ශ්‍රී ලංකාවේ දෙමළ පවුල් ක්‍රිස්මස් දූපතට

නත්තල් දූපතට එක රැයකින් ප්‍රවාහනය කළ බවට වාර්තා තිබියදී දෙමළ සරණාගතයින්ගෙන් යුත් පවුලක් වෙනත් ස්ථානයකට ගෙන ගොස් ඇති ස්ථානය පිළිබඳව අදහස් දැක්වීම ඕස්ට්‍රේලියානු ෆෙඩරල් රජය ප්‍රතික්ෂේප කරන බව ද නිව් ඩේලි වාර්තා කරයි.

මිතුරන් සහ ආධාරකරුවන් සෙනසුරාදා උදෑසන ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ බිලෝ පවුල – ඔවුන් ජීවත් වූ මධ්‍යම ක්වීන්ස්ලන්ත නගරයට පසුව ඊනියා ඕස්ට්‍රේලියාවේ වයඹ දෙසින් පිහිටි දූපතේ රැඳවුම් මධ්‍යස්ථානයකට අලුයම 2 ට පමණ පැමිණ ඇති බවයි.

“ආධාරකරුවන්ට සිකුරාදා විශාල කාලයක් තිස්සේ පවුලේ අය සමඟ තිබූ සම්බන්ධතා නැති වී තිබුණි. පවුලේ දුරකථන ඔවුන්ගෙන් ලබාගෙන ඇති අතර ඔවුන්ට දවස පුරා ඇමතුම් කිහිපයක් ලබා ගැනීමට අවසර ලැබුණි. පවුල “සිටින තැන” ගැන ස්වදේශ කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුව කිසිවක් ප්‍රකාශ නොකරන බව ඒබීසී වාර්තා කරයි.

“මෙම කාරණය අධිකරණය ඉදිරියේ ඇති බැවින් අදහස් දැක්වීම නුසුදුසු වනු ඇත,” දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රකාශකයෙක් ඒබීසීයට පැවසීය. අනතුරු ඇඟවීමකින් තොරව රැඳවියන් ගෙනයාම අසාමාන්‍ය දෙයක් නොවේ, නමුත් “නත්තල් දූපතට මාරුවීම සාමාන්‍ය දෙයක් නොවේ” යැයි පවුලේ සොලිසිටර් කරීනා ෆෝඩ් පැවසීය.

“එය නියත වශයෙන්ම අපගේ රැකියාව දුෂ්කර කරවන අතර එය බලාපොරොත්තු සුන් කරවනසුලුය,” ඇය පැවසුවාය, නව සැපයුම් ගැටළු “කලකිරීමක්” ලෙස විස්තර කළාය. ඇය දැන් බලා සිටින්නේ ෆෙඩරල් ආගමන ඇමති ඩේවිඩ් කෝල්මන් වෙනුවෙන් පවුලේ නීති කණ්ඩායමට තම සේවාදායකයින්ට ප්‍රවේශ විය හැකි ආකාරය ගැන, අත්සන් කළ ලියකියවිලි ලබා ගැනීම ඇතුළුව.

ඔවුන් සති අන්තයේ දී ඩාවින් හි නීතියින්ට සහාය වීමට කටයුතු කර තිබුණි. ප්‍රියා, ඇගේ සැමියා නදෙසලිංගම් සහ ඔවුන්ගේ ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතික දරුවන් වන කොපිකා  සහ තාරුනිකා ඩාවින් හමුදා කඳවුරක රඳවා සිටියහ. නත්තල් දූපතට පැමිණෙන විට පවුලේ අය සහ මිතුරන් සමඟ සම්බන්ධතා පැවැත්වීමට ප්‍රියාට හැකි විය. “මගේ දරුවන් ඔවුන්ගේ ලෝකයෙන් වෙන් වී ඇත.

බ්‍රහස්පතින්දා රාත්‍රියේ මෙල්බර්න් සිට ශ්‍රී ලංකාවට පිටුවහල් කිරීම නතර කරන ලෙස විනිසුරුවරයෙකු අවසන් මොහොතේ වාරණ නියෝගයක් නිකුත් කිරීමෙන් අනතුරුව මෙම පියවර ගෙන තිබේ. ඇණවුම ලබා දුන් පසු පවුලේ අය ඩාවින් වෙත ගොඩ බැස ගුවන් යානයෙන් ඉවතට ගෙන ගියහ.

සිකුරාදා තවත් බලාපොරොත්තුවක් දල්වා තිබුණි. බදාදා වැඩිදුර නඩු විභාගයක් පැවැත්වෙන තුරු බාලම දරුවා නෙරපා හරින ලෙස මෙල්බර්න් අධිකරණය රජයට නියෝග කළේය. පවුලේ නීති කණ්ඩායම පවසන්නේ තාරුනිකා පමණක් තීන්දුව යටතේ ආරක්ෂා කර ඇති බැවින් සරණාගත ආරක්ෂාව සඳහා ඇයගේ හිමිකම් කිසි විටෙකත් තක්සේරු කර නොමැති බවයි.

නෛතික මාර්ගයන් අවසන් වී ඇති බැවින් ඇගේ පවුලේ සෙසු සාමාජිකයන් නෙරපා හැරිය හැකි නමුත් පවුල බෙදී ගියහොත් ඕස්ට්‍රේලියාව හෙළා දකින බව ෆෝඩ් මහත්මිය පැවසුවාය

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here