UNHRC ශවේන්ද්‍රගේ පත්වීම පිළිබඳව කනස්සල්ල පළ කරයි

ලුතිනන් ජෙනරාල් ෂවේන්ද්‍ර සිල්වා යුද හමුදාපති ලෙස පත් කිරීම පිළිබඳ සිය සැසිවාරයේදී ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ මූලික කණ්ඩායම එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ (UNHRC) අවධානය යොමු කළේය.

එක්සත් රාජධානියේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර තානාපති ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ මූලික කණ්ඩායමේ සාමාජිකයන් ලෙස කැනඩාව, ජර්මනිය උතුරු මැසිඩෝනියාව, මොන්ටිනිග්‍රෝ සහ එක්සත් රාජධානිය වෙනුවෙන් කරන ලද නිවේදනයක රීටා ප්‍රංශ පෙන්වා දුන්නේ එක්සත් රාජධානිය එහි ස්ථිරව සිටින බවයි. සියලු ජන කොටස් සඳහා සාමය, සංහිඳියාව සහ සමෘද්ධිය ලබා දීමට ශ්‍රී ලංකාවට උපකාර කිරීමට කැපවීම.

කවුන්සිලයේ 30/1 යෝජනාවේ සම අනුග්‍රාහකත්වය තුළින් ප්‍රතිසන්ධානය, වගවීම සහ මානව හිමිකම් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා පුළුල් පරාසයක ප්‍රතිසංස්කරණ ලබා දීමට ශ්‍රී ලංකාව අයිතිය ලබාගෙන වසර හතරක් ගත වී ඇත. මීට මාස 6 කට පෙර ශ්‍රී ලංකාව මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ 40/1 යෝජනාව මගින් මෙම බැඳීම් නැවත නැවතත් කළේය.

ශ්‍රී ලංකාව තම ජනතාවට දුන් පොරොන්දු ජාතික සුවය, ස්ථාවරත්වය සහ සමෘද්ධිය සඳහා අත්‍යවශ්‍ය අංග බව මූලික කණ්ඩායම විශ්වාස කරන බව ඇය පැවසුවාය. යෝජනාව ක්‍රියාත්මක කිරීම තුළින් ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතයට සහාය දැක්වීමට ඇති කැපවීම තුළ මූලික කණ්ඩායම ස්ථිරව සිටී. මෙම ක්‍රියාදාමය සාර්ථක කර ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාවගෙන් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ජනතාවගෙන් අඛණ්ඩව ලැබෙන සහයෝගය ඉතා වැදගත් වනු ඇත.

රීටා ප්‍රංශ පැවසුවේ 2015 වසරේ සිට රජයේ පැත්තෙන් යහපත් චේතනාවන් විදහා දක්වන සහ කැපවූ බොහෝ පුද්ගලයින්ගේ කාර්යයන් පිළිබිඹු කරන වැදගත් වර්ධනයන් සිදුවී ඇති බවයි. “සමහර ප්‍රධාන දේශීය ආයතන පිහිටුවා ඇත. කෙසේ වෙතත්, බොහෝ ප්‍රදේශවල ප්‍රගතියේ වේගය මන්දගාමී වී ඇති අතර, නිලධාරිවාදී බාධක නිසා බෙදා හැරීමට බාධා පැමිණේ.

කෝර් ගෘප් සඳහන් කළේ, මෑත කාලීන යෝජනාවේ දී, ජාතික ක්‍රියාත්මක කිරීමේ උපාය මාර්ගයක් මඟින් ක්‍රියාමාර්ග සඳහා පැහැදිලි කාල රාමුවක් සැකසීමට සභාව ශ්‍රී ලංකාව දිරිමත් කළ බවයි.

ප්‍රමුඛතාවය ලෙස ශ්‍රී ලංකාව මෙය ක්‍රියාත්මක කරනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු. මහ කොමසාරිස් මැඩම්, ජෙනරාල් සිල්වා යුද හමුදාපති ලෙස පත් කිරීම යුක්තිය සහ වගවීම ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා වූ ශ්‍රී ලංකාවේ කැපවීම දැඩි ලෙස පාවා දෙන අතර ප්‍රතිසන්ධාන ප්‍රයත්නයන් වලක්වනු ඇතැයි යන අගෝස්තු 19 වන දින ඔබ කළ ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ. දේශපාලන අවකාශය සහ මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා වන කැපවීම පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකාව විශ්වාසය ගොඩනැගීම සාමය හා සමෘද්ධිය සඳහා අත්‍යවශ්‍ය බව මූලික කණ්ඩායම විශ්වාස කරයි.

වසර ගණනාවක් තිස්සේ ශ්‍රී ලංකාවේ තත්වය සමඟ කවුන්සිලය අත්පත් කර ගෙන ඇති අතර අතීතයේ බරපතල උල්ලන්ගනයන් සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය දායකත්වයක් ලබා දී ඇති බව මූලික කණ්ඩායම සඳහන් කරයි.

කෙසේ වෙතත්, මූලික කාර්යය සඳහන් කළේ මෙම කාර්යය අසම්පූර්ණව පවතින අතර අපගේ අඛණ්ඩ අවධානය අවශ්‍ය බවය. මෙම කවුන්සිලය සහ ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව සාමය හා සංහිඳියාව පවත්වා ගැනීම සඳහා වන මාවතේ අඛණ්ඩව ගමන් කරන බැවින් ශ්‍රී ලංකාව කෙරෙහි අවශ්‍ය අවධානය හා සහයෝගය ලබා දීම අත්‍යවශ්‍ය වේ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here