ත්‍රිවිධ හමුදාවේ සාමාජිකයින්ට පොදු සමා කාලයක්

සේවය අත්හැර නොදන්වා සිටින ත්‍රිවිධ හමුදාවන්ට සතියක පොදු සමා කාලයක් දෙමින් ඔවුන්ට නිදහස් කිරීමක් ලබා ගැනීමට හෝ නැවත සේවයට එක්වීමට සහ ඔවුන්ගේ ජාතික සේවය රට තුළ දිගටම කරගෙන යාමට හැකිවන ලෙස කටයුතු සකස් කර ඇති බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය පවසයි.

(ජනවාරි 14) ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද මාධ්‍ය නිවේදනයක දැක්වෙන්නේ ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ උපදෙස් පරිදි පොදු සමාව ලබා දෙන කාලය ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති අතර එය 2020 පෙබරවාරි 5 වන දින සිට දින හතක් බලාත්මක වන බවයි.

විවිධ දුෂ්කරතාවන්ට මුහුණ දී දුෂ්කර තත්වයන් යටතේ ජාතියට සේවය කළ සහ නිසි ක්‍රියා පටිපාටීන් අනුගමනය නොකර ඔවුන්ගේ සේවාවන් අතහැර ගිය ත්‍රිවිධ හමුදා භටයින්ට අවස්ථාවක් ලබා දීමේ අරමුණින් මෙම පියවර ගෙන තිබේ.

මෙම පොදු සමාව පිරිනමනු ලබන්නේ 2019 සැප්තැම්බර් 30 දිනට පෙර නිවාඩු නොමැතිව (AWOL) නොපැමිණි ලෙස සලකුණු කර ඇති ත්‍රිවිධ හමුදා නොපැමිණි අයට පමණි. මේ අතර, වලංගු බලපත්‍රයක් හෝ ලියකියවිලි නොමැතිව නීති විරෝධී ගිනි අවි භාරදීමට සහන කාලයක් ද ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය විසින් පෙබරවාරි 5 සිට 12 දක්වා ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී.

ආරක්ෂක ලේකම් මේජර්ගේ උපදෙස් පරිදි. (විශ්‍රාමික) කමල් ගුණරත්න, සතියක පොදු සමාව යටතේ සියලුම නීති විරෝධී ගිනි අවි එකතු කිරීමට තීරණය කර ඇත. පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලීය කාල සීමාව තුළ ගිනි අවි ඇති අය ළඟම ඇති පොලිස් ස්ථානයට භාර දෙන ලෙස ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය ඉල්ලා තිබේ.

පොදු සමාව සඳහා අනවසර ආයුධ පොලිසියට භාරදීමට අපොහොසත් වූවන්ට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගන්නා ලෙස පොලීසියට උපදෙස් දී තිබේ. මහජනතාවගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සහ එවැනි ආයුධවලින් එල්ල වන තර්ජන මැඩපැවැත්වීම සඳහා මෙම තීරණය ගෙන තිබේ

0 0

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here