යුරෝපා සංගමයෙන් ලංකාවට යුරෝ මි.22ක ප්‍රදානයක්

කොරෝනා වයිරස් වසංගතය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා යුරෝපා සංගමය (යුරෝපා සංගමය) ශ්‍රී ලංකාවට යුරෝ මිලියන 22 ක ප්‍රදානයක් ලබා දී තිබේ.

කිරීටක වෛරස් වසංගතයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ අර්බුදයේ බලපෑම් අවම කිරීම සඳහා යුරෝපා සංගමය සහ එහි සාමාජික රටවල් ලොව පුරා හවුල්කරුවන් සමඟ කටයුතු කරයි.

යුරෝපා සංගමයේ ප්‍රතිචාරය ඉක්මන් සහ ඉලක්කගත සහය ලබා දීමෙන් ජීවිත බේරා ගැනීම අරමුණු කරගත් ‘කණ්ඩායම් යුරෝපය’ ප්‍රවේශය අනුගමනය කරයි. පුපුරා යෑමට සූදානම් වීම සහ ප්‍රතිචාර දැක්වීම වැඩිදියුණු කිරීම සහ පීඩාවට පත් වූවන්ට උපකාර කිරීම සඳහා කොරොන වයිරස් එන්නත් ,පර්යේෂණ සඳහා අරමුදල් සැපයීම මෙයට ඇතුළත් වේ.

මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් යුරෝපා සංගමය කියා සිටියේ ශ්‍රී ලංකාවේ මේ දක්වා තහවුරු කර ඇති COVID-19 රෝගීන්ගේ සංඛ්‍යාව ඉතා අඩු බවයි. ශ්‍රී ලංකා ප්‍රයත්නයන් සඳහා තවදුරටත් සහාය දැක්වීම සඳහා යුරෝපා සංගමය සෞඛ්‍ය, කෘෂිකාර්මික හා සංචාරක යන අංශ තුනක් ඉලක්ක කරයි.

සෞඛ්‍යය සඳහා යුරෝපා සංගමය විසින් ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය විසින් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍ය උපකරණ හා වෛද්‍ය සැපයුම් සඳහා යුරෝ මිලියන 2 ක් ලබා දෙනු ඇති අතර රටේ රසායනාගාර ජාල ශක්තිමත් කරනු ඇත. යුරෝ මිලියන 16.5 ක අරමුදල් වලින් ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකාර්මික අංශයට ප්‍රතිලාභ ලැබෙනු ඇත. මෙම දුෂ්කර කාලවලදී, විවෘත වෙළඳාම පවත්වා ගැනීම සහ සැපයුම් දාම, විශේෂයෙන් කෘෂිකාර්මික හා සෞඛ්‍ය සැපයුම් දාම ආරක්ෂා කිරීම ජනගහනයේ යහපැවැත්මට අත්‍යවශ්‍ය වේ. මෙම අරමුදල් මගින් ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවල පෞද්ගලික ප්‍රාග්ධනයක් බලමුලු ගැන්වීමෙන් සහ ඌව සහ මධ්‍යම පළාත්වල කුඩා ව්‍යාපාර හා කම්කරුවන්ට සහාය වීමෙන් කොවිඩ් -19 හි බලපෑම සැලකිල්ලට ගනු ඇත.

අවසාන වශයෙන්, යුරෝපා සංගමය ශ්‍රී ලාංකික සංචාරක කර්මාන්තයට යුරෝ මිලියන 3.5 ක ප්‍රදානයක් ලබා දෙනු ඇත, විශේෂයෙන් කුඩා ක්‍රියාකරුවන් සහ ඔවුන්ගේ සේවකයින්. සමහර ආධාර ක්ෂණිකව ලබා දෙන අතර ඉතිරිය වසර අවසානයේදී ලබා දෙනු ඇති අතර ඉන් පසුව එය දිගටම කරගෙන යනු ඇත.

යුරෝපා සංගම් නියෝජිතයින්, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ඉතාලිය, නෙදර්ලන්තය, රුමේනියාව සහ කාර්ය සාධක බලකායේ සභාපති බැසිල් රාජපක්ෂ අතර 2020 අප්‍රේල් 08 වන දින පැවති සාකච්ඡාවකදී මෙම තීරණ සාකච්ඡා කළ බව යුරෝපා සංගමය තවදුරටත් කියා සිටියේය.

ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ඉතාලිය, නෙදර්ලන්තය, රුමේනියාව සහ යුරෝපා සංගම් නියෝජිතයින්ගේ තානාපතිවරු මෙසේ පැවසූහ. “මේ වන විට ශ්‍රී ලංකාවේ රෝගීන් සංඛ්‍යාව අඩු වීම පිළිබඳව අප පුදුමයට පත් වෙමු. යුරෝපා සංගමය සහ එහි සාමාජික රටවල් මෙම උත්සාහයන්ට සහාය දැක්විය හැකි හොඳම ක්‍රමය දෙස බලමින් සිටින අතර COVID-19 හි ප්‍රතිවිපාක මැඩපැවැත්වීම සඳහා සහ සමස්ත සූදානම තවදුරටත් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා සමස්තයක් ලෙස යුරෝ බිලියන 15.6 ක් බලමුලු ගන්වා ඇත.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here