ලෙබනනය සුඩාන ශ්‍රී ලාංකික පවුල 7ක් රඳවා තබා ගනී

වයස අවුරුදු 18 ට අඩු ළමුන් සිව්දෙනෙකු ඇතුළුව හත් දෙනෙකුගෙන් යුත් සුඩාන ශ්‍රී ලාංකික පවුලක් ලෙබනනයේ සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව විසින් රඳවාගෙන ඇති අතර, පදිංචිය පිළිබඳ ලිපි ලේඛන නොමැතිවීම හේතුවෙන් දෙමාපියන් විවිධ රටවලට පිටුවහල් කරන බවට තර්ජනය කර ඇති බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

හියුමන් රයිට්ස් වොච් සහ ලෙබනන් මානව හිමිකම් මධ්‍යස්ථානය (සීඑල්ඩීඑච්) අද පැවසීය. සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව, විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම සහ පිටවීම සම්බන්ධයෙන් වගකිව යුතු ආයතනය, පවුල නිදහස් කළ යුතු අතර, පවුලේ පිටුවහල් කිරීමේ කටයුතු විසඳීමට ඉතිරිව ඇති අතර, පවුලට එකට සිටීමට හැකි බව සහතික කළ යුතුය. පවුලට සීමාවන් පැනවීමට නිශ්චිත හා බලවත් හේතු තිබේ නම්, සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව රඳවා තබා ගැනීම හැර වෙනත් පියවර ගත යුතුය.

කෙසේ වෙතත්, කිසිදු අවස්ථාවක, ළමයින් සංක්‍රමණ ආශ්‍රිත අරමුණු සඳහා රඳවා නොගත යුතුය, මන්ද රඳවා තබා ගැනීම ඔවුන්ට අතිශයින්ම හානිකර විය හැකිය. පවුලේ පියා සුඩාන ජාතිකයෙකි, මව ශ්‍රී ලංකාවේය. ඔවුන්ගේ දරුවන් පස්දෙනා උපත ලබා ලෙබනනයේ ජීවත් වූහ. පවුලට රට තුළ නිත්‍ය සංක්‍රමණික තත්වයක් නොමැත.

18 හැවිරිදි වැඩිමහල් දරුවා ඔහුගේ අවිධිමත් පදිංචිය හේතුවෙන් 2019 පෙබරවාරි 14 වන දින සිට සාමාන්‍ය ආරක්ෂක අධ්‍යක්ෂ කාර්යාලයේ රඳවා ඇත. ජුලි 3 වන දින, සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව විසින් බේරූට් හි පිහිටි පවුලේ නිවස වටලා පියා, 57, ඔහුගේ බිරිඳ, 42, සහ ඔවුන්ගේ 5 හැවිරිදි දියණිය බේරූට් යන දෙදෙනා රඳවා තබා ගත්හ. ජූලි 4 වන දින බලධාරීන් ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන් අත්අඩංගුවට ගන්නා විට ඔවුන්ගේ 11 හැවිරිදි, 13 සහ 16 හැවිරිදි පුතුන් තිදෙනා රඳවා තබා ගෙන ඇත

ළමයින් රඳවා තබා ගැනීම ඔවුන්ට සැලකිය යුතු හානියක් වන අතර කිසි විටෙකත් සංක්‍රමණ ආශ්‍රිත අරමුණු සඳහා භාවිතා නොකළ යුතුය. ”හියුමන් රයිට්ස් වොච් හි වැඩ බලන මැද පෙරදිග අධ්‍යක්ෂක ලාමා ෆාකිහ් පැවසීය. “සාමාන්‍ය ආරක්‍ෂාව ඔවුන් සහ ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන් වහාම නිදහස් කළ යුතු අතර, අවශ්‍ය නම්, පවුලේ අය කටයුතු සඳහා පෙනී සිටින බව සහතික කිරීම සඳහා අඩු හානිකර විකල්ප භාවිතා කරන්න.”

ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් මව සමඟ කතා කළ අතර දැනට ඇගේ බාලම දරුවන් දෙදෙනා සමඟ කැරිටාස් ලෙබනනය විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන නවාතැනක රඳවා ඇත. තම සැමියා සහ තවත් පුතුන් තිදෙනා සාමාන්‍ය ආරක්ෂක ස්ථානයක රඳවා සිටින බව මව පැවසුවාය. සංක්‍රමණික සේවකයින්ට නෛතික හා සමාජීය සහයෝගය සපයන ARM, රඳවාගෙන සිටින සංක්‍රමණික කාන්තාවන් කුඩා දරුවන් සමඟ කැරිටාස් පහසුකම වෙත යැවීමේ සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව පිළිබඳ ලේඛනගත කර ඇත.

“මෙම දරුවන් රඳවා තබා ගැනීමෙන් සහ ඔවුන්ගේ පවුල වෙන් කරන බවට තර්ජනය කිරීමෙන් ලෙබනන් බලධාරීන් ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් නොසලකා හැර තිබේ. රැඳවුම් මධ්‍යස්ථානවල ළමුන් රඳවා තබා ගැනීම ඔවුන්ව කම්පනයට ලක් කරන අතර ඔවුන්ගේ ශාරීරික හා මානසික යහපැවැත්මට සැලකිය යුතු හානියක් සිදු කළ හැකිය. ළමුන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීම සහ පවුල් සමගිය පිළිබඳ මූලධර්මය සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව සඳහා මූලික අවධානය යොමු කළ යුතුය. ”ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් හි මැද පෙරදිග පර්යේෂණ අධ්‍යක්ෂ ලින් මැලූෆ් පැවසීය.

ළමයින්ට සුඩානයෙන් හෝ ශ්‍රී ලංකාවෙන් හැඳුනුම්පත් නොමැති අතර ඔවුන් ලෙබනන් භූමියේ උපත ලැබූ බව පවසමින් ප්‍රාදේශීය ලෙබනන් නිලධාරියෙකුගේ උප්පැන්න සහතික පමණක් ඇත.

සිවිල් යුද්ධයෙන් තම සහෝදරයන් දෙදෙනාම ඝහනය වීමෙන් පසු 1995 දී හමුදා සේවය වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔහු සුඩානයෙන් ලෙබනනයට පිටත්ව ගිය බව පියා ARM වෙත පැවසීය. ඔහු 1998 දී නැවත සුඩානයට පිටුවහල් කොට අත්අඩංගුවට ගත් නමුත් ඔහුගේ පියා අල්ලස් ලබා දීමෙන් පසු නිදහස් වූ අතර 1999 දී නැවත ලෙබනනයට පැමිණියේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ගෘහ සේවිකාවක් වන මෙම මව ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් වෙත පැවසුවේ මීට වසර 20 කට පමණ පෙර අපයෝජනයට ලක් වූ ලෙබනන් සේවා යෝජකයෙකුගෙන් පලා ගිය බවත්, එමඟින් ලෙබනනයේ නිත්‍ය සංක්‍රමණික තත්ත්වය අහිමි වූ බවත් ය. තම සේවායෝජකයා තමාට පහර දුන් බවත්, විදේශ ගමන් බලපත්‍රය රාජසන්තක කළ බවත්, වසරක් තිස්සේ ඇගේ වැටුප නොගෙවූ බවත් ඇය කීවාය. හියුමන් රයිට්ස් වොච්, ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් සහ ඒආර්එම් විසින් සංක්‍රමණික ගෘහ සේවිකාවන්ට එරෙහි වැටුප් නොගෙවීම, බලහත්කාරයෙන් සිරගත කිරීම සහ වාචික හා ශාරීරික හිංසනය ඇතුළු විශ්වාසදායක වාර්තා ලේඛනගත කරයි.

ඉස්ලාම් ආගමට හරවා මුස්ලිම්වරයකු විවාහ කර ගැනීම සම්බන්ධයෙන් පවුලේ සාමාජිකයන් පළිගැනීමට බිය වන බව මව පැවසුවාය. ඇගේ උපන් නගරය වන ශ්‍රී ලංකාවේ මහනුවරදී මුස්ලිම්වරුන්ට එරෙහිව දරුණු කැරලි ඇති වී තිබේ.

දෙමව්පියන් දෙදෙනාම මීට පෙර ඔවුන්ගේ සරණාගත ඉල්ලීම් එක්සත් ජාතීන්ගේ සරණාගත ඒජන්සිය (UNHCR) සමඟ ලියාපදිංචි කිරීමට උත්සාහ කළ නමුත් ඔවුන්ගේ හිමිකම් ලබා නොදුනි.

මුළු පවුලම පිටුවහල් කරන බව සාමාන්‍ය ආරක්ෂක නිලධාරීන් පවසා පිටත්වීමේ පෝරමයකට අත්සන් කරන ලෙස ඔහුට බලපෑම් කළ බව පියා ජූලි මාසයේදී ARM වෙත පැවසීය. ඇය අගෝස්තු මාසයේදී ARM වෙත පැවසුවේ සාමාන්‍ය ආරක්ෂක නිලධාරීන් විසින් ඇයව ශ්‍රී ලංකාවට පිටුවහල් කරන බවත්, ඇගේ දරුවන් සැමියා සමඟ සුඩානයට පිටුවහල් කරන බවත් දැනුම් දුන් බවයි.

ළමයින් කිසි විටෙකත් සංක්‍රමණික අරමුණු සඳහා තනිවම හෝ ඔවුන්ගේ පවුල් සමඟ රඳවා නොගත යුතුය. එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය ඔවුන්ගේ පවුල් සමඟ කෙටිකාලීනව රඳවා තබා ගැනීම පවා ළමයින්ට “ගැඹුරු හා negative ණාත්මක බලපෑමක්” ඇති බව සොයාගෙන ඇති අතර, “ළමයින් ඔවුන්ගේ නෛතික / සංක්‍රමණික තත්ත්වය හෝ ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන් නොසලකා සංක්‍රමණ සම්බන්ධ අරමුණු සඳහා රඳවා නොගත යුතුය. ”

ලෙබනනය විසින් අනුමත කරන ලද ළමා අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ සම්මුතිය අර්ථ නිරූපණය කරන එක්සත් ජාතීන්ගේ කමිටුව “නිදහස අහිමිවීමේදී ඇති වන හානිය සහ සංක්‍රමණික රැඳවුම් දරුවන්ගේ ශාරීරික හා මානසික සෞඛ්‍යයට සහ ඔවුන්ගේ සංවර්ධනයට ඇති කළ හැකි negative ණාත්මක බලපෑම නිසා” 1991 දී, දරුවෙකුගේ සංක්‍රමණික තත්ත්වය මත පදනම් වූ නිදහස අහිමි කිරීම “නීතියෙන් තහනම් කළ යුතු අතර ප්‍රතිපත්ති හා භාවිතයෙන් එය අහෝසි කිරීම” ඉල්ලා ඇත.

පවුල් සමගිය පිළිබඳ මූලධර්මය අනුගමනය කරමින් බලධාරීන් දරුවන්ගෙන් දෙමව්පියන්ගෙන් වෙන් නොවිය යුතුය. ආගමන විගමන අවස්ථා වලදී දෙමව්පියන්ගේ නිදහස හෝ චලනය වීමේ නිදහස සඳහා සීමාවන් අවශ්‍ය යැයි සලකනු ලැබුවහොත්, රඳවා තබා නොගන්නා දරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම්වලට ගරු කිරීම සඳහා මුළු පවුලම රඳවා තබා ගැනීමේ විකල්පයන් සැපයිය යුතු අතර, ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන්ගෙන් වෙන් නොවී, එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරුවන් වධහිංසා පැමිණවීම සහ සංක්‍රමණිකයන්ගේ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව ප්‍රකාශ කර ඇත.

දෙමව්පියන්ගේ නිදහස සඳහා නිශ්චිත හා බලවත් හේතු සීමා නොකරන්නේ නම්, එහි ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් බැඳීම්වලට අනුකූල වීම සඳහා, සාමාන්‍ය ආරක්ෂාව පවුල නිදහස් කළ යුතුය. එවැනි අවස්ථාවක, මෙම පවුල සඳහා රඳවා තබා ගැනීම සඳහා විකල්ප සොයා ගත යුතු බව සංවිධාන පවසයි. අඩු හානිකර විකල්පයන්ට බලධාරීන්ට ඔවුන්ගේ නඩුව සලකා බලන විට වාර්තා කිරීමේ අවශ්‍යතා ඇතුළත් විය හැකිය. තීරණාත්මක ලෙස, පවුල් සමගිය සහ දරුවාගේ යහපතට ගරු කිරීම යන මූලධර්මයන්ට අනුකූලව, විවිධ රටවලට පිටුවහල් කිරීමෙන් පවුල වෙන් නොවිය යුතුය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here