ඉන්දියාවේ මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකුට නඩු

මතභේදාත්මක ඉන්දියානු පුරවැසිභාවය (සංශෝධන) පනත සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ දෙමළ සරණාගතයින්ගේ අදහස් ලබා ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා සරණාගත කඳවුරුවලට පැමිණීම සම්බන්ධයෙන් තමිල්නාඩුවේ කන්යාකුමාරි හි මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකුට එරෙහිව ඉන්දියාවේ නඩුවක් පවරා තිබේ.

සංශෝධිත නීතිය පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකා දෙමළ සරණාගතයින්ගේ අදහස් දැන ගැනීම සඳහා වෙරළබඩ දිස්ත්‍රික්කයේ පිහිටුවා ඇති කඳවුරු නැරඹීම සඳහා මාධ්‍යවේදීන්ට කන්යාකුමාරි දිස්ත්‍රික් පොලිසිය විසින් ඇප රහිත අංශ යටතේ නඩු පවරා ඇති බව ටයිම්ස් නව් නිවුස් වාර්තා කරයි.

ඉන්දීය පාර්ලිමේන්තුව විසින් මෑතකදී සම්මත කරන ලද පුරවැසිභාවය (සංශෝධන) පනත දෙමළ සරණාගතයින් බැහැර කරයි.

දමිළ ශ්‍රී ලාංකිකයන් ලක්ෂයකට අධික පිරිසකට ඉන්දීය පුරවැසිභාවය ලබා ගැනීමට අපේක්ෂා කළ අධ්‍යාත්මික නායකයා කියා සිටියේ ඔවුන් පසුගිය වසර 35 ක කාලය තුළ සරණාගතයින් ලෙස රට තුළ ජීවත් වන බවයි.

“පසුගිය වසර 35 ක කාලය තුළ සරණාගතයින් ලෙස මේ රටේ වෙසෙන දෙමළ ශ්‍රී ලාංකිකයන් ලක්ෂයකට වැඩි පිරිසකට පුරවැසිභාවය ලබා දීම පිළිබඳව සලකා බලන ලෙස මම ඉන්දීය රජයෙන් ඉල්ලා සිටිමි.” ශ්‍රී ශ්‍රී රවී ශංකර් ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

විවාදාත්මක පනත මගින් අසල්වැසි රටවල් තුනක – ඇෆ්ගනිස්ථානය, බංග්ලාදේශය සහ පාකිස්තානය යන ඉන්දියානු පුරවැසිභාවය හින්දු, සීක්, ක්‍රිස්තියානි, පාර්සි, බෞද්ධ, ජෛන ජාතිකයින්ට ලබා දීමට මඟ පෑදීය. සංශෝධිත නීතියට අනුව, ආගමික හිංසනය හේතුවෙන් මෙම රටවල් තුනෙන් පලා ගොස් 2014 දෙසැම්බර් 31 දිනට පෙර ඉන්දියාවට පැමිණි මුස්ලිම් නොවන සංක්‍රමණිකයින්ට ඉන්දීය පුරවැසිභාවය ලබා දෙනු ඇත.

පුරවැසි සංශෝධන පනත් කෙටුම්පත සම්මත වීමට පෙර මක්කල් නීඩි මියාම් නිර්මාතෘ කමල් හසන් විසින් ශ්‍රී ලංකාවෙන් පැමිණි ද්‍රවිඩයන් සහ මුස්ලිම්වරුන් නීති සම්පාදනයේ සීමාවෙන් ඉවත් වූයේ මන්දැයි ප්‍රශ්න කර තිබුණි.

විධිමත් ජන සංහාරයකට භාජනය වන ද්‍රවිඩයන් සහ වෙනස්කම් කිරීම් වලට මුහුණ දෙන මුස්ලිම්වරුන් පනතින් බැහැර කරන්නේ ඇයි? එය අව්‍යාජ කරුණාවන්ත පනතක් මිස ඡන්දය ලබා ගැනීමේ ව්‍යායාමයක් නොවේ නම්, අතරමංව සිටින දෙමළ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම්වරුන් තෝරා ගැනීම මෙම CAB නතර නොකරන්නේ ඇයි? ”ඔහු ට්විටර් පණිවුඩයක් මගින් විමසා තිබේ.

ආගමික පදනම මත ඉන්දියානු පුරවැසිභාවය ලබා දීම සම්බන්ධයෙන් මධ්‍යම රජය දැඩි විවේචනයට ලක්ව තිබේ.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here