ඉරනවිල නව රෝහලේ කාර්ය මණ්ඩලයේ සහායට රොබෝ කෙනෙක්

හේමාස් සමූහයේ අනුබද්ධිත ආයතනයක් වන ඇට්ලස් ඇක්සිලියා පීඑල්සී විසින් කොරෝනා වෛරසයෙන් පීඩා විඳින රෝගීන් දුරස්ථව අධීක්ෂණය කිරීම සහ රැකබලා ගැනීම සඳහා වෛද්‍ය නිලධාරීන්ට සහාය වීම සඳහා තවත් ගෘහස්ථ ස්වයංක්‍රීය මාර්ගෝපදේශක (AGV) රොබෝවක් භාර දෙන ලදී.

ඉරනවිල හි නව කැපවූ COVID-19 ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානය විවෘත කිරීමේ අවස්ථාවේදී මෙම භාරදීම සිදුවිය.

මෙම ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානය සෞඛ්‍ය හා දේශීය වෛද්‍ය සේවා අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නියාරච්චි, සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ සහ COVID19 වැළැක්වීමේ ජාතික මෙහෙයුම් මධ්‍යස්ථානයේ ප්‍රධානී යුද හමුදාපති ලුතිනන් ජෙනරාල් ෂවේන්ද්‍ර සිල්වා මහතා විසින් විවෘත කරන ලදී.

රෝහල් අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය දිමුත් පොන්වීරා විසින් මෙහෙයවනු ලබන මෙම මධ්‍යස්ථානයේ පළමු අදියරේදී රෝගීන් 40 දෙනෙකුට නවාතැන් ගත හැකිය. අවශ්‍යතාවය මතුවන විට තවදුරටත් පුළුල් කිරීම සිදු කෙරේ. හිටපු වොයිස් ඔෆ් ඇමරිකා රිලේ ස්ටේෂන් ගොඩනැගිල්ල සති දෙකකටත් අඩු කාලයකදී අංග සම්පූර්ණ විශේෂ ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයක් බවට පත්කිරීමට ශ්‍රී ලංකා හමුදාව දායක විය.

මෙම AGV රොබෝව ඇට්ලස් ඇක්සිලියා විසින් නිපදවන ලද දෙවන වර්ගයේ ය. පළමු AGV හි මූලාකෘතිය හෝමගම මූලික රෝහලට භාර දෙන ලදී. කොළඹ සෞඛ්‍ය සේවා කලාපීය අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය ඉන්දිකා ජගොඩ මහතාගේ මඟ පෙන්වීම හා මඟ පෙන්වීම යටතේ සිදු වී ඇත

ඉරනවිල ප්‍රතිකාර මධ්‍යස්ථානයේ දී භාරදුන් නව AGV මගින් රෝගීන්ට ආහාර සහ ඖශධ රැගෙන යා හැකිය. එමඟින් වෛද්‍යවරුන්ට දුරස්ථව රෝගීන් නිරීක්ෂණය කිරීමේ හැකියාව ලබා දෙන අතර ඔවුන් සමඟ සවිකර ඇති කැමරාවලින් ඔවුන් සමඟ සංවාද පවත්වයි.

ඇට්ලස් හි ඉංජිනේරු කණ්ඩායම මෙම නවෝත්පාදනයට සම්බන්ධ වන්නේ මෙම තීරණාත්මක අවශ්‍යතාවයේ දී ජාතික අරමුණු සඳහා දායක වීමේ එකම අරමුණ ඇතිව ය.

වසර 60 කට වැඩි කාලයක් තිස්සේ ජාතික අවශ්‍යතාවයෙන් යුතුව කටයුතු කළ ශ්‍රී ලංකා සමාගමක් ලෙස, රට මෙතෙක් මුහුණ දී ඇති විශාලතම වෛද්‍ය අභියෝගයන්ගෙන් එකක් ජය ගැනීම සඳහා ජාතික ව්‍යාපාරයක කොටස්කරුවෙකු වීමට ආරාධනා කිරීම පිළිබඳව සමාගමට නිහතමානී ය. සමාගමේ නිලධාරීන් ප්‍රකාශ කළා. වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ පෙරටුගාමී සෞඛ්‍ය සේවකයින්ගේ ආරක්ෂාව ශක්තිමත් කිරීම සඳහා තවත් ඒකක නිෂ්පාදනය කිරීමට අපේක්ෂා කරන තෝරාගත් පුද්ගලයින් සහ සංවිධාන සමඟ ඔවුන්ගේ ඉගෙනීම් බෙදා ගැනීමට ඔවුහු තවදුරටත් පොරොන්දු වූහ

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here