ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් මාධ්‍යවේදීන්, ක්‍රියාකාරීන් බිය ගැන්වීම පිළිබඳව කනස්සල්ල පළ කරයි

ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් ආයතනය ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් සංවිධාන, මාධ්‍ය ආයතන සහ මාධ්‍යවේදීන්ට හිරිහැර කිරීම, බිය ගැන්වීම සහ පහරදීම පිළිබඳ විවිධ වාර්තා ගැන සැලකිලිමත් වේ.

2019 මැයි සිට 2020 ජනවාරි දක්වා කාලය තුළ බලධාරීන් විසින් මානව හිමිකම් සහ මාධ්‍ය සංවිධාන වෙත නොදැනුවත්වම දුසිමකට අධික සංඛ්‍යාවක් සංචාරය කර ඇති බවට ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් වෙත වාර්තා ලැබී තිබේ.

මෙම ඉලක්කවලට මානව හිමිකම් සංවිධාන සහ මාධ්‍ය ආයතන ඇතුළත් වූ අතර ඔවුන් කියා සිටියේ අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුව සහ ත්‍රස්තවාදී විමර්ශන අංශය මෙන්ම රාජ්‍ය බුද්ධි අංශ ඇතුළු ශ්‍රී ලංකා පොලිසියේ සාමාජිකයින් විසින් ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳව ප්‍රශ්න කරන බවයි.

මාධ්‍ය වාර්තාවලට අනුව, ලංකාදීපයේ ප්‍රාදේශීය දිනපතා පුවත්පතකට සම්බන්ධ මාධ්‍යවේදියෙකුට සහ ඔහුගේ පවුලේ අයට දෙසැම්බර් 6 වන දින දකුණු ශ්‍රී ලංකාවේ අළුත්ගම ප්‍රදේශයේදී පහර දෙන ලදී. නීතිවිරෝධී ලෙස නිෂ්පාදනය කිරීම සහ රා වෙළඳාම පිළිබඳ වාර්තා කිරීම නතර කරන ලෙස සැකකාර අපරාධකරුවන් මාධ්‍යවේදීන් ඉල්ලා සිටියහ.

දෙසැම්බර් 10 වන දින ලේක් හවුස් හි හිටපු ප්‍රධානියා (සිලෝන් ලිමිටඩ් හි ඇසෝසියේටඩ් පුවත්පත් ලෙසද හැඳින්වේ) නව මාධ්‍ය අංශය පාලක දේශපාලන පක්ෂය සමඟ සම්බන්ධතා ඇති පුද්ගලයින් පිරිසක් විසින් පහර දෙන ලද බව ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

ශ්‍රී ලංකා රජයට අයත් මාධ්‍ය මන්දිරයට ආපසු නොඑන බවට ඔහුට තර්ජනය කරන ලදී. ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් විසින් වාර්තා කරන ලද අවම වශයෙන් නඩු දොළහක් පෙන්නුම් කරන්නේ අපරාධ විමර්ශන දෙපාර්තමේන්තුව (සීඅයිඩී) ත්‍රස්ත විමර්ශන අංශය (ටීඅයිඩී) ඇතුළු ශ්‍රී ලංකා පොලිසිය, ත්‍රස්ත මර්දන හා ත්‍රස්ත මර්දන අංශය (සීටීඅයිඩී) සහ රාජ්‍ය නිලධාරීන් සමඟ බුද්ධි අංශ, මානව හිමිකම් සංවිධානවල සාමාජිකයින්ගේ පරිශ්‍රයට ගොස් කැඳවා, ව්‍යාපෘති ක්‍රියාකාරකම්, පරිත්‍යාගශීලීන් සහ අරමුදල් සපයන තොරතුරු, ලියාපදිංචි කිරීම සහ කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින්ගේ තොරතුරු පිළිබඳව විමසීම් කර ඇත.

ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් ආයතනය පැවසුවේ විවිධ නීති බලාත්මක කිරීමේ ආයතන විසින් තොරතුරු රැස්කිරීමේ මෙම ප්‍රවණතාව හිරිහැර හා බිය ගැන්වීමේ ක්‍රමයක් ලෙස සේවය කරන බවත්, ඇම්නෙස්ටි ඉන්ටර්නැෂනල් විසින් ලේඛනගත කර ඇති මානව හිමිකම් ආරක්ෂකයින්ගේ (එච්ආර්ඩී) පහරදීම්, සෝදිසි කිරීම් සහ හිරිහැර කිරීම්වල සන්දර්භය තුළ එය දැකිය යුතු බවත්ය. වසර ගණනාවක් තිස්සේ වරින් වර සිදු විය.

0 0
Advertisements

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here