පරිස්සම් වන්න. සයිබර් ප්‍රහාරයක්

මයික්‍රොසොෆ්ට් කාර්යාලයේ පරිශීලකයින්ට සයිබර් ප්‍රහාර එල්ල කරන බවට ශ්‍රී ලංකා සර්ට් කණ්ඩායම (සීඊආර්ටී) අනතුරු අඟවා තිබේ.

COVID-19 අර්බුදයත් සමඟම, සයිබර් අපරාධකරුවන් කාර්යබහුල වී ඇති අතර අවධානයට ලක්වන වෛරසය ආකර්ෂණය කර ගැනීම සඳහා අනිෂ්ට මෘදුකාංග බෙදා හැරීම සිදු කරයි.

එක්සත් ජනපද රහස් සේවා (යූඑස්එස්එස්) උපදේශනයට අනුව, ප්‍රහාරකයින් දශක දෙකක පැරණි මයික්‍රොසොෆ්ට් ඔෆිස් දත්ත ප්‍රහාරයක් එල්ල කිරීමට සමත් වුවත් මයික්‍රොසොෆ්ට් විසින් 2017 නොවැම්බර් මාසයේදී එයට ආරක්ෂක විධි විධාන නිකුත් කරන ලදී.

දත්ත සොරකම් කිරීමට, වෙනත් ජාල වල කොටස් විවෘත කිරීමට සහ සියලුම ලිපිගොනු සහ ෆෝල්ඩර බැලීමට මෙන්ම ගුප්ත ලේඛන තොරතුරු සොයා ගැනීම මෙම ප්‍රහරකයින්ගේ ඉලක්ක වී ඇති අතර PDF ගොනුවක් ලෙස වෙස්වළාගෙන .EXE ගොනුව සහිත ඊමේල් පණිවිඩයක් හරහා ප්‍රහාරකයා පැමිණීමට අවස්ථාව ඇත.

පහර දුන් පරිශීලකයින්ට වින්ඩෝස් පරිගණකයේ පාලනය අහිමිවීමේ අවදානමක් තිබේ නම්, හැකර්වරුන්ට අක්තපත්‍ර සහ පුද්ගලික තොරතුරු සොරකම් කළ හැකිය, එකම මුරපදය වෙනත් යෙදුම්වල හෝ එකම ජාලයක ඇති පරිගණකවල භාවිතා කරන්නේ නම්, සියලු උපාංගවලට සම්මුතියක් ඇතිවිය හැකි අතර අනිෂ්ට මෘදුකාංග ආසාදන වෛරස් වලට ලක්විය හැකිය .

ඔවුන්ගේ මයික්‍රොසොෆ්ට් ඔෆිස් පැකේජය යාවත්කාලීන කිරීමට මෙහෙයුම් පද්ධතිය නවීනතම ආරක්ෂක විධි සමඟ යාවත්කාලීන කිරීමට මේ වන විට පියවර ගෙන ඇත. එවැනිම ඔබට එන ගොනු නොදන්නා ඒවානම් ඒවායින් පරිස්සම් වන ලෙසත් සර්ට් පවසති.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here