ශ්‍රී ලංකාව එක්සත් රාජධානියේ ශ්‍රී.ල.ඩයස්පෝරාව සමග ආයෝජන සහ වෙළඳ අවස්ථා පිළිබද සාකච්ඡා කරයි

ශ්‍රී ලංකාව එක්සත් රාජධානියේ ශ්‍රී ලාංකික ඩයස්පෝරාව සමඟ ආයෝජන සහ වෙළඳ අවස්ථා පිළිබඳව සාකච්ඡා කළේය. ශ්‍රී ලංකාවේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ආර්ථික රාජ්‍යතාන්ත්‍රික වැඩසටහන (ඊඩීපී) යටතේ ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය විසින් සංවිධානය කරන ලද පළමු ඩයස්පෝරා ව්‍යාප්ති උත්සවය වන අතර එයට සංවර්ධන උපාය මාර්ග හා ජාත්‍යන්තර වෙළඳ අමාත්‍යාංශය සහ ආයෝජන මණ්ඩලයේ සහාය ලැබුණි.

සියලුම ජනවාර්ගිකයන් නියෝජනය කරන බ්‍රිතාන්‍ය ශ්‍රී ලාංකික ප්‍රජාවේ තෝරාගත් සාමාජිකයින්, එනම්, ආයෝජන හෝ වෙළඳ හැකියාවන් සහිත හෝ දැනටමත් ව්‍යාපාරවල නියැලී සිටින සිංහල, දෙමළ සහ මුස්ලිම්, මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ ආරාධනයෙන් සහභාගී වූහ.

මෙහි සුවිශේෂී ලක්ෂණය වූයේ මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය විසින් මෙතෙක් නිරත නොවූ ඩයස්පෝරාවේ සැලකිය යුතු කොටසක් තට්ටු කිරීමට එය ලබා දුන් අවස්ථාවයි.

සිය ආරම්භක දේශනයේදී ශ්‍රී ලංකාවේ එක්සත් රාජධානියේ මහ කොමසාරිස් මනීෂා ගුණසේකර විදේශ අමාත්‍යාංශයේ ආර්ථික රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික වැඩසටහන යටතේ අනාගතයේදී බ්‍රිතාන්‍ය ශ්‍රී ලාංකික ප්‍රජාවේ තවත් බොහෝ ආයෝජකයින් සහ ව්‍යාපාරිකයින් වෙත ළඟාවීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජයේ උනන්දුව හා අභිප්‍රාය ඇය ප්‍රකාශ කළාය. ප්‍රශස්ත ප්‍රති .ල සඳහා සහභාගිවන්නන්ගේ සම්බන්ධතා සහ ජාල අතර සංසදයේ දී සන්නිවේදනය කරන ලද තොරතුරු බෙදා හරින ලෙස ද ඇය ඉල්ලා සිටියාය.

මෙම අවස්ථාවට සහයෝගය දැක්වූ ප්‍රජා නියෝජිතයින්ගේ උත්සාහය මහ කොමසාරිස්වරයා අගය කළ අතර එමඟින් ආයෝජනය කළ හැකි ආයෝජකයින් සහ ව්‍යාපාරිකයින් සම්බන්ධ කර ගත්තේය.

සංවර්ධන උපායමාර්ග හා ජාත්‍යන්තර වෙළඳ අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් සිසිර කොඩිකාර මහතා සිය දේශනයේදී ආයෝජන හා වෙළඳාම ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ අමාත්‍යාංශයේ වරම සවිස්තරාත්මකව විස්තර කළ අතර ආයෝජන හා වෙළඳාම තවදුරටත් විධිමත් කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් හඳුන්වා දී ක්‍රියාත්මක කරන ලද ප්‍රතිපත්තිමය තන්ත්‍රය පිළිබඳව විස්තර කළේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජන අවස්ථා පිළිබඳ ප්‍රධාන දේශනය ශ්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලයේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චම්පිකා මලල්ගොඩ මහතා විසින් ඉදිරිපත් කරන ලදී. අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් සිය ඉදිරිපත් කිරීමේ දී BOI හි වරම, ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජන වාතාවරණය සහ ආර්ථික විභවය, ව්‍යවස්ථාදායක හා නියාමන තන්ත්‍රය, දිරිගැන්වීම්, එක්සත් රාජධානියේ ආයෝජන සඳහා විභව අංශ මෙන්ම උතුරු හා නැගෙනහිර පළාත්වල ආයෝජන අවස්ථා පිළිබඳව සඳහන් කළේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ වෙළඳ අවස්ථා පිළිබඳ ඉදිරිපත් කිරීම ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් කාර්යාලයේ වාණිජ කටයුතු අමාත්‍ය ආචාර්ය ලක්මිනි මෙන්ඩිස් විසින් ඉදිරිපත් කරන ලදී. අමාත්‍ය වාණිජ ඉදිරිපත් කිරීම මඟින් ශ්‍රී ලංකාව-එක්සත් රාජධානියේ ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳාම, විභව අංශ සහ ව්‍යාපාරික අවස්ථා, යුරෝපා සංගමයේ ජීඑස්පී + සහ එක්සත් රාජධානියට මනාප වෙළඳපල ප්‍රවේශය, එක්සත් රාජධානියට අපගේ අපනයන කූඩය විවිධාංගීකරණය කිරීමේ විෂය පථය සහ වෙනත් කරුණු පිළිබඳව අවධානය යොමු කරන ලදී. ශ්‍රී ලංකාවේ අපනයන සංවර්ධන මණ්ඩලය විසින් සැපයුම් පදනම ශක්තිමත් කිරීම සහ ශ්‍රී ලංකාවේ සුළු හා මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යවසායකයින් ගෝලීය වටිනාකමින් ඒකාබද්ධ කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ අපනයන සංවර්ධන මණ්ඩලය විසින් දියත් කරන ලද ‘එක් ගම්මානයක එක් නිෂ්පාදනයක්’ (OVOP) වැඩසටහන සහ 2000 නව අපනයන වැඩසටහන පිළිබඳව ද ආචාර්ය මෙන්ඩිස් විස්තර කළේය

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here