 10th, 2019

Colombo Gazette (Sinhala)

News and more from Sri Lanka in Sinhalese

හම්බන්තොට වරායට බටහිර රටවල උනන්දුවක්

Read Time20Seconds

මතභේදයට තුඩු දුන් හම්බන්තොට වරාය සම්බන්ධයෙන් බටහිර රටවල් මේ වන විට දක්වන්නේ දැඩි උනන්දුවකි. හම්බන්තොට ජාත්‍යන්තර වරාය සමූහයේ (එච්අයිපී) ප්‍රධාන මෙහෙයුම් නිලධාරී තිසා වික්‍රමසිංහ මහතා පැවසුවේ බටහිර රටවල් දක්වන උනන්දුව ඉතා දිරිගන්වන සුළු බවය.

“අපගේ නිෂ්පාදන හා සේවා සම්මිශ්‍රණය සඳහා විශාල විභවයක් සහ අනාගත අවස්ථා විවෘත වන බව අපට දැකගත හැකිය,” යනුවෙන් වික්‍රමසිංහ මහතා පවසයි. මෙහි ආකර්ශනීය පිහිටීම සහ විවෘත සංස්කෘතිය එක්සත් ජනපදය, එක්සත් රාජධානිය, ජපානය සහ ප්‍රංශය ඇතුළු ලෝකයේ විවිධ ප්‍රදේශවලින් ඉහළ මට්ටමේ වාණිජ හා වෙළඳ නියෝජිතයින් විසින් සංචාර සහ පරීක්ෂණ චාරිකා ගණනාවකට පහසුකම් සපයයි.

මීට පෙර චීනයේ අරමුදල් සපයන වරාය චීන හමුදාව විසින් රට තුළ කඳවුරක් පිහිටුවීමට යොදා ගනු ඇතැයි සැලකිලිමත් විය.
අගෝස්තු පළමු සතිය තුළ පැවති දෙදින කොළඹ ජාත්‍යන්තර ලොජිස්ටික් සමුළුවේ (සීඅයිඑල්සී) දූත පිරිසක් මෑතකදී හම්බන්තොට වරායට පැමිණියහ.

එච්අයිපී හි ආයෝජන හැකියාවන් සහ වරායට එහි ඇමතුම්කරුවන්ට ලබා දිය හැකි වෙනත් ප්‍රතිලාභ තක්සේරු කිරීමයි.සෞඛ්‍යය හා ආරක්ෂාව, යහපාලනය සහ විනිවිදභාවය වැනි අපගේ මූලික සාරධර්ම ඇතුළත් කරමින් වරාය සංවර්ධනය වෙමින් පවතී. අපගේ පරමාර්ථය වන්නේ එච්අයිපී ඉහළම ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල වන බව සහතික කිරීමයි. මෙය වාණිජ නාවික සිතියමේ නව වරාය ගමනාන්තයක් බැවින් අපට ප්‍රමිති හා ක්‍රියාවලීන් මිණුම් සලකුණු කළ හැකි බව අපි හොඳින් දනිමු. ”වික්‍රමසිංහ මහතා වැඩි දුරටත් මේ පිලිබදව අදහස් දක්වමින් පවසයි.

වරාය ආශ්‍රිත කර්මාන්ත සඳහා වෙන් කර ඇති භූමි ප්‍රදේශයක් සමඟ දිවයිනේ දකුණට සැලසුම් කර ඇති විවිධ අපනයන සංවර්ධන කලාපවලට සහාය වනු ඇත. “අපේ සැලසුම් වන්නේ ශ්‍රී ලංකාවට දකුණින් පිහිටි ගේට්වේ වරායක් ලෙස එච්අයිපී ස්ථානගත කිරීමයි. එය රටේ හොඳින් සංවර්ධනය වූ හා සංවර්ධනය වෙමින් පවතින මාර්ග යටිතල පහසුකම් සමඟ බෙහෙවින් ඉවහල් වේ. එච්.අයි.පී.ජී. හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරි රේ රෙන් මහතා පවසන්නේ කොළඹ වරායට අනුපූරකව සහ රටේ සමස්ත වරාය කළඹට එකතු වන මීළඟ ප්‍රතිස්ථාපන කේන්ද්‍රස්ථානය බවට පත්වීමට අපි සැලසුම් කර ඇති බවයි.

“මෑතකදී පැවති කොළඹ ජාත්‍යන්තර ලොජිස්ටික් සමුළුව මෙම කලාපයේ විෂය පථය පුළුල් කිරීම සම්බන්ධයෙන් වැදගත් කරුණු රාශියක් පිළිබඳව අවධානය යොමු කළේය. රට තුළ සහ කලාපයේ සංවර්ධනය කිරීමට දැනටමත් වෙන් කර ඇති වරායන් ගණනත් සමඟ, අපේ දේශීය වරායන් අතර සහසම්බන්ධතා අපට දැක ගත හැකිය. අනෙකුත් කලාපයන්ගෙන් ආයෝජන ආකර්ෂණය කර ගත හැකි ප්‍රදීපයක් බවට පත්වීම සඳහා කලාපයම එකක් ලෙස සංවර්ධනය කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතුය. මෙය කර්මාන්තයේ කලාපීය වර්ධනය වේගවත් කරනවා පමණක් නොව, ලෝක ව්‍යාප්ත වාණිජ හා වෙළඳාම තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමට උපකාරී වනු ඇත, ”රෙන් පවසයි.එච්අයිපී බහාලුම් හැසිරවීම, සාමාන්‍ය භාණ්ඩ, රෝරෝ, මගී, බංකර, තොග පර්යන්තය, ගෑස් සිට ව්‍යාපෘති භාණ්ඩ දක්වා විවිධ සේවාවන් සපයයි. සමුද්‍රීය හා ප්‍රවාහන ක්ෂේත්‍රයේ සේවාවන්හි සම්පූර්ණ පරිමාව හැසිරවීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති රටේ එකම වරාය ලෙස එය එක්තරා ආකාරයක රටක් බවට පත්වෙමින් තිබේ. සියලුම වරාය භාවිතා කරන්නන්ට සහ පාර්ශවකරුවන්ට ආර්ථික වශයෙන් කාර්යක්ෂම හා පාරිසරික වශයෙන් දිරිගැන්වීමේ ප්‍රතිලාභ සහ වරාය සේවාවන් ඉදිරිපත් කිරීමට HIP සැලසුම් කරයි.

එච්අයිපී යනු ශ්‍රී ලංකා වරාය අධිකාරිය සහ ගෝලීය වරාය මෙහෙයුම්කරු සීඑම්පෝර්ට් අතර ඇතිවූ පුද්ගලික පෞද්ගලික හවුල්කාරිත්වයකි. ගෝලීය වරාය ක්‍රියාකරු දැනුම හුවමාරු කර ගැනීමේ සම්පතක් සහ දේශීය හවුල්කරුවකුට විශේෂතාවයක් ගෙනෙන හෙයින්, සීඑම්පෝර්ට් කුඩය යටතේ සිටීම ලෝක ප්‍රමිතීන් ස්ථාපිත කිරීමේදී එච්අයිපීයට අමතර වාසියකි.

0 0
Advertisements

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *