බෝරා මුස්ලිම්වරුන්ගේ ගෝලීය සමුළුව පැවැත්වීම හරහා රු.කෝටි 900කට අධික ආදායමක්

Update

බෝරා මුස්ලිම්වරුන්ගේ ගෝලීය සමුළුව අද (02) මෙරටදී ආරම්භ විය.

මෙම සමුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වීම හරහා රුපියල් කෝටි නවසීයකට අධික ආදායමක් දැනටමත් මෙරටට ගලාවිත් ඇතැයි ශ්‍රී ලංකා සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරියේ සභාපති කිෂූ ගෝමස් මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

බෝරා මුස්ලිම්වරුන්ගේ ගෝලීය සමුළුව අද බම්බලපිටිය වෙරළ මාවතේ බෝරා ප‍්‍රධාන පල්ලිය කේන්ද්‍ර කරගනිමින් ආරම්භ වූ අතර එළැඹෙන සැප්තැම්බර් 12 වැනිදා දක්වා එය පැවැත් වේ.

ඒ මෙරටට සැපත්වී සිටින , බෝරාවරුන්ගේ ජීවමාන ආගමික නායකයා වන ආචාර්ය සෙයිඩ්නා මුෆද්දල් සයිෆුදීන්තුමන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන්.

සමුළුව අවසාන වීමෙන් පසුව සංචාරක බෝරාවරුන් ගාල්ල,සීගිරිය,බදුල්ල,නුවරඑළිය සහ මහනුවර වැනි ප්‍රදේශ රැසක සංචාරය කිරීමටද සැලසුම් කර තිබේ. ඒ අනුව බෝරාවරුන්ගේ සමුළුව වෙනුවෙන් විශේෂ රථ වාහන සැලැස්මක් එළැඹෙන සැප්තැම්බර් 12 වැනිදා දක්වා කොළඹ බම්බලපිටිය ප්‍රෙද්ශය ආශ්‍රිතව ක්‍රියාත්මක වන අතර විශේෂ ආරක්ෂක සැලැස්මක්ද ක්‍රියාත්මක වේ.

විරෝධතා තර්ජනය මධ්‍යයේ බෝරා නායකයා කොළඹ දේශන පවත්වයි

ලොව පුරා බෝරාවරුන් 21,000 ක් සහභාගි වන බෝරාවරුන්ගේ සමුළුව කොළඹදී ආරම්භ විය. බෝරා යනු විශේෂිත වත්පිළිවෙත් සහිත මුස්ලිම් ජන කොට්ඨාසයක් වන අතර ලොව පුරා බෝරාවරුන් ලක්ෂ 15 ක් පමණ වාසය කරයි. බෝරාවරුවන්ගේ ශ්‍රී ලංකා ආගමනය සිදුව ඇත්තේ 1830 දශකයේදීයි. මේ වන විට බෝරාවරුන් 2500 ක් පමණ ශ්‍රී ලංකාවේ වෙසෙන අතර මෙරට ප්‍රමුඛ පෙළේ වෙළෙඳ ව්‍යාපාර කිහිපයකම හිමිකරුවන් වන්නේ බෝරා ජාතිකයන්.

ලොව පුරා වෙසෙන බෝරාවරුන් 21,000 කට අධික පිරිසක් මේ වනවිටත් මෙම ගෝලීය සමුළුව සඳහා දිවයිනට පැමිණ සිටියි.

කොළඹ අලුත්කඩේ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණ බල ප්‍රදේශය තුළ මහජන සාමයට බාධා වන , නීත්‍යනුකූල නොවන උද්ඝෝෂණ සහ රැස්වීම් පැවැත්වීම සැප්තැම්බර් 10 වැනිදා දක්වා තහනම් කරමින් අධිකරණය අද (01) නියෝගයක් නිකුත් කළේය. ඒ කොළඹ පැවැත්වෙන බෝරාවරුන්ගේ ජාත්‍යන්තර සමුළුවට එරෙහිව විරෝධතාවක් පැවැත්වීමේ සූදානමක් පිළිබඳව පොලිසිය අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කිරීමෙන් පසුවයි.

මේ අතර බම්බලපිටිය වෙරළ මාවත කේන්ද්‍ර කරගනිමින් පැවැත්වෙන එම සමුළුව වෙනුවෙන් කොළඹ විශේෂ රථ වාහන සැලැස්මක් සහ ආරක්ෂක සැලැස්මක්ද ක්‍රියාත්මකයි. බම්බලපිටියේ වෙරළ මාවතේ බෝරා මස්ජිද් ප‍්‍රධාන පල්ලිය කේන්ද්‍ර කරගනිමින් පුරා දින 10 ක කාලයක් පැවැත්විය.

බෝරාවරුන්ගේ නායකයා වන ආචාර්ය සෙයිඞ් මුෆාචාල් සයිෆුදීන් ද ඉකුත්දා දිවයිනට පැමිණි අතර එම සමුළුව පැවැත්වෙන්නේ ඔහුගේ ප‍්‍රධානත්වයෙනි. මීට එරෙහිව විරෝධතාවක් පැවැත්වීමේ සූදානමක් ගැන ලැබුණු තොරතුරු අපිළිබඳව පොලිසිය විසින් අධිකරණය දැනුවත් කිරිමෙන් පසුව කොළඹ අලුත්කඩේ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණ බල ප්‍රෙද්ශය තුළ මහජන සාමයට බාධා වන , නීත්‍යනුකූල නොවන උද්ඝෝෂණ සහ රැස්වීම් පැවැත්වීම තහනම් කරමින් අද අධිකරණ නියෝගයක් නිකුත් කෙරුණි.

ඒ අනුව අදාල විරෝධතා පැවැත්වීමේ සූදානමින් පසු වූ සිංහල ජාතික බලමුළුවේ කැඳවුම්කරු පූජ්‍ය මැඩිල්ලේ පඤ්ඤාලෝක හිමි සහ යේ කැඳවුම්කරු පූජ්‍ය ඉත්තෑකන්දේ සද්ධාතිස්ස හිමි යන හිමිවරුන් ඇතුළු පිරිසක් වෙත එම අධිකරණ නියෝගය භාරදෙනු ලැබුවේය.

අන්තවාදී බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලාගේ විරෝධතා තර්ජනය මධ්‍යයේ දාවුඩි බෝරා ප්‍රජාවේ නායකයා කොළඹ හුසේනි මස්ජිඩ් හි අෂාරා මුබාරකගේ පළමු දේශනය පැවැත්වීය. පසුගිය වසර කිහිපය තුළ ඔහුගේ පුරුද්ද පරිදි, සයිඩ්නා ප්‍රකාශ කළේ දේශන දහයක මාලාව එකම තේමාවක් මත කේන්ද්‍රගත වන බවයි. මේ වසරේදී ඔහු තම දේශන පදනම් කර ගෙන ඇත්තේ ඉමාම් අලි බින් අබි තාලිබ් එස්ඒ සිය පුත් ඉමාම් හසන් එස්ඒ වෙත ලබා දුන් පුළුල් උපදෙස් මත ය.

මෙම උපදේශනය සදාචාරාත්මක හා සදාචාරාත්මක හැසිරීම පිළිබඳ මඟ පෙන්වීම් මාලාවක් වන අතර එමඟින් පියෙකු තම පුතා කෙරෙහි දක්වන ආදරය සහ ඔහු උසස්, අවංක හා ගුණවත් කෙනෙකු වීමට ඇති ආශාව පිළිබිඹු කරයි.විශාල ජාත්‍යන්තර රැස්වීම ප්‍රජා සාමාජිකයින්ට දේශන අතරතුර බෙදාගත් ප්‍රජාවාට අනුව ඔවුන්ගේ ජීවිත නැවත ඇගයීමට හා නැවත තක්සේරු කිරීමට සහ සයිඩ්නාගේ නිරන්තර පණිවුඩයේ මූලික අංගයන් වන ඇදහිල්ලට ඇති භක්තිය, රටට පක්ෂපාතීත්වය සහ නීත්‍යානුකූලභාවය යන වටිනාකම් වෙත නැවත යොමු වීමට වේදිකාවක් ලෙස සේවය කරයි.

ඉරාකයේ කර්බාලා හි දිග හැරුණු සිදුවීම් විස්තර කරමින් ඉමාම් හුසේන්ගේ ජීවිතයේ අවසාන මොහොත පැහැදිලිව විස්තර කරමින් සයිඩ්නා දේශන අවසන් කළේය. ඔහුගේ අවසාන උපදේශය වූයේ නබිතුමාගේ මුනුබුරා වන ඉමාම් හුසේන් එස්ඒ සිහි කිරීම සඳහා සෑම පුද්ගලයෙකුම සෑම උත්සාහයක්ම දැරීමයි. මීට පෙර කොළඹ පැවති බෝරා සමුළුවට එරෙහිව උද්ගෝෂණයක් පැවැත්වීමට සූදානම්ව සිටි භික්ෂූන් වහන්සේලා පිරිසකට එරෙහිව පොලීසිය විසින් අධිකරණ නියෝගයක් ලබාගෙන තිබුණි.

ඩාවුඩි බෝරාස් යනු ලොව පුරා විසිරී සිටින මුස්ලිම්වරුන්ගේ නිකායකි. ප්‍රජාව මෙහෙයවනු ලබන්නේ 53 වන අල්-ඩයි අල්-මුට්ලාක්, අතිගරු ආචාර්ය සයිඩ්නා මුෆාඩාල් සයිෆුදින් විසිනි. පසුගිය වසර 150 ක කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාව ඩාවුඩි බෝරා ප්‍රජාවගේ නිවහන වූ අතර පළමු බෝරා 1830 දී ගුජරාටයේ කච්හි ජැෆර්ජි එසජි ය.අද වන විට ඩාවුඩි බෝරාස් 2500 ක් පමණ ශ්‍රී ලංකාවේ සමාජ-ආර්ථික ව්‍යුහයේ කොටසක් වන අතර ඔවුන් වැඩි වශයෙන් වෙළඳුන් සහ ව්‍යාපාරිකයන් වේ. යාපනය, ගාල්ල, පෙට්ටා ​​සහ කොළඹ 4 හි බෝරා මස්ජිඩ් හතරෙන්, කොළඹ 4 හි හුසේනි මස්ජිඩ් යනු මේ වසරේ අෂාරා මුබාරක දේශන සඳහා විශාලතම හා මධ්‍යස්ථානයයි. අෂාරා සැමරුමට කොළඹ අතීතයේ හය වතාවක් සත්කාරකත්වය ලබා දී තිබේ.

අවසාන අවස්ථාව වූයේ 2008 දී උන්වහන්සේගේ පියා අභාවප්‍රාප්ත ආචාර්ය සෙයිඩ්නා මොහොමඩ් බර්හානුදීන් මෙහි දේශන පැවැත්වීමයි. ශ්‍රී ලංකාවේ ආචාර්ය සයිඩ්නා මුෆඩාල් සයිෆුදින් වෙනුවෙන් කළ පළමු අෂාරා මුබාරක මෙය වන අතර අනෙක් අය සූරත්, හූස්ටන්, ඩාර් එස් සලාම්, කරච්චි සහ ඉන්දෝර් යන නගරවල සිටිති

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here