එල්ටීටීඊයට එරෙහි යුද්ධයේදී පාකිස්තානය ලබා දුන් සහාය ඇගයීමක්

එකල ලෝකයේ වඩාත්ම කුරිරු ත්‍රස්තවාදී සංවිධානය වන එල්ටීටීඊය තුරන් කිරීම සඳහා පාකිස්තානය කොන්දේසි විරහිතව සහයෝගය ලබා දුන් බව ශ්‍රී ලංකාව පවසයි. පාකිස්තානයේ 54 වන ආරක්ෂක දිනය සැමරීමට සමගාමීව, ශ්‍රී ලංකාවේ පාකිස්තාන මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය කොළඹ ප්‍රාදේශීය හෝටලයක පිළිගැනීමේ උත්සවයක් පැවැත්වීය.

මෙම අවස්ථාවට ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා ලෙස ආරක්ෂක ලේකම් ජෙනරාල් (විශ්‍රාමික) ශාන්ත කොට්ටෙගොඩ සහභාගී විය. පාකිස්තානයේ ආරක්ෂක උපදේශක කර්නල් සජ්ජාඩ් අලි මහතා අමුත්තන් පිළිගැනීමේදී පාකිස්තානයෙන් අන්තවාදය හා ත්‍රස්තවාදය වසංගතය තුරන් කිරීම සහ රට තුළ සාමය හා ස්ථාවරත්වය ඇති කිරීම සඳහා සන්නද්ධ හමුදාවන්ගේ කාර්යභාරය ඉස්මතු කළේය.

ජාත්‍යන්තර සාමය ඇති කිරීම සඳහා එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක මෙහෙයුම් සඳහා විශාලතම දායකත්වය සපයන්නේ පාකිස්තානය බව ඔහු අවධාරණය කළේය. පාකිස්තානයට එරෙහි ඕනෑම ආක්‍රමණශීලී සැලසුමක් වලක්වාලීමට පාකිස්තාන සන්නද්ධ හමුදා පූර්ණ ලෙස සූදානම් බව ආරක්ෂක උපදේශකවරයා නැවත අවධාරණය කළේය.

ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා, ආරක්ෂක ලේකම් ජෙනරාල් (විශ්‍රාමික) ශාන්ත කොට්ටෙගොඩ මහතා සිය අදහස් දක්වමින් කියා සිටියේ පාකිස්තානය ශ්‍රී ලංකාවේ සැබෑ මිතුරෙකු බවයි. ලෝකයේ වඩාත්ම කුරිරු ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායම් තුරන් කිරීම සඳහා පාකිස්තානය ශ්‍රී ලංකාවට කොන්දේසි විරහිතව සහයෝගය ලබා දී ඇති බව ඔහු සිහිපත් කළේය. පාකිස්තානයේ සදාචාරාත්මක හා ද්‍රව්‍යමය සහයෝගය කිසි විටෙකත් ශ්‍රී ලංකාවේ රජයට සහ ජනතාවට අමතක නොවන බව ඔහු අවධාරණය කළේය.

විශේෂයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ හමුදා භටයින් විශාල පිරිසකට පුහුණුව ලබා දීමේදී පාකිස්තානය සහ ශ්‍රී ලංකා ත්‍රිවිධ හමුදාව සමීප සහයෝගීතාවයක් පවත්වා ගෙන යන බව ඔහු පැවසීය.

පාකිස්තානයේ මහ කොමසාරිස් මේජර් ජෙනරාල් (විශ්‍රාමික) ආචාර්ය ෂාහිඩ් අහමඩ් හෂ්මාත් සිය අදහස් දැක්වීමේදී සියලු ආරවුල් හා ගැටුම් නිරාකරණය කර ගනිමින් කලාපීය හා ජාත්‍යන්තර සාමය සහ ස්ථාවරත්වය සඳහා සහයෝගය හා ප්‍රවර්ධනය කිරීමට පාකිස්තානය විශ්වාස කරන බව පැවසීය. කාශ්මීර ආරවුල ජාත්‍යන්තරව පිළිගත් ප්‍රශ්නයක් වන අතර කාශ්මීර ජනතාවගේ එක්සත් ජාතීන්ගේ යෝජනාවලට හා අභිලාෂයන්ට අනුකූලව විසඳිය යුතු බව ඔහු පැවසීය. ජම්මු හා කාශ්මීරයේ හමුදා බලකායන් විසින් අල්ලාගෙන සිටින මනුෂ්‍යත්වයට එරෙහි අපරාධවලින් අහිංසක කාශ්මීර වැසියන්ගේ ‘ආරක්ෂා කිරීමේ වගකීම’ ඉටු කරන ලෙස ඔහු ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවෙන් හා එක්සත් ජාතීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.කාශ්මීර වැසියන්ට ඔවුන්ගේ ස්වයං නිර්ණ අයිතිය ලබා ගත නොහැකි වන තෙක් දේශපාලන, සදාචාරාත්මක හා රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සහයෝගය ලබා දීමට පාකිස්තානයේ අධිෂ් Dr. ානය ආචාර්ය ෂාහිඩ් හෂ්මාත් නැවත අවධාරණය කළේය.

ශ්‍රී ලංකා පාකිස්තාන සබඳතා සම්බන්ධයෙන් මහ කොමසාරිස්වරයා අවධාරනය කළේ දෙරට අතර සබඳතා කාලානුරූපව පරීක්‍ෂා කර ඇති අතර කාලයාගේ ඇවෑමෙන් සෑම ක්ෂේත්‍රයකම සහ වසම්වලම ශක්තිය ලබාගෙන ඇති බවයි. පාකිස්තාන උසස් අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාව විසින් ශ්‍රී ලාංකික සිසුන්ට ලබා දෙන ශිෂ්‍යත්ව 1000 ක් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ උසස් තාක්ෂණ විශ්ව විද්‍යාලයක් පිහිටුවීමට කොම්සැට්ස් ඉදිරිපත් කිරීම පිළිබඳව ද ඔහු සඳහන් කළේය.

මෙම අවස්ථාවට රජයේ ක්‍රියාකාරීන්, ශ්‍රී ලංකා ත්‍රිවිධ හමුදාවේ අණදෙන නිලධාරීන්, මහ කොමසාරිස්වරුන්, තානාපතිවරුන්, පාකිස්තාන ප්‍රජාව සහ විවිධ තරාතිරම්වල පුද්ගලයින් ඇතුළු විශාල පිරිසක් සහභාගී වූහ

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here