මානව හිමිකම් පිළිබද අනතුරු ඇඟවීමක්

2019 නොවැම්බරයේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපති ධුරයට පත්වීමෙන් පසුව ශ්‍රී ලංකාවේ මූලික මානව හිමිකම් සඳහා වන ගෞරවය බරපතල අනතුරකට ලක්ව ඇති බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් සිය 2020 ලෝක වාර්තාවෙන් අද ප්‍රකාශ කළේය.

2005 සිට 2015 දක්වා බලයට පත්වූ රාජපක්ෂ සහ ඔහුගේ සොහොයුරු මහින්ද රාජපක්ෂ යන මහත්වරුන් 2005 සිට 2015 දක්වා කාලය තුළ මානව හිමිකම් උල්ලංගනය කිරීම් රැසකට සම්බන්ධ වූහ. එවකට ආරක්ෂක ලේකම් ලෙස සේවය කළ ගෝතබයා රාජපක්ෂ ද යුද අපරාධවලට සම්බන්ධ විය.

හියුමන් රයිට්ස් වොච් හි දකුණු ආසියාවේ අධ්‍යක්ෂ මීනාක්ෂි ගංගුලි පැවසුවේ “මූලික අයිතිවාසිකම් ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීමේදී හා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ආයතන නැවත ගොඩනැංවීමේ දී ශ්‍රී ලංකාව මෑත වසරවල ලබා ඇති ඕනෑම ප්‍රගතියක් පළිගැනීමක් මගින් පෙරළා දමනු ඇතැයි බියවීමට සෑම හේතුවක්ම තිබේ. “නව ජනාධිපතිවරයා රාජපක්ෂයන්ගේ අතීත අපයෝජනයන් අතුගා දැමීමට පමණක් නොව අනාගත අය සඳහා මාවත පැහැදිලි කිරීමට අදහස් කරයි.

පිටු 652 කින් යුත් ලෝක වාර්තාව 2020 හි එහි 30 වන සංස්කරණය වන හියුමන් රයිට්ස් වොච් රටවල් 100 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක මානව හිමිකම් භාවිතයන් සමාලෝචනය කරයි. සිය හඳුන්වාදීමේ රචනයේ විධායක අධ්‍යක්ෂ කෙනත් රෝත් පවසන්නේ බලයේ රැඳී සිටීම සඳහා මර්දනය මත රඳා පවතින චීන රජය දශක ගණනාවක් තුළ ගෝලීය මානව හිමිකම් පද්ධතියට වඩාත්ම දරුණු ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන බවයි. බෙයිජිං හි ක්‍රියාවන් ලොව පුරා අත්තනෝමතික ජනතාවාදීන්ගෙන් දිරිගැන්වීම් සහ සහාය ලබා ගන්නා බව ඔහු සොයා ගන්නා අතර, චීන බලධාරීන් ඔවුන්ගේ ආර්ථික ශක්තිය වෙනත් රජයන්ගෙන් විවේචන වලක්වා ගැනීමට යොදා ගනී. මානව හිමිකම් සහ අපේ අනාගතය පිළිබඳ දශක ගණනාවක ප්‍රගතියට තර්ජනයක් වන මෙම ප්‍රහාරයට එරෙහි වීම ගැන ඔවුන් අදහස් කර තිබේ.

එළඹෙන මෛත්‍රීපාල සිරිසේන පරිපාලනය යටතේ, 2009 මැයි මස අවසන් වූ ශ්‍රී ලංකා රජය සහ දෙමළ ඊලාම් විමුක්ති කොටි අතර සිවිල් යුද්ධය අතරතුර සිදුවන අපයෝජන ආමන්ත්‍රණය කිරීමේදී යම් ප්‍රගතියක් දක්නට ලැබුණි. පරිපාලනය එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය වෙනුවෙන් කැපවීම අවධානය කළේය. රජය විසින් අත්පත් කරගත් සමහර ඉඩම් සහ වන්දි ගෙවීමේ කාර්යාලය සහ අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ කාර්යාලය පිහිටුවන ලදී.

කෙසේ වෙතත්, ජාත්‍යන්තර විනිසුරුවන් සහ නඩු පවරන්නන් ඇතුළත් වගවීමේ යාන්ත්‍රණයක් ස්ථාපිත කිරීම සඳහා නැවත නැවතත් මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ යෝජනාවල පොරොන්දුව ඉටු කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව අසමත් විය. නව රාජපක්ෂ රජය පෙන්වා දී ඇත්තේ එම කැපවීම්වලට ගරු කිරීමට අදහස් නොකරන බවයි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here