Wed. Feb 26th, 2020

Colombo Gazette (Sinhala)

News and more from Sri Lanka in Sinhalese

මාලදිවයින සහ ශ්‍රී ලංකාව ත‍්‍රස්තවාදයට එරෙහිව එකතු වෙයි

Read Time5 Minute, 59 Second

ත‍්‍රස්තවාදී තර්ජනයෙන් ජනතාව ආරක්ෂා කිරීමේ උත්සාහයන් දෙගුණ කිරීමට මාලදිවයින සහ ශ්‍රී ලංකාව එකඟ වී තිබේ. මාලදිවයිනේ ජනාධිපති ඉබ්‍රාහිම් මොහොමඩ් සොලිහ් සහ අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ යන මහත්වරුන් මාලදිවයිනේ අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ නිල සංචාරයේ කොටසක් ලෙස ජනාධිපති කාර්යාලයේදී ඒකාබද්ධ පුවත්පත් ප්‍රකාශයක් ඉදිරිපත් කළහ.

නායකයන් දෙදෙනාම ඔවුන්ගේ ප්‍රකාශ වලදී, ශ්‍රී ලංකාව සහ මාලදිවයින අතර සම්බන්ධතාවය නිර්වචනය කරන කල් පවත්නා මිත්‍රත්වය ඉස්මතු කර දැක්වීය. අනෙක් අතට නායකයන් දෙදෙනාම සඳහන් කළේ දෙරට අතර පවතින විශිෂ්ට සහයෝගීතාවයට මෙය දායක වී ඇති බවයි.

මාලදිවයින සහ ශ්‍රී ලංකාව සම්ප්‍රදායිකව සමීප හා වැදගත් සම්බන්ධතාවයක් භුක්ති විඳින අතර සාරධර්ම, ඉතිහාසය සහ සංස්කෘතිය එකිනෙකට බැඳී ඇති බව ජනාධිපති සොලිහ්ගේ ප්‍රකාශය නැවත අවධාරණය කළේය. දෙරට අතර අන්තර්ක්‍රියා වාර්තාගත ඉතිහාසයෙන් ඔබ්බට ගිය බව ඔහු පැවසීය. තවද, වසර ගණනාවක් තිස්සේ මාලදිවයිනට ශ්‍රී ලංකාව විසින් කරන ලද නොයෙකුත් ආධාර පිළිබඳව ඔහු කෘතවෙදිත්වය පළ කළේය. මාලදිවයිනේ සමාජ ආර්ථික සංවර්ධනයට මහත් රුකුලක් වී ඇති සෞඛ්‍ය, අධ්‍යාපනය, ආරක්ෂක, තරුණ සංවර්ධනය හා ක්‍රීඩා යන ක්ෂේත්‍රවල ධාරිතා වර්ධනය හා මානව සම්පත් සංවර්ධනය පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාවේ විශේෂ සහාය ඔහු ඉස්මතු කළේය.

ජනාධිපති සොලිහ් සහ අගමැති වික්‍රමසිංහ යන දෙදෙනාම අන්තර්ජාතික වේදිකාවල ද්විපාර්ශ්වික හා බහුපාර්ශ්වික වශයෙන් සහයෝගීතාවයේ සාරය හා වේගය පිළිබඳව සිය සතුට පළ කළහ. සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් අත්කර ගෙන ඇති බව ජනාධිපතිතුමා සඳහන් කළ අතර, දෙරට අතර ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා පුළුල් කිරීම හා සංවර්ධනය කිරීම සහ කොන්සියුලර් කටයුතු සම්බන්ධයෙන් ඊටත් වඩා සමීපව සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීම සඳහා මාර්ග සාකච්ඡා කළේය.

අද හුවමාරු කර ගත් අවබෝධතා ගිවිසුම් මෙම අරමුණු සඳහා නිශ්චිතවම දායක වන බවත්, වීසා පහසුකම් සැපයීමේ ගිවිසුම මගින් ශ්‍රී ලංකාවේ ඉගෙනුම ලබන මාලදිවයින් සඳහා දෙමාපියන්, භාරකරුවන් සහ ශිෂ්‍ය වීසා බලපත්‍ර නිකුත් කිරීම ලිහිල් කරන බවත් අපගේ සංස්කෘතීන් හා ආර්ථිකයන් සාමූහිකව පොහොසත් කිරීමට උපකාරී වනු ඇති බවත් ජනාධිපති සොලිහ් සඳහන් කළේය විශේෂයෙන් සෞඛ්‍ය අංශය උපුටා දක්වමින් මාලදිවයිනට ආධාර කිරීමේදී ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් කරන ලද වැදගත් දායකත්වය ජනාධිපති සොලිහ් දිගටම සඳහන් කළේය. ශ්‍රී ලංකාවේ සෞඛ්‍ය සේවා අපේක්ෂා කරන මාලදිවයින් වැසියන්ට කරන ලද කාරුණික ආගන්තුක සත්කාරය සහ විශිෂ්ට සේවාවන් පිළිබඳව ඔහු සිය අගය ප්‍රකාශ කළේය. මාලදිවයින් වැසියන්ට ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්ද්‍රියයන් බද්ධ කිරීමේ සේවා ලබා ගැනීමට අවසර දීමට ශ්‍රී ලංකා රජය ගත් තීරණය විශේෂයෙන් ජනාධිපතිවරයා විසින් සටහන් කරන ලදී.

සෞඛ්‍ය, අධ්‍යාපනය, කලාපීය පාලනය සහ ඉන්දියන් සාගරයේ සාමය සහ ආරක්ෂාව වැනි වැදගත් අංශවල අඛණ්ඩ සහයෝගීතාවය නායකයින් දෙදෙනා සමාලෝචනය කළහ.

අද දින හුවමාරු වන ගිවිසුම්වල වැදගත්කම පිළිබඳව ජනාධිපති ඉබ්‍රාහිම් මොහොමඩ් සොලිහ් ද අදහස් දැක්වීය. ජනාධිපති සොලිහ් මහතා ප්‍රකාශ කළේ ‘නිපුණතා සංවර්ධනය සඳහා ආයෝජනය කිරීම සහ තරුණයින් මගේ රජයට ඉහළ ප්‍රමුඛතාවයක්. උසස් අධ්‍යාපනයට, තරුණ සංවර්ධනයට සහ මානව සම්පත් වල ධාරිතාව හා ගුණාත්මකභාවය ඉහළ නැංවීමට දායක වන වැදගත් අවබෝධතා ගිවිසුම්වලට අපි අද අත්සන් තැබුවෙමු.

ජාත්‍යන්තර අවධානය යොමු කළ යුතු කරුණු ද සාකච්ඡා කෙරිණි. ත්‍රස්තවාදී තර්ජනයෙන් ජනතාව ආරක්ෂා කිරීමේ උත්සාහයන් දෙගුණ කිරීමට දෙරටම එකඟ වූ අතර, ජනාධිපති සොලිහ් විනාශකාරී ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයට ජනතාව සහ ශ්‍රී ලංකා රජය කෙරෙහි සිය බලවත් අනුකම්පාව පළ කළේය.

දේශගුණික විපර්යාස අවම කිරීම හා අනුවර්තනය වීම යන දෙකෙහිම ක්ෂණික අවධානය යොමු කළ යුතු හදිසි තර්ජනයක් බව ජනාධිපතිවරයා සහ අගමැතිවරයා නැවත අවධාරණය කළ අතර, ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ කලාපය තුළ සහ ඉන් ඔබ්බෙහි ප්‍රචණ්ඩ අන්තවාදයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සියලු රටවල් සමඟ කටයුතු කිරීමේ අවශ්‍යතාව පිළිබඳව එකඟ විය.

 

0 0
Advertisements

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *