ඕස්ට්‍රේලියානු පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ වින්දිතයින්ට වන්දි ලබා දෙයි

ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ඉරිදා මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් පවුලේ සාමාජිකයෙකු තුවාල ලැබූ හෝ අහිමි වූ ඕස්ට්‍රේලියානු පදිංචිකරුවන්ට වන්දි ගෙවීම සඳහා ෆෙඩරල් රජයට ඉල්ලුම් කළ හැකි බව ද ගාඩියන් පුවත්පත වාර්තා කරයි.

ඕස්ට්‍රේලියානු ත්‍රස්තවාදයට ගොදුරු වූ විදේශ ගෙවීම් යෝජනා ක්‍රමය සඳහා අප්‍රේල් 21 වන දින මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාර අටක් ත්‍රස්ත ක්‍රියාවක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති බව ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය පීටර් ඩටන් පවසයි.

“ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප්‍රහාර වැනි විදේශයන්හි ත්‍රස්තවාදී සිදුවීම්වලට ගොදුරු වූ ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතිකයින්ට මූල්‍ය ආධාර ලබා ගැනීමට මෙම යෝජනා ක්‍රමය සහතික කරයි” යනුවෙන් ඔහු පැවසීය.

“මෙම ප්‍රහාර ප්‍රකාශ කිරීමෙන් අදහස් කරන්නේ පවුලේ සමීප සාමාජිකයෙකුට හානියක් හෝ අහිමි වූ ඕස්ට්‍රේලියානු පදිංචිකරුවන්ට ඩොලර් 75,000 ක් දක්වා එකවර ගෙවීමක් අපේක්ෂා කළ හැකි බවයි.”

පල්ලි සහ හෝටල් ඉලක්ක කර ගනිමින් ශ්‍රී ලංකා බෝම්බ ප්‍රහාර එල්ල විය. පුද්ගලයින් 253 කට වැඩි පිරිසක් මිය ගිය අතර 485 කට වැඩි පිරිසක් තුවාල ලැබූහ.

“අහිංසකයන්ට එරෙහි බිහිසුණු ත්‍රස්ත ප්‍රහාරවලට වගකිව යුත්තන් අපි හෙළා දකින අතර, මියගිය හා තුවාල ලැබූවන්ගේ පවුල්වලට සහ මිතුරන්ට සහ ශ්‍රී ලංකාවේ රජයට සහ ජනතාවට අපගේ බලවත් අනුකම්පාව පිරිනමන්නෙමු” යනුවෙන් ඩටන් පැවසීය.

ඉන්දියාවේ හයිද්‍රාබාද් නුවර 2007 අගෝස්තු 25 ප්‍රහාරය රජය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති අතර එය ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කර තිබේ. හයිද්‍රාබාද්හි අවන්හලක හා විනෝද උද්‍යානයක එකවර බෝම්බ පිපිරීම් දෙකක් සිදු වූ අතර එයින් පුද්ගලයින් 42 දෙනෙකු මිය ගොස් 50 කට වැඩි පිරිසක් තුවාල ලැබූහ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here