ශ්‍රී ලංකාව හරහා රිප්ලයි වෙත යන පුරාවස්තු

ශ්‍රී ලංකාව හරහා රිප්ලයිට නැව්ගත කරන ලද “කෞතුක වස්තු” විශාල ප්‍රමාණයක් හමුවී ඇත. ඒවා සමග ඇහිබැම ද තිබී ඇති බව සදහන් වේ. අසාමාන්‍ය වස්තූන් සඳහා ප්‍රසිද්ධ සමාගමක් වන මෙය මෙම කෞතුක භාණ්ඩ 2019 මැයි 15 වන දින මියාමි නෞකාවෙන් පැමිණි ඇති අතර පසුව ඒවා රිප්ලිගේ ඕර්ලන්ඩෝ මූලස්ථානය වෙත යවන ලද බව Live Science වාර්තා කරයි.

කෞතුක වස්තු 125 ක් සහිත බහාලුම් තුනකින් සමන්විත මෙම නෞකාවේ බර රාත්තල් 43,155 ක් (කිලෝග්‍රෑම් 19,575) වුවද, එම බරට පුරාවස්තු ඇසුරුම් කිරීමට භාවිතා කරන ද්‍රව්‍ය ඇතුළත් කල හැකිය. නැව්ගත කිරීමේ පනත් කෙටුම්පතේ සඳහන් වූයේ පුරාවස්තු ශ්‍රී ලංකාවේ කොළඹ සිට නැව්ගත කර ඇති නමුත් රිප්ලිගේ නියෝජිතයින් පවසන්නේ නැව වරාය හරහා ගමන් කරන බවත් කෞතුක භාණ්ඩ ඇත්ත වශයෙන්ම ඉන්දියාවේ බිඩාඩි හි පිහිටි නවෝත්පාදන චිත්‍රාගාර පුද්ගලික සමාගමෙන් යවන බවත් සදහන් වේ.

රිප්ලයි හි ප්‍රකාශකයෙකු පැවසුවේ සමාගම ඉන්දියාවේ බැංගලෝරයේ නවෝත්පාදන චිත්‍රපට නගරයේ පුරාවස්තු භාවිතා කරන බවයි. ෆිල්ම් සිටි යනු ජනප්‍රිය ඉන්දියානු රියැලිටි වැඩසටහනක් වන “බිග් බොස්” රූගත කිරීමයි. චිත්‍රපට නගරයේ “ගෝත්‍රික කෞතුකාගාරයක්”, “ෆොසිල කෞතුකාගාරයක්” සහ ඉටි කෞතුකාගාරයක් වැනි සංචාරක ආකර්ෂණීය ස්ථාන රාශියක් ඇත. 2018 පෙබරවාරි මාසයේ ඇති වූ ගින්නකින් චිත්‍රපට නගරයට හානි සිදුව ඇති බව ප්‍රවෘත්ති වාර්තා පෙන්වා දෙයි.

කෞතුක වස්තු පසුකර ගිය වරාය, ශ්‍රී ලංකාව ශ්‍රී ලංකා රජය සහ දෙමළ ඊලම් විමුක්ති කොටි නමින් බෙදුම්වාදී කණ්ඩායමක් අතර පැවති දීර් civil සිවිල් යුද්ධයකින් යථා තත්ත්වයට පත්ව තිබේ. 1983 සිට 2009 දක්වා යුද්ධය උග්‍ර වූයේ කොටින්ගේ අවසාන භූමිය රජය විසින් අත්පත් කර ගනිමිනි. යුද්ධය අවසන් වූ පසු හා පසුව පුරාවිද්‍යා ස්ථාන කොල්ලකෑම ශ්‍රී ලංකාවේ අඛණ්ඩ ගැටළුවක් වී තිබෙන බවද ඔවුන්ගේ වාර්තාවේ සදහන්.

රිප්ලයිගේ නියෝජිතයින් කෞතුක වස්තු යනු කුමක්දැයි පැවසීම ප්‍රතික්ෂේප කළ නමුත්, පුරාවස්තු මුලින් එක්සත් ජනපදයේ රිප්ලිගේ එකතුවෙහි ඇති බවත් මීට වසර කිහිපයකට පෙර නවෝත්පාදන චිත්‍රපට නගරයට ණය ලබා ගත් බවත් පැවසීය. කෞතුක වස්තු නීති විරෝධී හෝ කොල්ලකෑමක් නොවන බවත් රිප්ලයි විසින් සොරකම් කරන ලද හෝ කොල්ලකන ලද පුරාවස්තු මිලදී නොගන්නා බවත් ප්‍රකාශකයා පැවසීය.

රිප්ලි විශ්වාස කරයිද නැද්ද! පේරු ජාතිකයෙකුට අයත් දිගටි හිස් කබලක් ඇතුළුව අසාමාන්‍ය දේ කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන කෑලි 25,000 ක පුරාවස්තු එකතුවක් ඇති සමාගමකි; හැකිලුණු මිනිස් හිස්; හිස් දෙකේ සතුන් කිහිප දෙනෙකුගේ නටබුන්; අඩි 8 ක් දිග (මීටර් 2.4) ඇල්බට් අයින්ස්ටයින්ගේ පින්තූරයක් ටෝස්ට් වලින් සාදා ඇත. මෙම කෞතුක වස්තු සමහරක් ලොව පුරා පිහිටා ඇති “ඔඩිටෝරියම්” වල ප්‍රදර්ශනය කෙරේ.

0 0
Advertisements

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here