පාස්කු ප්‍රහාරයෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාවේ ක්ෂණික ප්‍රමුඛතා යථා තත්වයට

මේ වසරේ පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරයෙන් පසුව එහි ක්ෂණික ප්‍රමුඛතා යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට බල කෙරුණු බව ශ්‍රී ලංකාව එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයට (යූඑන්එච්ආර්සී) දැනුම් දී තිබේ.

ජිනීවාහි පැවති එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ 42 වන සැසිවාරයට සහභාගී වූ ශ්‍රී ලංකා නියෝජිත කණ්ඩායම කියා සිටියේ, බාධක නොතකා අඛණ්ඩ ප්‍රගතියක් ලබා ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික කැපවීම සහ අධිෂ්ඨානයක් ඇති බවයි.

19 වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයෙන් සමන්විත වන ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව, රාජ්‍ය බලය භාවිතා කිරීම පිළිබඳ චෙක්පත් හා ශේෂයන් ලෙස ස්වාධීන ආයතන කිහිපයක් නිර්මාණය කර ඇති අතර, රටේ නීති, රාජ්‍යයේ විවිධ ආයුධවල ක්‍රියාමාර්ග සහ තීරණ දැනුම් දීම සහ තහවුරු කිරීම. ඉහළ අධිකරණයේ මෑත කාලීන තීන්දු මගින් නීතියේ ආධිපත්‍යය තවදුරටත් ශක්තිමත් වී තිබේ ”යැයි ශ්‍රී ලංකා නියෝජිත කණ්ඩායමේ සාමාජිකාවක් වන දයානි මෙන්ඩිස් පැවසීය.

මේ වසරේ පාස්කු ඉරිදා දිනයේදී සිය ගණනක් අහිංසක ශ්‍රී ලාංකිකයින්ගේ මෙන්ම විදේශිකයින්ගේ ජීවිත බිලිගත් ත‍්‍රස්ත ප‍්‍රහාර ඇතුළු අභියෝග රැසක් මධ්‍යයේ ශ්‍රී ලංකාව ලබා ඇති ජයග‍්‍රහණවලට නිසි පිළිගැනීමක් ලබා දෙන ලෙස ශ්‍රී ලංකා දූත පිරිස සභාවෙන් ඉල්ලා සිටියහ. ශ්‍රී ලංකාවට එහි ප්‍රමුඛතා යථා තත්වයට පත් කිරීමට බල කර ඇත.

“කෙසේ වෙතත්, පශ්චාත්පා ස්කු ඉරිදා සන්දර්භය තුළ අප අභියෝග රැසකට මුහුණ දී සිටියද, සියළුම පුරවැසියන් සඳහා මානව හිමිකම් ව්‍යාප්ත කිරීමට හා ආරක්ෂා කිරීමට හැකි මූලධර්ම කෙරෙහි ශ්‍රී ලංකාවේ කැපවීම අවධාරනය කිරීම වැදගත් ය” යනුවෙන් ශ්‍රී ලංකා නියෝජිත කණ්ඩායම පැවසීය.

මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කිරීම හා ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව වැදගත් බව ශ්‍රී ලංකා දූත පිරිස තවදුරටත් සඳහන් කළහ. පසුගිය වසර කිහිපය තුළ පැන නැගී ඇති අභියෝග රාශියක් තිබියදීත්, මේ සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රගතිය, සියලු දෙනාටම මානව හිමිකම් සහතික කරන භාවිතයන් ඉදිරියට ගෙන යාමේ දී ශ්‍රී ලංකාව විසින් පවත්වා ගෙන යන ලද සහ අඛණ්ඩව පවත්වා ගෙන යන ශක්තිමත් කැපවීම පෙන්නුම් කරන බව නියෝජිත පිරිස සඳහන් කළහ

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here