චීන මගීන් නැවත යැවීම සම්බන්දයෙන් මංගලට ප්‍රශ්නයක්

චීන මගීන් පිරිසක් ෂැංහයි වෙත මාරු කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලාංකික ගුවන් සේවයක් භාවිතා කිරීම පිළිබඳව හිටපු විදේශ අමාත්‍ය මංගල සමරවිර ප්‍රශ්න කරයි.

මංගල සමරවිර ගුවන් යානයෙන් ලබාගත් පින්තූරයක් පළ කරමින් චීනය තම පුරවැසියන් එරටට ගෙන යාම සඳහා තමන්ගේම ගුවන් සමාගමක් තෝරා නොගත්තේ මන්දැයි මෙලෙස ප්‍රශ්න කරයි.

“ලන්ඩනයේ සිට යූඑල් 504 සිට කොළඹ හරහා ෂැංහයි වෙත මගීන් රැගෙන යන පින්තූර: ශ්‍රී ලංකා කාර්ය මණ්ඩලය චීන ධජය සමඟ පෙනී සිටිනු දුටුවේය! ප්‍රශ්නය වන්නේ තම පුරවැසියන් ගෙදර ගෙන යාම සඳහා චීනය තමන්ගේම ගුවන් සමාගමක් තෝරා නොගත්තේ මන්ද යන්නයි. ඔවුන් සතුව ජාත්‍යන්තර ගුවන් යානා දුසිමකට අධික සංඛ්‍යාවක් ඇත.

ඊට ප්‍රතිචාර දක්වමින් ශ්‍රී ලංකාවේ චීන තානාපති කාර්යාලය ට්විටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ මෙය සිදු වූ දිනයේ සිකුරාදා චයිනා ඊස්ටර්න් එයාර්ලයින්ස් විසින් මෙහෙයවනු ලබන්නේ එක් සෘජු ගුවන් ගමන් ගමනක් පමණක් බවය.

“එක්සත් රාජධානියේ සහ එක්සත් ජනපදයේ සිටින විදේශීය චීන සිසුන් දස දහස් ගණනකට තවත් ගුවන් යානා අවශ්‍යයි. වාණිජමය පදනමක් මත එස්එල් එයාර්ලයින්ස්ගේ සහාය අපි අගය කරමු. ගුවන් යානා අතර මාරුවීම වැඩි අවදානමක් ගෙන එයි ”තානාපති කාර්යාලය පැවසීය.

කෙසේ වෙතත්, සමරවිර ප්‍රතිචාර දක්වමින් කියා සිටියේ බොහෝ ශ්‍රී ලාංකිකයින්ට දැන ගැනීමට අවශ්‍ය වන්නේ චීනය විසින් කොළඹ හරහා ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවය දුසිමකට අධික සංඛ්‍යාවක් සහ වෙනත් ජාත්‍යන්තර ගුවන් සමාගම් ලන්ඩනයේ සිට කෙලින්ම පියාසර කළ හැකි ඇයිද යන්නයි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here