ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාව කෙරෙහි ඇති කැපවීම යළිත් අවධාරණය කරයි

ශ්‍රී ලංකාවේ සංවර්ධන ප්‍රමුඛතා අනුව ශ්‍රී ලංකාව තුළ ජනතාව කේන්ද්‍ර කරගත් සම්බන්ධතා ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක කිරීමට කැපවී සිටින බව ඉන්දියාව පවසයි. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රවාහන හා සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍ය අර්ජුන රණතුංග සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දියානු මහ කොමසාරිස් තාරාංජිත් සිං සන්ධු මහතා එක්ව කොළඹ කොටුව දුම්රිය ස්ථානයේ සිට පොලොන්නරුව දක්වා නව දුම්රියක් වන පුලාතිසි එක්ස්ප්‍රස් ඒකාබද්ධව ධජය ඔසවා තැබූහ.

පසුගිය මාස දහය තුළ ඉන්දියාව විසින් ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය වෙත දුම්රිය 5 ක් (ඩීසල් බහුවිධ ඒකක-ඩීඑම්යූ), දුම්රිය එන්ජින් 4 ක් සහ වැගන් 15 ක් ලබා දී ඇත. සහනදායී අරමුදල් යටතේ ඉදිරි මාස 3 ඇතුළත එක් අතිරේක දුම්රියක්, තවත් දුම්රිය එන්ජින් 6 ක් සහ තවත් වැගන් 35 ක් ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දෙනු ඇත.

2017 මාර්තු මාසයේදී ඉන්දියාවේ ඩීඑම්යූ 6 ක් සහ දුම්රිය එන්ජින් 10 ක් සැපයීම සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 100 ක් පමණ වටිනා කොන්ත්‍රාත්තුවක් ඉන්දියාවේ රයිට්ස් ලිමිටඩ් සහ ඉන්දියාවේ සහ ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය සමාගම් අතර අත්සන් කරන ලදී. පළමු DMU නියමිත කාලයට පෙර 2018 දෙසැම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණියේය. මේ වන විටත් ඩීඑම්යූ 5 ක් සහ දුම්රිය එන්ජින් 4 ක් ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුවට ලබා දී ඇත. මීට අමතරව ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුවට වැගන් 50 ක් ද සපයනු ලැබේ. වැගන් 15 ක් මේ වන විට ලබා දී ඇත.

2017 ජුනි මාසයේදී ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය අංශයේ සංවර්ධනය සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 318 ක් සඳහා ණය ගිවිසුමක් අත්සන් කළේය. මෙම ණය සීමාව යටතේ මගී පුහුණුකරුවන් 160 ක් මිලදී ගැනීම ඇතුළු විවිධ ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතී (රයිට්ස් ලිමිටඩ් සහ ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය අතර 2018 සැප්තැම්බර් මාසයේදී ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 83 ක් සඳහා ගිවිසුමක් අත්සන් කරන ලදී); කිලෝමීටර 130 ක් පමණ වැඩි දියුණු කිරීම. මහෝ සිට ඕමන්තෙයි දක්වා දුම්රිය මාර්ගය (ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 91 ක කොන්ත්‍රාත්තුවක් 2019 ජූලි මස මැද භාගයේදී IRCON Ltd සහ ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය අතර අත්සන් කරන ලදී.

ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය අංශයේ සංවර්ධනය සඳහා ඉන්දියාව මෙතෙක් ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 1.3 ක් පමණ වටිනා ණය රේඛා කැප කර තිබේ. දශක ගණනාවක ගැටුම්වලින් පසු උතුර හා දකුණ සම්බන්ධ කරමින් ධමනි දුම්රිය මාර්ග ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීම; සුනාමියෙන් පීඩාවට පත් දකුණු දුම්රිය මාර්ගය ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීම ඉන්දියානු ණය සීමාව යටතේ සිදු කරන ලදී. ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට රෝලිං තොග සැපයූ අතර ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය සේවකයින්ගේ ධාරිතා වර්ධනයට දායක වී තිබේ.

මෙම අවස්ථාවට ප්‍රවාහන හා සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්, ශ්‍රී ලංකා දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුවේ සාමාන්‍යාධිකාරී එල්. පී. ජයම්පතී, රයිට්ස් සමාගමේ අධ්‍යක්ෂ (තාක්ෂණික) මුකේෂ් රාතෝර් ඇතුළු සම්භාවනීය අමුත්තන් සහභාගී වූහ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here