අතුරුදහන් වීම් පිළිබඳ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ශ්‍රී ලංකාවට ඇති බව UN පවසයි

අතුරුදහන් වීම් පිළිබඳ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ශ්‍රී ලංකාවට ඇති අතර දශක ගණනාවක් තිස්සේ මෙවැනි චෝදනා පිළිබඳව සොයා බැලූ ජාතික විමර්ශන කොමිෂන් සභා මෙන්ම එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තා ද මෙයට සාක්ෂි සපයන බව ශ්‍රී ලංකාවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ කාර්යාලය පවසයි.

බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් වූවන්ගේ ජාත්‍යන්තර දිනය නිමිත්තෙන් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් ශ්‍රී ලංකාවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ නේවාසික සම්බන්ධීකාරක හනා සිංගර් කියා සිටියේ 2016 දී බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් වීමෙන් සියලු පුද්ගලයින් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා වූ ජාත්‍යන්තර සම්මුතිය ශ්‍රී ලංකාව විසින් අනුමත කිරීම සහ විශේෂයෙන් අතුරුදහන් වූවන්ගේ කාර්යාලය 2017 දී පිහිටුවීමෙන්.

අතුරුදහන් වූවන්ගේ කාර්යාලයට දැවැන්ත කාර්යයක් ඇති බවත්, එහි අභියෝගාත්මක ජනවරම ඉටු කිරීම සඳහා අදාළ සියලු රාජ්‍ය බලධාරීන්ගේ පූර්ණ සහාය අවශ්‍ය බවත් ඇය පැවසුවාය.

“දහස් ගණනකගේ දුක් ගැහැටවලට පිළිතුරු සහ සහනයක් ලබා දිය හැක්කේ දිගුකාලීන අඛණ්ඩ උත්සාහයකින් පමණක් වන අතර, එමඟින් සත්‍යය සඳහා ඇති අයිතිය ඉදිරියට ගෙනයාම, යුක්තිය ඉටු කිරීම, වන්දි ගෙවීම සහ සහතික කිරීම සඳහා රජය දක්වන කැපවීම් වලට අනෙකුත් ආයතන සමඟ දායක විය හැකිය. අනාගතයේදී එවැනි අපරාධ කිසිවක් සිදු නොවනු ඇත. මෙම කැපවීම ඉටු කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජයට අඛණ්ඩව සහයෝගය දැක්වීමට එක්සත් ජාතීන් සූදානම්ය.

2010 දී එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලය ප්‍රකාශ කළේ අගෝස්තු 30 දිනය ජාත්‍යන්තර බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් වීමේ දිනය ලෙස සමරනු ඇති බවයි.

අතුරුදහන් වීම් පිළිබඳ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ද ශ්‍රී ලංකාවට ඇත. දශක ගණනාවක් තිස්සේ මෙවැනි චෝදනා පිළිබඳව සොයා බැලූ ජාතික විමර්ශන කොමිෂන් සභා මෙන්ම එක්සත් ජාතීන්ගේ වාර්තා ද මෙයට සාක්ෂි සපයයි. අතුරුදහන් වූ ඔවුන්ගේ ආදරණීයයන් සිටින ස්ථානය සහ ඉරණම සහ මෙම අපරාධවල වැරදිකරුවන්ට වගවීම පිළිබඳව තවමත් පිළිතුරු සොයමින් සිටින රට පුරා සිටින සියලුම පවුල් පිළිබඳව අද අපට මතක් කර දී තිබේ. ”හනා සිංගර් පැවසීය.

බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් වීම දරුණු අපරාධ වන අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ දිනය මේ වන විට වින්දිතයින් සමඟ ඇති සහයෝගිතාවය සලකුණු කරන අතර ලෝකයේ විවිධ ප්‍රදේශවල බලහත්කාරයෙන් හෝ ස්වේච්ඡාවෙන් අතුරුදහන් වීම් අඛණ්ඩව සිදු කිරීම මෙන්ම අතුරුදහන් වීම් පිළිබඳ සාක්ෂිකරුවන්ට හිරිහැර කිරීම, අයුතු ලෙස සැලකීම සහ බිය ගැන්වීම පිළිබඳව ගැඹුරු කනස්සල්ලද ඔවුන් පල කරයි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here