ඉන්දියානු සාගරයේ ආරක්ෂක තත්ත්වය පිළිබඳව සොයා බැලේ

ඉන්දියානු සාගර කලාපයේ සහ මුහුදු සන්නිවේදන මාර්ගවල ආරක්ෂක තත්ත්වය පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකාව සැලකිලිමත් වන බව ආරක්ෂක මහලේකම් (විශ්‍රාමික) ශාන්ත කොට්ටෙගොඩ මහතා පවසයි.

කොට්ටෙගෝඩා මේ බව කියා සිටියේ අද කොළඹදී විවෘත වූ ‘ආරක්ෂක සම්මන්ත්‍රණය 2019’ උත්සවයේදීය.

ඉන්දියානු සාගරයේ නැගෙනහිර හා බටහිර සම්බන්ධ කරන ඉතා වැදගත් මුහුදු මාර්ග අඩංගු වන අතර එය බොහෝ ජාතික රාජ්‍යයන්ගේ ජීවන මාර්ගය බවට පත්ව ඇති අතර එහි සීමාව තුළ පමණක් නොව වාණිජ කටයුතු සඳහා මුහුදු මාර්ග සන්නිවේදනය මත යැපෙන සියලු දෙනා ද ආරක්ෂක ලේකම්වරයා පැවසීය.

වර්තමාන යුගයේ දී අයිඕආර් හි බොහෝ ආකාරයේ මිලිටරි වර්ධනයන් සිදුවෙමින් පවතී. මිලිටරි නවීකරණයන් තුළින් ස්ථාවරත්වය අපේක්ෂා කරන අනෙකුත් ජාතීන්ට එරෙහි වීමක් ලෙස ජාතික රාජ්‍යයන් තම හමුදා බලකායන් ශක්තිමත් කරමින් හා සංවර්ධනය කරමින් සිටී. අනෙක් අතට, ගෝලීය ආරක්ෂාව සඳහා අවශ්‍ය කලාපීය ස්ථාවරත්වය ස්ථාපිත කිරීම හා පවත්වාගෙන යාම සඳහා විදේශීය හමුදා සහ බලඇණි පැමිණීම වැඩි කිරීමේ ප්‍රවණතාවක් පවතී.

ආගමික, දේශපාලනික හෝ වෙනත් චේතනාවන් ඇති කැරලිකාර, කැරලිකාර, ගරිල්ලා සහ ත්‍රස්ත කණ්ඩායම්වල දැවැන්ත සංවර්ධනයක් පවතින බව ඔහු සඳහන් කළේය.

දේශපාලන හේතූන් හා සම්බන්ධ ක්‍රියාකාරී සන්නද්ධ ගැටුම් විශාල සංඛ්‍යාවක් සඳහා අයි.ඕ.ආර්. මෙම ගැටුම් බොහොමයක මූලයන් ඔවුන්ගේ යටත් විජිත ස්වාමිවරුන්ගේ පාලනය පිළිබඳ බෙදීම් සහ පාලන සංකල්පය තුළ අන්තර්ගත වේ. දීර් long කාලයක් තිස්සේ නොවිසඳුණු මෙම ගැටුම් හේතුවෙන් මිලිටරි වර්ධනයන් හා බලපෑමට ලක් වූ ජාතීන්ගේ හමුදාවන් නවීකරණය කිරීම සිදුවිය. නීත්‍යානුකූල මිලිටරි බලවේග සමඟ සාම්ප්‍රදායික නොවන ගැටුම්වල යෙදී සිටින කැරලිකාර කණ්ඩායම් ද කලාපය විශාල වශයෙන් හමුදාකරණයට දායක වී තිබේ.

ත්‍රස්තවාදය හා කැරලි සම්බන්ධ කලාපයේ මෙම තරල ආරක්ෂණ තත්ත්වය හේතුවෙන් සාමකාමී ජාතික රාජ්‍යයන් ද ඔවුන්ගේ සාමකාමී පැවැත්මට ඇතිවිය හැකි තර්ජනය වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔවුන්ගේ හමුදා බලකායන් ශක්තිමත් කිරීමට පියවර ගෙන ඇති බව කොට්ටෙගෝඩා පැවසීය.

අයිඕආර් හි ගැටුමට තවත් මූලික හේතුව ආගමික අන්තවාදයයි. ආගමික වශයෙන් අභිප්‍රේරිත අන්තවාදී කණ්ඩායම් කලාපයේ සාමයට හා ස්ථාවරත්වයට විශාල තර්ජනයක් වී ඇති අතර, මේ නිසා එවැනි සටන්කාමී ආයතන සහ ජාතික රාජ්‍යයන් ද මෙම හේතුව නිසා බලපෑමට ලක්ව ඇති අතර කලාපයේ මිලිටරි නවීකරණය හා සංවර්ධනයන්හි ක්‍රියාකාරී ක්‍රීඩකයින් බවට පත්ව ඇති බවද ඔහු මෙහිදී පැවසුවේය.

මෙම තත්වය බාහිර ගෝලීය බලවතුන්ට කලාපීය ආරක්ෂක ගැටළු වලට ක්‍රියාකාරීව සම්බන්ධ වීමටත්, ගෝලීය ආරක්ෂාව සහ ස්ථාවරත්වයේ නාමයෙන් මිලිටරි පැවැත්මක් සහ කඳවුරු පවත්වා ගැනීමටත් අවස්ථාවක් ලබා දී ඇති බව කෝට්ටෙගොඩ මහතා වැඩි දුරටත් පැවසුවේය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here