සාමය ප්‍රවර්ධනය කිරිමට ශ්‍රී ලංකාව එක්වෙයි

ලොව පුරා සාමය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා  පැවති ජාත්‍යන්තර සමුළුවක් සඳහා ශ්‍රී ලංකාව පසුගිය සතියේ  සහභාගි විය

“2019 එච්ඩබ්ලිව්පීඑල් ලෝක සාම සමුළුව” ශ්‍රී ලංකාව, දකුණු කොරියාව, ප්‍රංශය, ඕස්ට්‍රේලියාව, රුසියාව, ඉන්දියාව, සැම්බියාව සහ ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය ඇතුළු රටවල් 87 ක සහභාගිත්වයෙන්  ස්ථාන 130 කට අධික සංඛ්‍යාවක පැවැත්විණි.

මෙම සමුළුව එච්ඩබ්ලිව්පීඑල් නම් ජාත්‍යන්තර සාම රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක් සහ ජාත්‍යන්තර ක්‍රියාකාරීන් – සිවිල් සමාජ සංවිධාන සහ රජයන් සමඟ සහයෝගයෙන් පැවැත්විණි.

ශ්‍රී ලංකාවේ එච්ඩබ්ලිව්පීඑල් විසින් ජාතික ප්‍රතිපත්ති හා ආර්ථික කටයුතු නැවත පදිංචි කිරීම හා පුනරුත්ථාපන අමාත්‍යාංශය, උතුරු පළාත් සංවර්ධනය, වෘත්තීය පුහුණුව සහ නිපුණතා සංවර්ධනය සහ ශ්‍රී ලංකාවේ තරුණ කටයුතු යන ආයතන සමඟ අනුබද්ධිත ජාතික තරුණ සේවා කවුන්සිලය සමඟ “ව්‍යවස්ථාදායක සාමය” සඳහා සත්කාරකත්වය සපයන ලදී.“ව්‍යවස්ථාදායක සාමය” ව්‍යාපාරය ගෝලීය සාම උපදේශන ව්‍යාපාරයක් වන අතර එමඟින් සියලු යුද්ධ අවසානයකට ගෙන ඒම සහ සාමය සංස්කෘතියක් ලෙස ප්‍රවර්ධනය කිරීම සාමය ප්‍රකාශ කිරීම හා යුද්ධය නතර කිරීම (ඩීපීසීඩබ්ලිව්) සමඟ අනුකූල වන බලාත්මක කළ හැකි නීතියක් ස්ථාපිත කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇත.

ව්‍යවස්ථාදායක සාමය” ව්‍යාපෘතියේ කොටසක් ලෙස “සාම ලිපිය” ව්‍යාපාරයේ ප්‍රගතිය ඉදිරිපත් කරමින් රටවල් 195 කින් මිලියන 1.5 කට අධික ජනතාවක් සහභාගී වූහ.ව්‍යවස්ථාදායක සාමය – තිරසාර සංවර්ධනය සඳහා ඩීපීසීඩබ්ලිව් ක්‍රියාත්මක කිරීම” යන තේමාව යටතේ ශ්‍රී ලංකාවේ සාම ව්‍යාපාරයේ ප්‍රතිපල නිවේදනය කරන ලදී.

 

ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා සමුළුවට සටහනක් යවමින් කියා සිටියේ ඩීපීසීඩබ්ලිව් ලොව පුරා ව්‍යාප්ත වී සැබෑ ලෝක සාමය ඇති කිරීමට ගන්නා සෑම උත්සාහයකටම සහාය දෙන බවයි.

ස්වර්ගීය සංස්කෘතිය, ලෝක සාමය, ආලෝකය යථා තත්වයට පත් කිරීම” ලෙස හැඳින්වෙන සත්කාරක සංවිධානය වන එක්සත් ජාතීන්ගේ ගෝලීය සන්නිවේදන දෙපාර්තමේන්තුව හා එක්සත් ජාතීන්ගේ ECOSOC සමඟ විශේෂ උපදේශන තත්වයක් ඇති රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයකි. මෙම වසරේ සිදුවීම එහි WARP සමුළුවේ 5 වන සංවත්සරය සනිටුහන් කරයි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here