ශ්‍රී ලංකාව ව්‍යාජ ත්‍රස්ත කුමන්ත්‍රණයකට ලක් කිරීම සම්බන්ධයෙන් ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතිකයා වරද පිළිගනී

ඕස්ට්‍රේලියානු ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක උස්මාන් කවාජාගේ වැඩිමහල් සොහොයුරා යුක්තිය පසිඳලීම සහ රාජ්‍ය නිලධාරියෙකුට වංක ලෙස බලපෑම් කිරීම සම්බන්ධයෙන් වරද පිළිගෙන ඇති අතර තවත් පුද්ගලයෙකු රාමු කිරීම සඳහා ව්‍යාජ ත්‍රස්ත කුමන්ත්‍රණයක් නිර්මාණය කළ බවට පොලිසිය ඔහුට චෝදනා කළ බව සිඩ්නි මෝනිං හෙරල්ඩ් වාර්තා කරයි.

එන්එස්ඩබ්ලිව් විශ්ව විද්‍යාලයේ සිඩ්නි මණ්ඩපයේ තිබී සොයාගත් සටහන් පොතක් පිළිබඳව බලධාරීන් දැනුවත් කිරීමෙන් පසු 39 හැවිරිදි අර්සලාන් කවාජා අත්අඩංගුවට ගනු ලැබුවේ දේශපාලකයන් ඝාතනය කිරීමට සහ නගරයේ බිම් සලකුණු වලට පහර දීමට සැලසුම් කර ඇති බැවිනි.

ත්‍රස්තවාදයට සම්බන්ධ ලියවිල්ලක් දැනුවත්ව සකස් කළ බවට ත්‍රස්ත මර්දන පොලිසිය මුලින් අත්අඩංගුවට ගෙන විශ්ව විද්‍යාලයේ ශ්‍රී ලාංකික ආචාර්ය උපාධිධාරියෙකු වන මොහොමඩ් කමර් නිලාර් නිසාම්ඩීන් අත්අඩංගුවට ගෙන නඩු පවරා තිබේ.

ඇප ලැබීමට පෙර ඔහු සති හතරක් සිරගතව සිටියේය. ඔහු අත්අඩංගුවට ගෙන මාස දෙකකට පසු 2018 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී චෝදනා ඉවත් කරන ලදී.

එවකට එන්එස්ඩබ්ලිව් පොලිස් සහකාර කොමසාරිස් මික් විලිං පැවසුවේ නෝට්බුක් පිළිබඳ අධිකරණ වෛද්‍ය පරීක්‍ෂණයකින් පෙනී ගියේ “නිසාම්ඩීන්ගේ අත් අකුරු සහ ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවන්හි තර්ජන නිශ්චිතව දක්වා ඇති සටහන් පොතේ අත් අකුරු අතර අක්‍රමිකතා” ඇති බවයි.

මෙම යුවළ අතර ඇති වූ ආරවුලකින් පසු ඔහු නිසාම්ඩීන් මහතාට රාමු කළ බවට පොලිසිය චෝදනා කරමින් කවාජා පසුගිය දෙසැම්බර් මාසයේදී අත්අඩංගුවට ගෙන නඩු පවරා තිබේ.කවාජා සිය සොහොයුරා මාර්ගයෙන් සාක්ෂිකරුවෙකු අමතා ඔහුට එරෙහි නඩුවේ බොරු සාක්ෂි ලබා දීමට ඇයව පොළඹවා ගැනීමට අදහස් කළ බවට චෝදනා කරමින් පොලිසිය එම මස අගදී තවත් චෝදනා ඉදිරිපත් කළේය.

කවාජාට පොලිස් ඇප ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළේ ඇයිද යන්න දැක්වෙන අධිකරණ ලේඛනවල පොලීසිය පැවසුවේ, ඔහුට එරෙහිව එල්ල වී ඇති වැරදිවලට ​​“ත්‍රස්තවාදී වැරදි සම්බන්ධයෙන් දිග්ගැස්සුනු හා මහා පරිමාණ පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කිරීමට අවශ්‍ය වූ නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමට බරපතල බලපෑම් ඇති” බවයි.

“ඔහුගේ ක්‍රියාව නිසා අහිංසක පාර්ශවයක් අත්අඩංගුවට ගෙන පසුව රඳවා තබා ගැනුණි.ඔහුගේ පෞද්ගලික අභිලාෂයන් වෙනුවෙන් බලධාරීන් රවටා ගැනීමට මෙන්ම ත‍්‍රස්තවාදී විමර්ශනයට භාජනය වන කාරණාවලින් මිදීමට ඔහු උත්සාහ කර තිබේ.පොලීසිය පැවසුවේ, කවාජා වෙත යොමු කරන ලද සාක්ෂි බොහොමයක් ඇති අතර, ඒවා අතර, අධිකරණ ලේඛන පරීක්‍ෂණය, දුරකථන බාධා කිරීම්, සෙවීම් වලදී සොයාගත් තොරතුරු, ඩිජිටල් අධිකරණ වෛද්‍ය තොරතුරු සහ ස්වාධීන සාක්ෂිකරුවන්ගේ ගිණුම් ය.

අත් අකුරු පරීක්‍ෂණයෙන් මෙම නඩුව “ශක්තිමත්” වූ බව පොලිසිය පවසයි.යුක්තියේ මාවත විකෘති කිරීම සහ පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලීය රාජ්‍ය නිලධාරියෙකුට වංක ලෙස බලපෑම් කිරීම සම්බන්ධයෙන් කවාජා පසුගිය සතියේ පරමත්ත ප්‍රාදේශීය අධිකරණයේ වරද පිළිගත්තේය.
රජයේ නිලධාරියෙකුට එය අව්‍යාජ යැයි පිළිගැනීමට ව්‍යාජ ලේඛනයක් ඉදිරිපත් කිරීම සහ ව්‍යාජ සාක්ෂියක් දීමට සාක්ෂිකරුවෙකු පොළඹවා ගැනීම යන චෝදනා ඔහුට දඩුවම් නියම වූ විට සැලකිල්ලට ගනු ලැබේ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here