මානව හිමිකම් පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාව යුරෝපා සංගමය දිගටම සාකච්චා

මානව හිමිකම්, සිවිල් නිදහස සහ නීතියේ ආධිපත්‍යයට ගරු කිරීම සම්බන්ධ අන්‍යෝන්‍ය අවශ්‍යතා පිළිබඳ අඛණ්ඩ සංවාදයක වැදගත්කම සඳහන් කරමින් ශ්‍රී ලංකාව සමඟ ආර්ථික සබඳතා අඛණ්ඩව වර්ධනය කිරීම සඳහා යුරෝපා සංගමය අඛණ්ඩව සහයෝගය ලබා දෙන බවට පවසා ඇත.

තානාපති ග්‍රේස් අසිර්වාතම් බ්‍රසල්ස් හි යුරෝපීය කවුන්සිලයේ යුරෝපා ගොඩනැගිල්ලේ දී යුරෝපා කවුන්සිලයේ සභාපති ඩොනල්ඩ් ටස්ක් යුරෝපා සංගමයේ ශ්‍රී ලංකාවේ තානාපති ලෙස අක්තපත්‍ර පිළිගැන්වීය.

ඉන් අනතුරුව පැවති “අදහස් හුවමාරුව” අතරතුර තානාපති අසිර්වතාම් සහ ජනාධිපති ටස්ක්, යුරෝපා සංගමයේ ජීඑස්පී + පහසුකම යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම ඇතුළු මෑත වසරවලදී ශ්‍රී ලංකාව සහ යුරෝපා සංගමය අතර සබඳතාවල සැලකිය යුතු වර්ධනයක් පිළිගත්හ.

යුරෝපා සංගමය ශ්‍රී ලංකාවේ විශාලතම අපනයන ගමනාන්තය වන අතර සමස්ත වෙළඳාම දැන් වාර්ෂිකව යුරෝ බිලියන 5 ඉක්මවා ඇති බව සටහන් විය.

මානව හිමිකම්, සිවිල් නිදහස සහ නීතියේ ආධිපත්‍යයට ගරු කිරීම සම්බන්ධ අන්‍යෝන්‍ය අවශ්‍යතා පිළිබඳ අඛණ්ඩ සංවාදයක වැදගත්කම සඳහන් කරමින් යුරෝපා සංගමය ආර්ථික සබඳතාවල අඛණ්ඩ වර්ධනයක් සඳහා අඛණ්ඩ සහයෝගය ලබා දෙන බවට පොරොන්දු විය.

යුරෝපා සංගමය සහ ශ්‍රී ලංකාව පොදු සාරධර්ම ඇති බවත්, බහුවිධ සම්බන්ධතාවය තවදුරටත් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඔවුන් සමීපව කටයුතු කළ යුතු බවත් පිළිගෙන තිබේ.

තානාපති අසිර්වතම් යනු ශ්‍රී ලංකා විදේශ සේවයේ ජ්‍යෙෂ් career වෘත්තීය තානාපතිවරයෙකි. ඔහු මීට පෙර නෙදර්ලන්තයේ සහ නේපාලයේ සහ බොන් හි කොන්සල් ජෙනරාල් හි ශ්‍රී ලංකාවේ තානාපති ලෙස සේවය කර ඇත. ජාත්‍යන්තර සිවිල් සේවිකාවක් ලෙස ඇය හේග් හි පිහිටි රසායනික අවි වැළැක්වීමේ සංවිධානයේ (OPCW) නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් ධුරය ද හෙබවීය. ඇය යාපනය විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ව්‍යාපාර පරිපාලනය පිළිබඳ උපාධියක් ලබා ඇති අතර කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ජාත්‍යන්තර සබඳතා පිළිබඳ ශාස්ත්‍රපති උපාධියක් ලබා ඇත.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here