ජම්මු කාශ්මීරය පිළිබඳව පකිස්ථාන වි.අ. සහ ශ්‍රී ලංකා වි.අ. අතර කතාවක්

ජම්මු හා කාශ්මීරයේ වර්තමාන තත්ත්වය පිළිබඳව සාකච්ඡාවක් පාකිස්තාන විදේශ අමාත්‍ය මක්දූම් ෂා මහමුද් කුරේෂි මහතා සහ ශ්‍රී ලංකා විදේශ අමාත්‍ය තිලක් ජනක් මාරපාන සමඟ දුරකථන සංවාදයක් පැවැත්වා ඇත.

ජාත්‍යන්තර නීතියට හා එක්සත් ජාතීන්ගේ යෝජනාවලට පටහැනි වූ ජම්මු හා කාශ්මීරයේ මතභේදාත්මක තත්ත්වය වෙනස් කිරීම සඳහා ඉන්දියාවේ නීති විරෝධී හා ඒකපාර්ශ්වික ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳව විදේශ අමාත්‍යවරයා සිය ශ්‍රී ලංකාවට කරුණු දැක්වා ඇත.

මේ වන විට ජම්මු හා කාශ්මීරය තුළ ඉන්දියාව ගෙන ඇති පියවර කලාපයේ සාමය හා ආරක්ෂාව සඳහා බරපතල අවදානමක් ඇති බව ඔහු අවධාරණය කර තිබේ. එමෙන්ම අවධානය වෙනතකට හැරවීම සඳහා ඉන්දියාවේ වාඩිලාගෙන සිටින ජම්මු හා කාශ්මීරයේ ව්‍යාජ ධජ මෙහෙයුමක් සිදුකිරීමේ අන්තරාය ද ඔහු අවධාරණය කළේය.

ඉන්දියානු වාඩිලාගෙන සිටින ජම්මු හා කාශ්මීරයේ අඛණ්ඩව පිරිහෙමින් පවතින මානව හිමිකම් සහ මානුෂීය තත්ත්වය පිළිබඳව විදේශ අමාත්‍යවරයා ශ්‍රී ලංකා විදේශ අමාත්‍යවරයාට දන්වා සිටියේ පසුගිය දින 23 තුළ දැඩි ආහාර හා ජීවිතාරක්ෂක බෙහෙත් හිඟය, සන්නිවේදන අවහිර කිරීම් සහ සම්පූර්ණ අගුලු දමා ඇත.

ඉන්දියානු වාඩිලාගෙන සිටින කාශ්මීරය සඳහා ජෙනොසයිඩ් වොච් නම් ජාත්‍යන්තර සංවිධානය “ජන සංහාර අනතුරු ඇඟවීමක්” නිකුත් කර ඇති බව ඔහු පැවසීය. එමෙන්ම මෙම තත්වය අතිශයින් භයානක බවද ඔහු පැවසීය. ඉන්දීය හමුදා විසින් බලය යෙදවීම මානුෂීය ව්‍යසනයකට තුඩු දිය හැකි බවද මෙහිදී සාකච්චා වී ඇත.

ශ්‍රී ලංකා විදේශ ඇමතිවරයා කියා සිටියේ ශ්‍රී ලංකාව මෙම තත්ත්වය පිළිබඳව සැලකිලිමත් වන බවයි. ශ්‍රී ලංකාව පාකිස්තානය සමඟ ඇති සබඳතාව අගය කරන බවත් විදේශ ඇමතිවරයා ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරය කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බවත් ඔහු පැවසීය.

කලාපයේ සාමය හා ස්ථාවරත්වය සඳහා සම්බන්ධතා පවත්වා ගෙන යාමට අඛණ්ඩව නායකයින් දෙදෙනා එකඟ වී ඇත.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here