රනිල් මාලදිවයිනේදී ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා සමග සාකච්චා

අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මාලදිවයිනේදී ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය එස් ජයශංකර් සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට සැලසුම් කර ඇත.

සැප්තැම්බර් 3 සිට 4 දක්වා මාලදිවයිනේ පැවැත්වීමට නියමිත 2019 සිව්වන ඉන්දීය සාගර සමුළුවට ජයශංකර් සහභාගී වීමට නියමිතය.

වික්‍රමසිංහ මහතා තවත් රටවල් කිහිපයක විදේශ අමාත්‍යවරුන් සමඟ මෙම අවස්ථාවට සහභාගී වනු ඇත. මාලදිවයිනේ ජනාධිපති ඉබ්‍රාහිම් මොහොමඩ් සොලිහ්, අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ සහ සිංගප්පූරුව, මාලදිවයින, මොරිෂස්, නේපාලය සහ භූතානය යන විදේශ අමාත්‍යවරුන් මෙම සමුළුවට සහභාගී වීමට අපේක්ෂා කරන බව ඒඑන්අයි ප්‍රවෘත්ති සේවය වාර්තා කර තිබේ.

සිව්වන ඉන්දියන් සාගර සමුළුවේ තේමාව අයිඕසී 2019 ඉන්දියන් සාගර කලාපය සුරක්ෂිත කිරීම සාම්ප්‍රදායික හා සාම්ප්‍රදායික නොවන අභියෝග” යන්නයි. සමුළුවේ පළමු සංස්කරණය 2016 දී සිංගප්පූරුවේදී පැවැත්වූ අතර පිළිවෙලින් ශ්‍රී ලංකාවේ සහ වියට්නාමයේ සංස්කරණ දෙකක් පැවැත්විණි.

පවත්නා සම්මතයන් සහ රීති ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා පලදායී කලාපීය ආයතනික යාන්ත්‍රණයක් සංවර්ධනය කිරීම සඳහා එළඹෙන අයිඕසී හිතාමතාම කටයුතු කරනු ඇත. අතීතයට සමගාමීව, මෙම සමුළුව ඉන්දියානු සාගර කලාපයේ පාර්ශවකරුවන්ට කලාපීය සාමයට හා මානව ආරක්ෂාවට ඇති තර්ජන කළමනාකරණය කිරීම සඳහා ආයතනික රාමුවක් ගොඩනැගීම සඳහා හිතාමතාම තවත් අවස්ථාවක් ලබා දෙනු ඇත.

මාලදිවයිනේ ජනාධිපති සහ ශ්‍රී ලංකා අග්‍රාමාත්‍ය ඇතුළු රටවල් 35 කට අධික සංඛ්‍යාවක කථිකයින් විසින් මෙම සමුළුව අමතනු ඇත. දෙදින උත්සවය සඳහා රටවල් 17 ක අමාත්‍යවරුන්, රටවල් 16 ක නිලධාරීන් සහ රටවල් 10 කට අධික සංඛ්‍යාවක විද්වතුන් ද සහභාගී වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here