ලංකාව ආර්ථික වශයෙන් ස්වාධීන කිරීමට චීනය ඉදිරිපත් වෙයි

චීනය ශ්‍රී ලංකාවට ආර්ථික වශයෙන් ස්වාධීන වීමට සහ ශ්‍රී ලංකාවේ අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් දිගටම කටයුතු කිරීමට උදව් කිරීමට ඉදිරිපත් වී තිබේ.

ශ්‍රී ලංකාව භූගෝලීය වශයෙන් වඩාත් උපායමාර්ගික ස්ථානයක ස්ථානගත කර ඇති බවත් එහි ප්‍රතිපලයක් ලෙස රටට දේශපාලන අභියෝග රැසකට මුහුණදීමට සිදුවන බවත් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා චීන විදේශ අමාත්‍ය වැන්ග් යී වෙත පැවසීය.

ඒවා ජය ගැනීමට ඇති එකම මාර්ගය ආර්ථික වශයෙන් ශක්තිමත් වීම සහ ආර්ථික ස්වාධීනත්වය දේශපාලන ස්වාධීනත්වය සහතික කරනු ඇති බව ඔහු පැවසීය. ඇමති යී සිය ප්‍රතිචාරයේ දී කියා සිටියේ චීනය අතීතයේ දී කළාක් මෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ සමෘද්ධිය හා වර්ධනය පිළිබඳ දිගුකාලීන හවුල්කරුවා වනු ඇති බවයි. ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් චීනයේ ප්‍රතිපත්තිය සැමවිටම ස්ථාවර වූ බවත් චීනය ශ්‍රී ලංකාවේ විශ්වාසනීය මිතුරා ලෙස දිගටම කටයුතු කරන බවත් ඔහු සඳහන් කළේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ කෙටි සංචාරයක යෙදී සිටි චීන විදේශ අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ ජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා සමඟ ගැඹුරු සාකච්ඡාවලින් අනතුරුව දැනටමත් පවතින ශක්තිමත් ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා තවදුරටත් ශක්තිමත් කළ හැකි බවට තමා විශ්වාස කරන බවයි.

“ශ්‍රී ලංකාවේ මූලෝපායික සහකරු ලෙස චීනය ශ්‍රී ලංකාවේ අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් දිගටම කටයුතු කරනු ඇත. චීනය රටේ ස්වෛරීභාවය, භෞමික අඛණ්ඩතාව සහ ස්වාධීනත්වය වෙනුවෙන් පෙනී සිටී. ශ්‍රී ලංකාවේ අභ්‍යන්තර අවශ්‍යතා වන කාරණාවලට බාහිර බලපෑම්වලට මැදිහත් වීමට අපි ඉඩ නොදෙමු. ”අමාත්‍ය යී පෙන්වා දුන්නේය.

ජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා පැමිණ සිටි අමාත්‍යවරයාගේ සුභ පැතුම් හා උණුසුම් සුබ පැතුම් එක් කළේය. තමා ජනාධිපති ෂී ජිං පිංගේ ඇදුරෙකු බවත්, ඔහු සිය කථා හා ප්‍රකාශ සමීපව අනුගමනය කළ බවත් ජනාධිපතිවරයා හෙළි කළේය. විශේෂයෙන් දරිද්‍රතාවය පිටුදැකීම පිළිබඳ ජනාධිපති ෂීගේ සමහර ප්‍රතිපත්ති ඔහුගේ වරම තුළට ඇතුළත් කර ඇති බව ඔහු ප්‍රකාශ කළේය. චීනයේ සංචාරය කිරීමට ආරාධනා කිරීම ගැන ඔහු අමාත්‍ය යීට ස්තූතිය පුද කළේය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here