විවේචකයින් නිහඩ කිරීමේ ක්‍රියාවලියක් සම්බන්දයෙන් රජයට චෝදනා

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ප්‍රධානත්වයෙන් යුත් ශ්‍රී ලංකාවේ නව රජයට විවේචකයන් සහ මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන්නන් ඉලක්ක කර ගනිමින් මර්දනකාරී ක්‍රියාවලියක් දියත් කරමින් ශ්‍රී ලංකාව “මිලිටරීකරණය හා සුරක්‍ෂිත කිරීම” සඳහා උපාය මාර්ගයක් දියත් කළ බවට චෝදනා එල්ල වී තිබේ.

මානව හිමිකම් කණ්ඩායම් දෙකක් වන, ජාත්‍යන්තර සත්‍යය සහ යුක්තිය පිළිබඳ ව්‍යාපෘතිය – ශ්‍රී ලංකාව (ITJP) සහ ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා වූ සංගමය (JDS) කියා සිටියේ තම ආරක්ෂාව සඳහා නම් කළ නොහැකි ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රියාකාරීන්ගේ සහාය ඇතිව කණ්ඩායම් දෙක ලේඛනගත කළ බවයි. ජනමාධ්‍යවේදීන්, මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන්නන්, නීතිවේදීන්, පැමිණිලිකරුවන්, විද්වතුන් සහ විපක්ෂයේ පුද්ගලයින් ඉලක්ක කර ගත් මැතිවරණයට පෙර සහ පසු බිය ගැන්වීම් හා තර්ජන සිදුවීම් 69 ක්. සමහර අවස්ථාවල තර්ජන කෙතරම් බරපතළද යත් පුද්ගලයන් රටින් පලා ගොස් ඇත.

“පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප‍්‍රහාරයෙන් පසුව මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන්නන් සහ මාධ්‍යවේදීන් මැඩපැවැත්වීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දෙන ආරක්ෂක ආධාර වැඩි කිරීම ජාත්‍යන්තර ප‍්‍රජාව විසින් සහතික කළ යුතුය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here