යුනෙස්කප් සමඟ ශ්‍රී ලංකාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ වැඩපිළිවෙලක්

සමන්ත කේ. ජයසූරිය මහත්මිය ශ්‍රී ලංකාවේ නව නිත්‍ය නියෝජිතයා ලෙස එක්සත් ජාතීන්ගේ ආර්ථික හා සමාජ කොමිෂන් සභාවේ සහ බැංකොක්හි පැසිෆික් (යුනෙස්කාප්) හි විධායක ලේකම් ආමිඩා සල්සියා අලිස්ජාබානා මහත්මිය වෙත අක්තපත්‍ර පිළිගැන්වීය.

නව නිත්‍ය නියෝජිතයා පිළිගැනීමේ විධායක ලේකම් ඇලිස්ජාබානා, ESCAP හි වරම සහ එළඹෙන නිත්‍ය සහ ප්‍රධාන සැසිවාරයන් ගෙනහැර දැක්වූ අතර ශ්‍රී ලංකාවේ අඛණ්ඩ ක්‍රියාකාරී සහභාගීත්වයට ආරාධනා කර ඇත.

තිරසාර සමුද්‍රීය සම්බන්ධතාවය, ධීවර හා දූෂණයෙන් තොර සාගර, එනම් තිරසාර සංවර්ධනය සඳහා සාගරයේ ආර්ථික, සමාජීය හා පාරිසරික සහයෝගීතාව ප්‍රවර්ධනය කිරීම යන තේමාව යටතේ 2020 මැයි මාසයේ පැවති කොමිෂන් සභා සැසිවාරයේ දී අවධානය යොමු කළ ප්‍රධාන අංශ තුන පිළිබඳව තවදුරටත් විස්තර කිරීම. පලදායි කාර්යභාරයක් ඉටුකිරීමට සහ සාකච්ඡා සඳහා දායක වීමට ශ්‍රී ලංකාව දක්වන උනන්දුව විධායක ලේකම් පිළිගත්තේය.

ESCAP ශ්‍රී ලංකාව වෙත ලබා දී ඇති තාක්‍ෂණික සහාය සහ ධාරිතා වර්ධන සහයෝගය පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකා රජයේ අගය ප්‍රකාශ කරන අතරම, නිත්‍ය නියෝජිතයා සිහිපත් කළේ ශ්‍රී ලාංකිකයන් ගණනාවක් ඔවුන්ගේ විශේෂ ise දැනුම හා සේවා සපයන බවයි. ESCAP උපදේශකයින් හෝ සේවකයින් ලෙස.

මෑතදී ඉහළ මධ්‍යම ආදායම් මට්ටමට උපාධිය ලබා ඇති රටක් ලෙස පී.ආර්. ජයසූරිය මහතා කියා සිටියේ සමුද්‍රීය ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සඳහා සාමාජික රටවල් අතර අන්‍යෝන්‍ය සංවාද හා සහයෝගීතාව ප්‍රවර්ධනය කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව දැඩි උනන්දුවක් දක්වන බවයි. විශේෂයෙන් ඉන්දියානු සාගරයේ සුරක්ෂිත හා සාමකාමී නාවික, තිරසාර මසුන් ඇල්ලීම , සාගර දූෂණය අවම කිරීම යනාදිය.

එසේම, 2017 දී රට තිරසාර සංවර්ධන පනත බලාත්මක කර ඇති අතර, එහි ජාතික ප්‍රතිපත්තිවලට SDGs ඇතුළත් කර ඇති බව ඇය පැවසුවාය. මෙම පසුබිම තුළ, අන්‍යෝන්‍ය උනන්දුවක් දක්වන ක්ෂේත්‍රයන්හි දී කොමිෂන් සභාව සමඟ වඩාත් දැඩි සහයෝගීතාවයක් ඇති කර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව බලාපොරොත්තු වන බව ඇය සහතික විය.

දෙවන ලේකම් සාරිතා රණතුංග මහත්මිය නිත්‍ය නියෝජිතයා සමඟ සම්බන්ධ වූ අතර, ලේකම් මිච් හෙසී සහ කොමිෂන් සභාවේ නියෝජ්‍ය ලේකම් ලොරෙන්සෝ සැන්ටූචි රැස්වීමේදී විධායක ලේකම් සමඟ එක් වූහ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here