විරෝධතා මැද පිටුවහල් කිරීමේ පනත හොංකොං නායකයා ඉල්ලා අස්කර ගනී

හොංකොංහි නායක කැරී ලැම් බදාදා විධිමත් ලෙස පිටුවහල් කිරීමේ පනත් කෙටුම්පතක් ඉල්ලා අස්කර ගත් ඇත. කෙසේ වෙතත් මෙයත් සමග විරෝධතා මතුව තිබේ.

මහජන අවශ්‍යතා සම්පූර්ණයෙන් සමනය කිරීම සඳහා රජය විධිමත් ලෙස පනත ඉල්ලා අස්කර ගනු ඇත.යනුවෙන් ඔහු පවසා තිබේ.

පොලිස් මුරකාවල් ආයතනයක නව සාමාජිකයින් දෙදෙනෙකු පත් කිරීම, සංවාද මාලාවක් පැවැත්වීම සහ සමාජ ගැටලු විමර්ශනය කිරීම ඇතුළු පසුගිය මාස තුනක මහජන විරෝධතාවලට හේතුව විසඳීමට තම රජය පියවර ගන්නා බව ලැම් පැවසීය.

මෙම පනත මඟින් සැකකරුවන් චීනයේ පාරදෘශ්‍ය නීති පද්ධතියට පිටුවහල් කිරීමට ඉඩ දෙනු ඇත. එය විසින් අවුලුවන ලද විරෝධතා එතැන් සිට පුළුල් ස්වාධීන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ව්‍යාපාරයක් බවට පත්වී ඇති අතර එය අර්ධ ස්වයංපාලන චීන භූමිය පිළිබඳ බීජිනයේ අධිකාරියට අභියෝග කර තිබේ.

1997 මුල් බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිතය නැවත චීන පාලනයට ගෙන ආ දා සිට හොංකොං එහි දරුණුතම දේශපාලන අර්බුදයට පැටලී තිබේ. ජුනි මාසයේදී ලැම් විසින් පනත අත්හිටුවීමෙන් දිනකට පසු, මිලියන දෙකක ජනතාවක් වීදි බැස එහි ඉල්ලීම සඳහා විරෝධතා පැවැත් විය.

එතැන් පටන්, සෑම සති අන්තයකම විරෝධතාකරුවන් විසින් නගරය දෙදරුම් කයි. ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සිසුන්, නිවැසියන් සහ පොලීසිය අතර සබඳතා වැඩි වැඩියෙන් වර්ධනය වී තිබේ. ස්වාධීන පරීක්ෂණයක්, අත්අඩංගුවට ගත් අයට පොදු සමාවක් සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ප්‍රතිසංස්කරණ ඇතුළත් කිරීම සඳහා විරෝධතාකරුවන්ගේ ඉල්ලීම් පුළුල් වී තිබේ.

(Courtesy The Guardian)

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here