අතවශ්‍ය භාණ්ඩ නිවාස බෙදා හැරීම ආරම්භ වෙයි

කිරීටක කොරෝනා වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට දරන උත්සාහයන් මධ්‍යයේ වෙළඳපොල ස්ථානවල මහජනතාවගේ පාලනයකින් තොරව රැස්වීම වැළැක්වීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ආහාර ද්‍රව්‍ය නිවාස වෙත ලබා දීම සඳහා විශේෂ යාන්ත්‍රණයක් ස්ථාපිත කර ඇත.

COVID-19 ට එරෙහි සටනේදී එදිනෙදා ජීවිතය පවත්වා ගැනීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වන අඛණ්ඩ සැපයුම, ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ සේවා සම්බන්ධීකරණය පිළිබඳ ජනාධිපති කාර්යයේ ප්‍රධානී, සමුපකාර සමිති සහ සුපිරි වෙළඳපොළ දාමයන් සමඟ සහයෝගයෙන් දේශීය පද්ධතියක් හරහා මෙය ක්‍රියාත්මක කෙරෙන බව බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා පැවසීය.

සමස්ත ක්‍රියාවලිය සෞඛ්‍ය ක්‍ෂේත්‍රය විසින් සිදු කරනු ලබන කිරීටක වයිරස පාලන වැඩසටහන් වලට අනුකූල වේ.

“මහජනතාවගේ එදිනෙදා ජීවිතය පවත්වා ගැනීම අත්‍යවශ්‍යයි. ගෘහස්ථ ගොවීන් හා ජාතික ආර්ථිකය ආරක්ෂා කරමින් ආහාර ද්‍රව්‍ය බෙදා හැරීමට පියවර ගෙන තිබේ. ”බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා අද (25) ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ පැවති රැස්වීමකදී සියලුම දිස්ත්‍රික් ලේකම්වරුන්, බැංකු ප්‍රධානීන් සහ රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික ආයතන සමඟ සැපයුම භාරව සිටියි. අත්යවශ්ය ආහාර ද්‍රව්‍ය.

සහල්, පොල්, එළවළු, බිත්තර හා කුකුල් මස් හිඟයක් නොමැති බව ඔහු පැවසීය. ගෘහස්ථ ගොවීන්ගෙන් මිලදී ගැනීමෙන් පසු සමුපකාර අලෙවිසැල් සහ සුපිරි වෙළඳපොලවල් අතර ඒකාබද්ධ ප්‍රයත්නයක් මගින් මෙම භාණ්ඩ බෙදා හැරීමේ හැකියාව ඔහු පෙන්වා දුන්නේය. මෙම අයිතම අවශ්‍යතා අනුව ඇසුරුම් කළ හැකිය.

ප්‍රාදේශීය ලේකම්වරුන්ගේ, මහජන සෞඛ්‍ය නිලධාරීන්ගේ සහ ආරක්ෂක හමුදාවන්ගේ සහාය ඇතිව රෝහල්වල ලියාපදිංචි වී සිටින නිත්‍ය රෝගීන්ගේ නිවෙස්වලට ඖශධ ලබා දීමට තීරණය කරන ලදී.

පෞද්ගලික ඔසුසැල්වලින් ඖශධ මිලදී ගන්නා රෝගීන්ට දේශීයව තෝරාගත් ඖශධ අලෙවිසැල් කිහිපයක් බෙදා හැරීමේ ක්‍රමවේදයක් ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව ද සාකච්ඡා කෙරිණි.

දුරකථන ඇණවුම් වලට ප්‍රතිචාර දක්වමින් ගෘහස්ථ ගෑස් පාරිභෝගිකයාගේ දොරකඩට සැපයීමේ වැඩපිළිවෙළක් ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස රාජපක්ෂ බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

සමස්ථ ව්‍යාපෘතියේ පරමාර්ථය වනුයේ මහජනතාව වෙළඳපල ස්ථානවලට රැස්වීම වැළැක්වීමයි. එවිට කිරීටක වෛරසයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සෞඛ්‍ය අංශයේ උත්සාහයන් සාර්ථක විය හැකිය

0 0
Advertisements

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here