කොරෝනා ගැනමිථ්‍යාවන්ට හසු වෙන්න එපා

කොරෝනා වෛරසය පිළිබඳ මිථ්‍යාවන් සහ අපකීර්තිය පැතිරවීමට එරෙහිව දැඩි පියවර ගෙන ඇති බව ශ්‍රී ලංකාව පවසයි.

ශ්‍රී ලංකා සෞඛ්‍ය සේවයේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් සහ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ විධායක මණ්ඩලයේ සභාපති වෛද්‍ය අනිල් ජසිංහ මහතා පැවසුවේ ශ්‍රී ලංකාව තුළ වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීමට ශ්‍රී ලංකාව කඩිනම් පියවර ගත් බවයි.

“අපි කලින්ම පියවර ගන්න පටන් ගත්තා. කෙසේ වෙතත්, හැකි තාක් දුරට චීනය තුළ වෛරසය අඩංගු බවට චීනයට අප ගෞරවය දිය යුතුය. මෙම රෝගය ලොව පුරා ව්‍යාප්ත නොවීමට මග පෑදීය. මා එය දුටු පරිදි, ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් පෙන්වා දුන්නේ මෙම වෛරසය චීනයෙන් පිටතට පැතිරීම එතරම් වැදගත් නොවන බවයි. මහජන චීන සමූහාණ්ඩුව ඔවුන්ගේ ක්‍රියාවන්, විනිවිදභාවය සහ මෙම රෝගය මැඩපැවැත්වීමේ පිළිබඳව ඔවුන් ප්‍රශංසාවට ලක් විය.

පුපුරා යාමේ ආරම්භයේදීම එයට යම් යම් අපකීර්තියක් ඇති වූ බවත්, සිද්ධිය කුමක්දැයි නොදැන වෙනත් කිසිවෙකු සාමාන්‍යයෙන් කරනු ඇති බැවින් ශ්‍රී ලාංකිකයන් ප්‍රතික්‍රියා කළ බවත් ඔහු පැවසීය.

“නමුත් මෙම රෝගය පිළිබඳ මිථ්‍යාවන් හා අපකීර්තිය විසුරුවා හැරීම සම්බන්ධයෙන් අපි දැඩි පියවර ගත්තා. ආරක්ෂිත වීමට, ඔබ යම් යම් ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතුය, නමුත් ඔබ මිථ්‍යාවන් හෝ වෙනත් පදනම් විරහිත පියවර සැලකිල්ලට නොගත යුතුය. ඒ සඳහා අපි චීන ජාතිකයින්ට හෝ වෙනත් කිසිවෙකුට අපේ රටට යාම සීමා කළේ නැත, නමුත් චීන රජය සහ සමහර විට අදාළ අය එවැනි අනතුරු ඇඟවීම් හෝ සීමාවන් පැනවීය. මායිම් සහිත මගීන් අධීක්ෂණය කරන අතර, සාමාන්‍යයෙන් අපට දිනපතා චීන සංචාරකයින් 1000 කට වඩා ලැබෙන බව අපි සටහන් කළෙමු, නමුත් මෙම කාලය තුළ එය සාමාන්‍යයෙන් 40 දක්වා අඩු විය. මෙය තාවකාලික සංසිද්ධියක් වන අතර, අප මෙයින් ආපසු පැමිනෙන ආකාරය හා සමානව, චීන ජාතිකයන් ද ඉක්මනින් ආපසු පැමිණෙනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි, ”ඔහු පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවේ වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණෙන මගීන් චීන ගුවන් ගමන් වලදී පරීක්‍ෂා කිරීම වැනි නිශ්චිත පියවර ගෙන ඇති බවත්, තත්වය නරක අතට හැරුණු විට ඔවුන් සෑම මගියෙකුම පරීක්‍ෂා කිරීමට පටන් ගත් බවත් ඔහු පැවසීය.

“ඒ හැරුණු විට, අපි සිංහල, ඉංග්‍රීසි සහ චීන යන භාෂා වලින් ගමන් ගත් මගීන්ට අත් පත්‍රිකා නිකුත් කළ අතර, ඒවා පැතිරීම පිළිබඳ කරුණු සහ ආරක්‍ෂිත ක්‍රියාමාර්ග තිබුනද, එය ඇත්ත වශයෙන්ම ප්‍රවර්ධනයක් සේ පෙනේ. එම ක්‍රමයම පොදු ශ්‍රී ලාංකිකයන් දැනුවත් කිරීම සඳහා ද දේශීය මාධ්‍ය හරහා භාවිතා කරන ලදී. අප මෙම ගැටළුව විසඳූ ආකාරය පිළිබඳව අපට ධනාත්මක ප්‍රතිචාර විශාල වශයෙන් ලබා දී ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ වාර්තා වී ඇති එකම නඩුව ප්‍රතිකාරයට විශිෂ්ට ප්‍රතිචාරයක් දක්වා ඇති අතර සම්පූර්ණයෙන්ම සුවය ලබා ඇති බව ද වෛද්‍ය අනිල් ජයසිංහ මහතා පැවසීය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here