සුප්‍රසිද්ධ හිටපු සිම්බාබ්වේ නායක රොබට් මුගාබේ මිය යයි

සුප්‍රසිද්ධ හිටපු සිම්බාබ්වේ අගමැති රොබට් මුගාබේ වයස අවුරුදු 95 කි. පුළුල් වාර්තා වලින් පසු අප්‍රිකානු ජනරජයේ ජනාධිපති එමර්සන් දම්බුඩ්සෝ මන්ගග්වා ට්විටර් පණිවුඩය තහවුරු කළේය.

ඔහු මෙසේ ලියා ඇත “සිම්බාබ්වේ ආරම්භක පියා සහ හිටපු ජනාධිපති සීඩී රොබට් මුගාබේගේ අභාවය ගැන මම ප්‍රකාශ කරන්නේ අතිශයින්ම කනගාටුවෙන්.

සීඩී මුගාබේ යනු විමුක්තියේ නිරූපකයෙකි, අප්‍රිකානු ජාතික අප්‍රිකානු ජාතිකයෙකි. ඔහු තම ජනතාවගේ විමුක්තිය හා සවිබල ගැන්වීම වෙනුවෙන් තම ජීවිතය කැප කළේය.

“අපේ ජාතියේ හා මහාද්වීපයේ ඉතිහාසයට ඔහු දැක්වූ දායකත්වය කිසිදා අමතක නොවේ. ඔහුගේ ආත්මයට සදාකාලික සාමය ලැබේවා! ” ජනතාව මෙසේ සිය ශෝකය පල කරයි.

1980 සිට 2017 දක්වා කාලය තුළ රටකට නායකත්වය දුන් මිනිසාගේ මරණය සිම්ලයිව් විසින් පළමුවරට වාර්තා කරන ලදී. මෙය හිටපු අග්‍රාමාත්‍යවරයාට සහ ජනාධිපතිවරයාට සිංගප්පූරුවේ රෝහලකදී අභාවප්‍රාප්ත වීමෙන් පසු අභාවප්‍රාප්ත වූ බව කියනු ලැබේ.

දකුණු අප්‍රිකාවේ මානව හිමිකම් වොට් අධ්‍යක්ෂක දේවා මාවිංග පැවසුවේ මුගාබේගේ බෑණනුවන් හිටපු අගමැතිගේ මරණය ගැන ඔහුට පැවසූ බවයි. මුගාබේගේ කැබිනට් මණ්ඩලයේ සේවය කළ හිටපු අමාත්‍යවරුන් තිදෙනෙකු පසුව එම පුවත සනාථ කළ බව මාවින්ගා මහතා පැවසීය.

විරුද්ධ පක්ෂයේ අධ්‍යාපන ලේකම් එම්.ඩී.සී. සිම්බාබ්වේ හි අධ්‍යාපන ලේකම් ෆඩ්සායි මාහර් ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ “සාමයේ රැඳී සිටින්න, රොබට් මුගාබේ. “ඔබ සමත් වීම ගැන මගේ ප්‍රතිචාරය සංකීර්ණයි. මම දිගු කෑල්ලක් ලිවීමට යන්නෙමි.

කෙසේ වෙතත්, මේ වන විට, ඔහුගේ පවුලේ අයට මෙය දර ගත නොහැකි ගැඹුරු ශෝකයකි. මිලිටරි කුමන්ත්‍රණයකින් පසු 2017 දී බලයෙන් ඉවත් වීමට පෙර ඡන්දය පාවිච්චි කිරීම, බිය ගැන්වීම සහ වංචා කිරීම සම්බන්ධයෙන් මතභේදාත්මක මුගාබේට චෝදනා එල්ල විය.

කෙසේ වෙතත්, මීට වසර 25 කට පෙර සිම්බාබ්වේ නායකයාට එක්සත් රාජධානියේ කළ රාජ්‍ය සංචාරයේදී රාජකීය ප්‍රතිකාර ලබා දී ඇති අතර, රැජින සමඟ කරත්ත සවාරියක් සහ අලංකාර භෝජන සංග්‍රහයක් ද ඊට ඇතුළත් ය.

විරුද්ධ පක්ෂ මර්දනයකදී පුද්ගලයින් 10,000 ක් මිය යාම සම්බන්ධයෙන් ඔහු සම්බන්ධ බවට වාර්තා වුවද මෙම ආරාධනය දීර්ඝ කරන ලදී. 2017 දී මුගාබේට නඩු පැවරීමෙන් මතභේදයට තුඩු දී ඇත – ඔහු ඉල්ලා අස්වීමට හේතු වූ ගනුදෙනුවේ කොටසක් ලෙස ඔහුගේ මව් රට තුළ ඔහුගේ ආරක්ෂාව ආරක්ෂා කරන බවට වාත්තු යකඩ සහතික කිරීමත් සමඟ.

එවකට 93 හැවිරිදි මුගාබේ සාකච්ඡා කරුවන්ට පැවසුවේ තමාට පිටුවහල්ව සිටීමට අවශ්‍ය නැති බවත් සිම්බාබ්වේහිදී මිය යාමට අවශ්‍ය බවත්ය. එම මස මුලදී මුගාබේ විසින් නෙරපා හරින ලද හිටපු උප ජනාධිපති එමර්සන් “කිඹුලා” මනාන්ගග්වා දිවුරුම් දෙනු ලැබීය

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here