Fri. Dec 13th, 2019

Colombo Gazette (Sinhala)

News and more from Sri Lanka in Sinhalese

ගතවු මාස 18ක තුළ ශ්‍රි ලංකාවේ සිට ඔස්ට්‍රේලියාවට සංක්‍රමණිකයින් රැගත් යාත්‍රා 13ක්

Read Time35Seconds

ගතවු මාස 18ක කාලය තුළ ශ්‍රි ලංකාවේ සිට ඔස්ට්‍රේලියාවට සංක්‍රමණිකයින් රැගත් යාත්‍රා 13ක් පැමිණ ඇති බව එරට ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය  පීටර් ඩටන් මහතා පවසයි.

පසුගිය මාසයේද ශ්‍රි ලංකාවේ සිට පැමිණි නීති විරෝධි සංක්‍රමණිකයින් රැගත් යාත්‍රාවක් ඔස්ට්‍රේලියාවට ඇතුළු වීමට උත්සහ කළද එය ව්‍යර්ත කිරීමට ආරක්ෂක අංශ කටයුතු කළ බව ඔහු පවසා ඇත.

ඕස්ට්‍රේලියානු දේශසීමා බලකායේ නිලධාරීන් ශ්‍රී ලංකාවෙන් මිනිසුන් ජාවාරම් කිරීමේ ක්‍රියාවලියක් අල්ලාගෙන ඇත. එහිදී නීතිවිරෝධී සංක්‍රමණිකයන් 13 දෙනෙකු රැගත් තවත් ධීවර බෝට්ටුවක් ක්‍රිස්මස් දූපතට බටහිර දෙසින් පැමිණ ඇති බව ඕස්ට්‍රේලියානු පුවත්පත වාර්තා කරයි.

ඔස්ට්‍රේලියාවේ මාධ්‍ය වෙත අදහස් දක්වමින් ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා මේ බව සඳහන් කර ඇති බවම විදේස් මාධ්‍ය වර්තා කළේය.

පසුගිය මාසයේ කොකෝස් දූපත් ආසන්නයේ මෙම මෙහෙයුම එළඹෙන සතියේ දෙසතියකට පාර්ලිමේන්තුව නැවත ආරම්භ වන විට එහි අවලංගු කිරීමේ පනත් කෙටුම්පතට ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීම මගින් ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී පැවැත්වීමට නියමිත මතභේදාත්මක මෙඩිවැක් නීති පිළිබඳ සෙනෙට් කමිටු වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කිරීමට මොරිසන් රජය අපේක්ෂා කළ සැලසුම් වලට වඩා ඉදිරියෙන් සිටී. .

ජුලි 25 වන දින ශ්‍රී ලංකාවෙන් පිටත්ව ගිය පසු අගෝස්තු 7 වන දින ඉන්දියානු සාගරයේ දුර බැහැර ප්‍රදේශයේදී ඒබීඑෆ් පිරිස් විසින් නවතම ව්‍යාපාරය අසාර්ථක කරන ලදී – 2013 දී ස්වෛරී දේශසීමා මෙහෙයුම ආරම්භ වූ දා සිට 12 වන ශ්‍රී ලංකා නෞකාව ඕස්ට්‍රේලියානු වෙරළට ළඟා වීම නැවැත්වීය.

ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය පීටර් ඩටන් මහතා ශ්‍රී ලංකාවෙන් නව ක්‍රියාකාරකම් සිදු කර ඇති අතර එය “සම්බන්ධ” යැයි ඔහු විස්තර කළේය. ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතිකයා තේරුම් ගෙන ඇත්තේ 2017-18 කාලය තුළ අනෙකුත් සියලුම රටවල් ඒකාබද්ධ වූවාට වඩා මැයි මාසයේ සිට ශ්‍රී ලංකාවෙන් පමණක් වැඩි ක්‍රියාකාරකම් ප්‍රමාණයක් ක්‍රියාත්මක වී ඇති බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවෙන් සරණාගතයින්ගෙන් බහුතරයක් ආර්ථික සංක්‍රමණිකයන් ලෙස රජය සලකන අතර සරණාගතභාවය සඳහා සුදුසුකම් නොලබයි. නවතම සමුද්‍රීය මැදිහත්වීමෙන් පසුව, නීතිවිරෝධී සංක්‍රමණිකයන් 13 දෙනා ශ්‍රී ලංකාවට ආපසු යවා ඇති අතර, වසර හයක් තුළ දකුණු ආසියානු රට වෙත ආපසු පැමිණි මුළු සංඛ්‍යාව 204 ක් විය. සරණාගතයින් නොවන බවට සැලකීමෙන් පසු මේ සතියේ ශ්‍රී ලාංකික පවුලක් පිටුවහල් කිරීමට මුහුණ දී ඇති නඩුව සම්බන්ධයෙන් රජය විසින් පීඩනයකට ලක්ව ඇති බැවින් මෙම සිද්ධිය ඊයේ රජය විසින් සවිස්තරාත්මකව විස්තර කරන ලදී. දෙමළ සරණාගතයින් වන ප්‍රියා සහ නදසලිංගම් යන දෙදෙනාගේ දියණියන් දෙදෙනා සමඟ මධ්‍යම ක්වීන්ස්ලන්තයේ නගරයක් වන බිලෝලා හි පදිංචිව සිටි අයගේ නඩු විභාග කිරීම සඳහා වූ ඉල්ලීමක් මහාධිකරණය විසින් මැයි මාසයේදී නිෂ්ප්‍රභ කරන ලදී.

ලබන සතියේ රැස්වීමට නියමිත සෙනෙට් සභාව, ස්කොට් මොරිසන් මැයි 18 මැතිවරණයට ගත් මෙඩිවැක් නීති අවලංගු කිරීමට රජය ගෙන ඇති පියවර පිළිබඳ අවසන් ඡන්ද විමසීමක් පැවැත්වීමට නියමිතය.

අවලංගු කිරීමේ පනත “ප්‍රමුඛතාවයක්” බවත්, සෙනෙට් සභාව නැවත වාර්තා කරන තෙක් බලා සිටීමට නොහැකි බවත් රජයේ ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි. ඕනෑම වේලාවක පනත් කෙටුම්පතක් සඳහා විවාදයක් කැඳවීමේ හැකියාව රජයට ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ සරණාගතයින් පිරිසක් බෝට්ටුවකින් ප්‍රධාන භූමියට ළඟා වීමට උත්සාහ කරන විට ඕස්ට්‍රේලියානු අක්වෙරළ දේශසීමා මුර සංචාර ඒකකයක් විසින් වළක්වා ඇති බව ජූලි මාසයේදී ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතිකයා අනාවරණය කළේය. නීතිවිරෝධී පැමිණීම සැකසීම සඳහා ස්වදේශ කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් ක්‍රිස්මස් දූපතට ගිය අතර, මැතිවරණයකින් පසුව පැමිණි ලේබර් පිටුබලය ලබන මෙඩිවැක් නීති මගින් මිනිසුන්ගේ ජාවාරම නැවත ආරම්භ කළ හැකි බවට අනතුරු ඇඟවීය.

මැයි මාසයේ සිට ශ්‍රී ලංකාවේ සහ ඕස්ට්‍රේලියානු නිලධාරීන් විසින් මිනිසුන් ජාවාරම් කිරීමේ උත්සාහයන් පහක් කඩාකප්පල් කර තිබේ. මැයි 11 වන දින ඕස්ට්‍රේලියානු බලධාරීන් විසින් අත්අඩංගුවට ගැනීමට පෙර නැවක් ශ්‍රී ලංකාවෙන් පිටත් වූ අතර, එහි සිටි ශ්‍රී ලාංකික ජාතිකයන් 20 දෙනා ආපසු පැමිණියහ. දින හතරකට පසු, ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් විසින් පුද්ගලයින් ජාවාරම් කිරීමේ ව්‍යාපාරයක් කඩාකප්පල් කිරීමෙන් පසු තිදෙනෙකුට චෝදනා ගොනු කරන ලදී.

 

 

0 0
Advertisements

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *