පිලිපීන සහ ශ්‍රී ලංකා ද්විපාර්ශ්වික හමුදා පුහුණුවක

තර්ජනයන්ට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා ද්විපාර්ශ්වික පුහුණුව සහ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවය වර්ධනය කිරීම තුළින් පිලිපීනය සහ ශ්‍රී ලංකාව මිලිටරි සහයෝගීතාව වැඩි දියුණු කිරීමට සූදානම් බව මැනිලා බුලටින් වාර්තා කරයි.

පිලිපීන හමුදාව (පීඒ) ශ්‍රී ලංකාවේ ආරක්ෂක සේවා අණ හා මාණ්ඩලික විද්‍යාලයේ අධ්‍යයන චාරිකාව සඳහා බදාදා ටාගුයිග් නගරයේ කොටුව බොනිෆැසියෝ හි පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලීය මූලස්ථානයේදී සමූහ කපිතාන් වරුණ තුෂාරා සම්පත් සිරිමාන් මහතාගේ නායකත්වයෙන් යුත් ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යයන චාරිකාව පැවැත්වීය.

“තම රටවල කැරලිකරුවන් පරාජය කිරීමේ දී දෙපාර්ශවයේම අණ අත්දැකීම්, දැනුම සහ උපාය මාර්ග හුවමාරු කර ගැනීම තුළින් ද්විපාර්ශ්වික පුහුණුව සහ හමුදා රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවය වර්ධනය කිරීම මෙම ක්‍රියාකාරකම්වල අරමුණයි” පිලිපීන හමුදාව පැවසීය.

සිරිමාන් අවධාරණය කළේ ආණ්ඩුවේ සහ එහි නායකයින්ගේ තර්ජනවලට ප්‍රතිචාර දැක්වීමේදී පමණක් නොව, විශේෂයෙන් ශ්‍රී ලංකා සිවිල් යුද්ධයේ අත්දැකීම් වලදී ජනතාවගේ සහයෝගය දිනා ගැනීමේදී ද වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන බවයි.

ශ්‍රී ලංකා සිවිල් යුද්ධය යනු දකුණු ආසියානු රටෙහි වසර 26 ක කැරලිකාර ගැටළුවක් වන අතර එය 1983 දී ආරම්භ වී 2009 දී අවසන් වූයේ දැඩි මිලිටරි මෙහෙයුමක් මගිනි.

ආපදා ප්‍රතිචාර පුහුණුව, සයිබර් ආරක්ෂක මෙහෙයුම්, සිවිල් මිලිටරි මෙහෙයුම් සහ ත්‍රස්ත මර්දන උපාය මාර්ග මෙන්ම වෙනත් අභ්‍යන්තර හා බාහිර තර්ජනවලට මුහුණ දීම සඳහා හමුදාව, නාවික හමුදාව සහ ගුවන් හමුදාවේ සහයෝගීතාවයේ වැදගත්කම පිළිබඳව ද සංසදයක් මෙහෙයවන ලදී.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here