ඉන්දියානු සාගර කලාපීය ආරක්ෂක අභියෝග අවම කිරීමට පියවර

ඉන්දියානු සාගර කලාපයේ කලාපීය ආරක්ෂක අභියෝග අවම කිරීම සඳහා කටයුතු කළ යුතු බව විදේශ ලේඛම් පවසයි. අබුඩාබියේ පැවති ඉන්දීය සාගර රිම් සංගමයේ (IORA) 19 වන අමාත්‍ය මණ්ඩල රැස්වීමේදී ශ්‍රී ලංකාව නියෝජනය කරමින් විදේශ ලේකම් රවිනාථ ආර්යසිංහ මහතා මෙම අදහස පළ කළේය.

එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය ඉදිරි වසර දෙක සඳහා දකුණු අප්‍රිකාවෙන් සභාපති ධුරයට පත්වීමත් සමඟ IORA සංවර්ධන අරමුදලක් නිර්මාණය කිරීමේ ඉලක්කය “පුනර්ජීවනය” කිරීමට කටයුතු කරන බව එහිදී පොරොන්දු වී ඇත.

ආර්යසිංහ මහතා කියා සිටියේ, ශ්‍රී ලංකාව කලාපය පිළිබඳ උදාර දැක්ම සඳහා උනන්දුවක් දක්වන අය ස්වල්පයක් සිටියද, ජාතික හා කලාපීය සමෘද්ධිය සඳහා ස්ථාවර හා සුරක්‍ෂිත සමුද්‍රීය පරිසරයක ඇති වැදගත්කම ශ්‍රී ලංකාව දිගු කලක් තිස්සේ වටහාගෙන ඇති බවයි.

2018 සිට ශ්‍රී ලංකාව සමුද්‍රීය ආරක්ෂාව සහ ආරක්ෂාව පිළිබඳ IORA ක්‍රියාකාරී කණ්ඩායමේ (IORA-WGMSS) සම්බන්ධීකාරක වීමේ වගකීම භාරගෙන ඇති අතර, බෙදුම්වාදී ත්‍රස්ත ගැටුමේදී සමුද්‍රීය ආරක්ෂක තර්ජන රැසකට මුහුණ දුන් අත්දැකීම් මිට එකතු කට තිබේ.

2019 අගෝස්තු මාසයේදී කොළඹ පැවති මෙම කණ්ඩායමේ පළමු රැස්වීම සමුද්‍රීය ආරක්ෂාව සහ ආරක්ෂාව යන අංශයන්හි සාමාජික රටවල හවුල් ප්‍රමුඛතා සාකච්ඡා කිරීම සඳහා වේදිකාවක් සපයන ලද අතර, ප්‍රධාන වශයෙන් ඉන්දියානු සාගරයේ සමුද්‍රීය අපරාධ ක්‍රියාකාරකම්වලට මුහුණ දීම, පවත්නා සමුද්‍රීය ආරක්ෂක අභියෝගයන් විසඳීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළේය.

සමුද්‍රීය නීති විද්‍යාව, මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම, අන්තර්ජාතික අපරාධ සහ ගෝලීය ධීවර කර්මාන්තය. කෙටිකාලීන, අඛණ්ඩ හා දිගු කාලීන ව්‍යාපෘති 54 ක් හඳුනාගෙන ඇති ඩබ්ලිව්.ජී.එම්.එස්.එස්. IORA මහලේකම් කාර්යාලයේ සහාය ඇතිව ව්‍යාපෘති 16 ක් ක්‍රියාත්මක කිරීමේ ප්‍රමුඛ රට ලෙස සාමාජික රටවල් දැනටමත් වගකීම භාරගෙන ඇති බව සැලකිල්ලට ගැනීම දිරිගන්වන සුළු බවද මෙහිදී සාකච්චා වී ඇත

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here