ශ්‍රී ලංකාව UNHRC ශවේන්ද්‍රගේ පත්වීම අභ්‍යන්තර කාරණයක් බව පවසයි

ලුතිනන් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා යුද හමුදාපති ලෙස පත් කිරීම සම්බන්ධයෙන් මතු වූ කනස්සල්ල ශ්‍රී ලංකාව අද ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

තානාපති ඒ.එල්.ඒ. ජිනීවාහි එක්සත් ජාතීන්ගේ නිත්‍ය නියෝජිත අසීස් අද 42 වන සැසියේදී ජිනීවාහි යූඑන්එච්ආර්සී වෙත පැවසුවේ සිල්වාගේ පත්වීම අභ්‍යන්තර කාරණයක් බවයි. චෝදනා මත පදනම්ව සිල්වාගේ පත්වීම සම්බන්ධයෙන් සමහර රටවල් මතුකර ඇති කනස්සල්ල පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකාව කලකිරීමට පත්ව ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය.

ඊයේ දිනයේදී ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ මූලික කණ්ඩායම එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ (යූඑන්එච්ආර්සී) සිය සැසිවාරයේදී ලුතිනන් ජෙනරාල් ෂවේන්ද්‍ර සිල්වා යුද හමුදාපති ලෙස පත් කිරීම පිළිබඳව අවධානය යොමු කළේය.

එක්සත් රාජධානියේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර තානාපති ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ මූලික කණ්ඩායමේ සාමාජිකයන් ලෙස කැනඩාව, ජර්මනිය උතුරු මැසිඩෝනියාව, මොන්ටිනිග්‍රෝ සහ එක්සත් රාජධානිය වෙනුවෙන් කරන ලද නිවේදනයක රීටා ප්‍රංශ පෙන්වා දුන්නේ එක්සත් රාජධානිය එහි ස්ථිරව සිටින බවයි.

ශ්‍රී ලංකාව මෙය ප්‍රමුඛස්ථානයක් ගනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු. මහ කොමසාරිස් මැඩම්, ජෙනරාල් සිල්වා යුද හමුදාපති ලෙස පත් කිරීම යුක්තිය සහ වගවීම ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා වූ ශ්‍රී ලංකාවේ කැපවීම දැඩි ලෙස පාවා දෙන අතර ප්‍රතිසන්ධාන ප්‍රයත්නයන් වලක්වනු ඇතැයි යන අගෝස්තු 19 වන දින ඔබ කළ ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. දේශපාලන අවකාශය සහ මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා වන කැපවීම පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකාව විශ්වාසය ගොඩනැගීම සාමය හා සමෘද්ධිය සඳහා අත්‍යවශ්‍ය බව මූලික කණ්ඩායම විශ්වාස කරයි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here