ඉන්දියානු සාගර කොමිසමට ඇතුළුවීමට ශ්‍රී ලංකාව සීෂෙල්ස්ගේ සහාය පතයි

ඉන්දීය සාගර කොමිෂන් සභාවේ නිරීක්ෂක සාමාජිකයෙකු වීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව සිය ඉල්ලුම් පත්‍රයේ සහාය ලබාගෙන ඇති බව සීෂෙල්ස් ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සිය පවසයි. ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් ටිකිරි හේරත් ගුණතිලකේ මහතා සීඑන්ඒ රජයට ඉල්ලීමක් කර ඇති බවත් තහවුරු කිරීමක් බලාපොරොත්තුවෙන් සිටින බවත් එස්එන්ඒ වෙත පැවසීය.

ඉල්ලීම ලැබී ඇති බව විදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය සනාථ කරයි. සීෂෙල්ස් දැනට ඉන්දියන් සාගර කොමිසමේ සභාපති ධුරය දරයි. ඉන්දියානු සාගර කොමිෂන් සභාව යනු 1982 දී පිහිටුවන ලද අන්තර් රාජ්‍ය සංවිධානයකි. එය සීෂෙල්ස්, මැඩගස්කරය, කොමරෝස්, මොරිෂස් සහ ප්‍රංශ විදේශ දෙපාර්තමේන්තුවේ පුනරුත්ථාපන වලින් සමන්විත වේ. පිටත්ව යන මහ කොමසාරිස්වරයා කියා සිටියේ ඔහු පිටව ගියද බටහිර ඉන්දීය සාගරයේ දූපත් සමූහයක් වන සීෂෙල්ස් හි වසර හතරහමාරක් ගත කිරීම ගැන තමා සතුටට පත්වන බවයි.

“මම මෙහි සිට මට ඇති එක් වැදගත් දෙයක් නම්, මට පුදුමාකාර විනෝදාංශයක් තිබීම සහ එය ඡායාරූප ගැනීම ය. සෑම දිනකම මම පින්තූර ගත් නිසා මට දැන් තවත් ඡායාරූප 250 ක් ඇත. මම ශ්‍රී ලංකාව බලා පිටත්ව යන අතර මගේ පළමු අදහස වන්නේ සීෂෙල්ස් හි මෙම ඡායාරූප ප්‍රදර්ශනය කිරීමයි. ”
ගුණතිලක මහතා සිය ධුර කාලය තුළ සෞඛ්‍ය සේවා, වෛද්‍ය සංචාරක, නාවික ආරක්ෂාව, නිල් ආර්ථිකය සහ විශේෂයෙන් අධ්‍යාපනය යන ක්ෂේත්‍රයන්හි විශාල ජයග්‍රහණ කිහිපයක් ලබා ඇති බව පැවසීය.

ගුණතිලකගේ ධුර කාලයෙහි විශේෂත්වය වූයේ 2018 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ තෙදින සංචාරයයි. එය 2017 දී ජනාධිපති ඩැනී ෆෝර්ගේ ශ්‍රී ලංකාවේ රාජ්‍ය සංචාරයෙන් පසුව පැමිණියේය. ගනු ලැබූ සමහර මුල පිරීම් අඛණ්ඩව සිදුවන අතර මෙයට ශ්‍රී ලංකා-සීෂෙල්ස් ඒකාබද්ධ කොමිසමක් පිහිටුවීම ද ඇතුළත් ය. මේ සතියේ ෆියුචර් හෝල්ඩින්ග්ස් හි නියෝජිතයින් සීෂෙල්ස් වෙත පැමිණෙනු ඇත. ෆියුචර් හෝල්ඩිංග්ස් යනු සංචාරක ආයෝජන උපදේශකයෙකු සහ ව්‍යාපාර ගැලපුම් සමාගමක් වන අතර ඔහු ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරක ආයෝජන සඳහා පුළුල් විසඳුමක් ලබා දෙයි.

ගුණතිලකේ එස්එන්ඒ වෙත පැවසුවේ තම ධුර කාලය තුළ ඔහු සැලසුම් කළ සෑම දෙයක්ම ලබා ගැනීමට ලැබීම සතුටට කරුණක් බවයි. පසුගිය සතියේ ඔහු විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශය භාරව සිටින උප ජනාධිපති වින්සන්ට් මෙරිටන් වෙත සමුගැනීම පුද කළේය. ශ්‍රී ලංකාව විසින් නිරන්තරයෙන් සපයනු ලබන අඛණ්ඩ සහයෝගය සහ සහයෝගය පිළිබඳව මෙරිටන් සිය ගැඹුරු අගය කිරීම හා කෘතවෙදිත්වය පළ කළේය.

0 0
Advertisements

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here