සංචාරකයින්ගේ පැමිණීම වාර්තාගත ලෙස ඉහළ යයි

පාස්කු ඉරිදා මාරාන්තික ප්‍රහාරයෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාවට සංචාරකයින්ගේ පැමිණීම ඉහළ ගොස් තිබේ. 2019 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණි මුළු ජාත්‍යන්තර සංචාරකයින් සංඛ්‍යාව 118,743 ක් බව ශ්‍රී ලංකා සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරිය පවසයි. පසුගිය වසරේ ඔක්තෝම්බර් මාසයට සාපේක්ෂව, පැමිණීම 153,123 ක් වූ විට 22.5% ක අඩුවීමක් සිදුවිය.

2019 ඔක්තෝබර් 31 වන විට මේ වසරේ සංචාරකයින් 1,495,055 ක් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ තිබේ. පසුගිය වසරට සාපේක්ෂව එය 20.7% ක අඩුවීමකි. එම කාලය තුළ සංචාරකයින් 1,885,045 ක් සංචාරය කර තිබේ. කෙසේ වෙතත්, අපේ‍්‍රල් මාසයේ පැවති පාස්කු ඉරිදා ප‍්‍රහාර හේතුවෙන් 2018 ට සාපේක්ෂව 2019 මැයි මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාවේ පැමිණීම 70.8% කින් සැලකිය යුතු ලෙස පහත වැටී තිබේ. තවද, 2018 සහ 2019 අතර පැමිණීමේ වෙනස ජුනි මාසයේදී 57% ක්, ජූලි මාසයේදී 46.9% ක්, අගෝස්තු මාසයේදී 28.3% ක්, සැප්තැම්බර් මාසයේදී 27.2% ක් සහ ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී එය 22.5% ක් විය.

“අපේ‍්‍රල් මාසයේ සිට පැමිණීමේ සංඛ්‍යාව වැඩිවීම ඇත්තෙන්ම සතුටට කරුණක් වන අතර පසුගිය වසරේ එම කාල සීමාව සඳහා පැමිණීමේ අනුපාතයට වඩා 20.7% ක් පසුපසින් සිටිමු. නොවැම්බර් සිට මාර්තු දක්වා කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ උපරිම කාලය මෙය බව අපි අපේක්ෂා කරමු. ජනවාරිය වන විට, පරිමාවේ දෘෂ්ටි කෝණයකින් පහත වැටීමේ නිශ්චිත ප්‍රතිශතය විශ්ලේෂණය කිරීමට අපට හැකි විය යුතුය, කෙසේ වෙතත්, මූල්‍ය ප්‍රකෘතියට වැඩි කාලයක් ගතවනු ඇත. අපගේ අපේක්‍ෂිත ආදායම ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 3.5 ත් 3.6 ත් අතර වනු ඇතැයි ඇස්තමේන්තු කර ඇත. ”ශ්‍රී ලංකා සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරියේ සභාපති ජොහාන් ජයරත්න මහතා පැවසීය.

මේ මාසයේ සංචාරකයින් සඳහා විශාලතම ප්‍රභව වෙළඳපොල වූයේ ඉන්දියාව වන අතර චීනය සහ එක්සත් රාජධානිය පසුව ඇත.

සංචාරකයින්ගෙන් 98% ක් පමණ ශ්‍රී ලංකාවට ගුවන් මගින් ගමන් කළහ. පෙර වසරවලට වඩා සංඛ්‍යා අඩු වුවද, මාසයෙන් මාසයට ඇති ප්‍රවණතාව සමාන වන අතර එයින් පෙන්නුම් කරන්නේ සෘතුමය වෙළඳපල හැසිරීම වෙනස් වී නොමැති බවයි

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here