ශ්‍රී ලංකාව සමඟ විශ්වාසය නැවත ඇති කිරීමට ස්විට්සර්ලන්තය උනන්දු වෙයි

ස්වදේශික සේවකයෙකු පැහැරගෙන යාමේ චෝදනාව මත සබඳතා පිරිහී යාමෙන් පසුව ශ්‍රී ලංකාව සමඟ විශ්වාසය නැවත ඇති කිරීමට ස්විට්සර්ලන්තය උනන්දු වෙයි.

කොළඹ ස්විට්සර්ලන්ත තානාපති කාර්යාලයේ සේවකයෙකු සම්බන්ධ සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් එෆ්ඩීඑෆ්ඒ වෙතින් සිදුකරන ලද කරුණු කිහිපයක් මත, රාජ්‍ය ලේකම් පැස්කල් බේරිස්විල්ට බර්ලිනයේ පිහිටි ස්විට්සර්ලන්තයේ ශ්‍රී ලංකා තානාපති කරුනසේන හෙට්ටියාරච්චි රැස්වීමක් පවත්වා ඇත.එහිදී බේරිස්විල් මහත්මිය තහවුරු කළේ නිසි නීති ක්‍රියාවලියක් මගින් මේ පිළිබඳව විමර්ශනය කර විසඳා ගැනීමට ස්විට්සර්ලන්තය සහාය දක්වන බවයි. කෙසේ වෙතත්, අදාළ සේවකයාට තවමත් සෞඛ්‍ය හේතුන් මත ප්‍රශ්න කළ නොහැක.

නොවැම්බර් මස අවසානයේදී කොළඹ ස්විට්සර්ලන්ත තානාපති කාර්යාලයේ ප්‍රාදේශීය සේවකයෙකු වීදියේ රඳවාගෙන සිටින අතර තානාපති කාර්යාලයට අදාළ තොරතුරු හෙළි කරන ලෙස ඇයට බල කරන ලෙස නාඳුනන පුද්ගලයින් විසින් තර්ජනය කරන ලදී. ඇය තානාපති කාර්යාලය සිද්ධිය ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ට වාර්තා කළ අතර කඩිනම් හා විධිමත් පරීක්ෂණයක් පවත්වන ලෙස ඉල්ලා සිටියේය.

බයිරිස්විල් මහත්මිය ශ්‍රී ලංකා තානාපතිවරයාට අවධාරණය කළේ නිසි නීතිමය ක්‍රියාදාමයක් මගින් මේ පිළිබඳව විමර්ශනය කර විසඳීමට එෆ්ඩීඑෆ්ඒ සියලු ක්‍රියාමාර්ගවලට සහාය දෙන බවයි. අදාළ සේවකයාට තවමත් සෞඛ්‍ය හේතුන් මත ප්‍රශ්න කළ නොහැකි බව ඇය සනාථ කළ අතර, පුද්ගලයාගේ සෞඛ්‍යයට ප්‍රමුඛතාවය ගත යුතු බව අවධාරණය කළාය. ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගේ පරීක්ෂණ ප්‍රමාද කිරීමට ස්විට්සර්ලන්තයට කිසිදු උනන්දුවක් නොතිබුණද, එෆ්ඩීඑෆ්ඒ සිය වගකීම් සිය කාර්ය මණ්ඩලය වෙත ඉතා බැරෑරුම් ලෙස සලකයි.

මෙම පණිවිඩය ලබා දීමේදී බේරිස්විල් මහත්මිය 2019 දෙසැම්බර් 1 වන දින ශ්‍රී ලංකා විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද ප්‍රකාශයකට ප්‍රතිචාර දක්වමින් තානාපති කාර්යාලය විසින් කරුණු ඉදිරිපත් කිරීම පිළිබඳව ප්‍රශ්න කරන ලදී. ශ්‍රී ලංකා විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය සිය මාධ්‍ය නිවේදනයේ සඳහන් කර ඇති තානාපති කාර්යාලය විසින් විස්තර කරන ලද සිදුවීම්වලට එරෙහිව ප්‍රකාශිත සාක්ෂි පැහැදිලි කරන ලෙස ඇය තානාපති හෙට්ටියාරාචිගෙන් ඉල්ලා සිටියාය.

ස්විට්සර්ලන්තය සහ ශ්‍රී ලංකාව අතර විශ්වාසය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම සඳහා අවශ්‍ය පියවර ගැනීමට ස්විට්සර්ලන්තය සූදානම් බව ඇය තානාපති හෙට්ටියාරාචි වෙත සහතික කළාය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here