ලංකාවේ මාධ්‍ය අල්ලන චීනයේ Red Carpet උගුල

චීන උපක්‍රම වලට ගොදුරු වූ ශ්‍රී ලංකාව

By Bhavna Mohan

ශ්‍රී ලංකාව චීනය සමඟ ශක්තිමත් හා සමීප සම්බන්ධතාවයක් පවත්වාගෙන යයි. යුද්ධය පැවති සමයේ ශ්‍රී ලංකාවට සහ ණය නිකුත් කිරීමෙන් පශ්චාත් යුධ සමයේ සංවර්ධනයට (පසුගිය වසර වන විට දළ වශයෙන් ඩොලර් බිලියන 3 ක්) රට සහාය විය. ශ්‍රී ලංකාව චීනයේ බෙල්ට් ඇන්ඩ් රෝඩ් ඉනිටියේෂන් (බීආර්අයි) හි විශාල කොටසක් වන අතර කොළඹ වරාය නගරය ප්‍රධාන ව්‍යාපෘතියකි.

පසුගිය නොවැම්බරයේ ශ්‍රී ලංකාවේ පාලන තන්ත්‍ර වෙනසෙන් පසුව චීනය ශ්‍රී ලංකා රාජ්‍යයේ මිත්‍ර රටක් විය. මෙයට සාක්ෂිය වන්නේ ලෝකයේ අනෙකුත් සුපිරි බලවතුන් දැන් ශ්‍රී ලංකාවේ අවධානය දිනා ගැනීම සඳහා තරඟ වදින ආකාරයයි.

නමුත් සියල්ල හොඳ නැත. මෙම මාසය මුලදී නිකුත් කරන ලද වාර්තාවක ශ්‍රී ලංකාව ගැන සඳහන් කිරීම, තවදුරටත් කැණීම් කිරීමට පෙළඹවූ අතර, ශ්‍රී ලංකා මාධ්‍යවල චීන ආඛ්‍යානය හැඩගැස්වීමට චීනය දරන උත්සාහය පිළිබඳ කනස්සල්ලට පත්වන හෙළිදරව් කිරීම් කිහිපයක් අනාවරණය වී තිබේ.

තමන් සහ ශ්‍රී ලංකාව සමඟ ගනුදෙනු කිරීම සඳහා ධනාත්මක ප්‍රතිරූපයක් ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ අවසානය දක්වා චීනය විවිධ මුල පිරීම්, සමහරක් රහසිගතව හා රහසිගතව සිදු කර ඇති බව Colombo Gazette මගින් සොයා ගන්නා ලදී.

චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂය (සීසීපී) වාර්ෂිකව ශ්‍රී ලංකා මාධ්‍යවේදීන් සඳහා “රෙඩ් කාපට්” වැඩසටහනක් දියත් කරන අතර ඔවුන්ට සියලු වියදම් සහිත සුඛෝපභෝගී දීර්ඝ කාලයක් චීනයේ රැඳී සිටීමට අවස්ථාව ලබා දී ඇති අතර, ඒ වෙනුවට මාධ්‍යවේදීන් පැහැදිලිවම චීනය නැවත ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණෙන විට ඔවුන්ට ධනාත්මක මාධ්‍ය ආවරණයක් ලබා දෙන ලෙස උපදෙස් දී තිබේ. සමහරුන්ට ජාත්‍යන්තර සබඳතා පිළිබඳ ඩිප්ලෝමා පිරිනමනු ලැබේ.

ඊටත් වඩා බරපතල කරුණ වන්නේ ශ්‍රී ලංකාව තුළ චීන මාධ්‍යවේදීන්ගේ සංසදය (එස්එල්සීජේඑෆ්) වසර 20 කට ආසන්න කාලයක් පුරා දිවෙන ශ්‍රී ලංකාව තුළ පුවත්පත් කලාවේ නාමයෙන් සීසීපී ප්‍රචාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීමයි. ඔවුන්ගේ වෙබ් අඩවිය දෙස ද බැලීමේදී මෙය සනාථ වේ.

චීනය සමඟ සහයෝගයෙන් ශ්‍රී ලංකා පුවත්පත් කවුන්සිලය (එස්එල්පීසී) විසින් කරන ලද ඇතැම් ක්‍රියාකාරකම් ද සැක සහිත ය. චීනය විසින් වසර ගණනාවක් තිස්සේ ශ්‍රී ලංකාව තුළ යොදවා ඇති තොරතුරු පාලන තාක්ෂණයන් ගැන සැලකිලිමත් විය යුතු අතර, පුදුම සහගත ලෙස බොහෝ සිරස්තල නොතිබුණි.

සීසීපී ප‍්‍රචාරය

චීනය, හොංකොං සහ තායිවානය පිළිබඳ ජ්‍යෙෂ්ඨ පර්යේෂණ විශ්ලේෂක සාරා කුක් විසින් “බීජිං හි ගෝලීය මෙගාෆෝනය: 2017 සිට චීන කොමියුනිස්ට් පක්ෂ මාධ්‍ය බලපෑම පුළුල් කිරීම” යන මාතෘකාවෙන් යුත් නිදහස් මන්දිර වාර්තාවක් ශ්‍රී ලංකාව සඳහන් කරන්නේ බොහෝ උපක්‍රම වලින් එකකට ගොදුරු වී ඇති බවයි.

තමන්ගේම වාසිදායක අන්තර්ගතයන් නිෂ්පාදනය කළ හැකි විදේශීය මාධ්‍යයන් වගා කිරීමෙන් විදේශයන්හි ප්‍රිය අන්තර්ගතයන් ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ මාධ්‍යයක් ලෙස චීන අනුග්‍රහය දක්වන පුහුණු සැසි සහ වැඩසටහන් ගැන සඳහන් කරමින් වාර්තාව මෙසේ සඳහන් කරයි: “පාකිස්තානයේ සහ ශ්‍රී ලංකාවේ අතීතයේ සහභාගී වූ සමහර පුද්ගලයින්ට අනුව, පැමිණෙන මාධ්‍යවේදීන් සීසීපී හි වඩාත් කැමති ආඛ්‍යාන ප්‍රවර්ධනය කරන අන්තර්ගතයන් නිෂ්පාදනය කිරීමෙන් හොඳින් අරමුදල් සපයන ලද සිදුවීම් සඳහා ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ඔවුන්ගේ සත්කාරක සමාගම් අපේක්ෂා කරන බව තේරුම් ගැනීමට හැකි විය. ”

ලොව පුරා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින සංවිධානයක් වන ජාත්‍යන්තර රිපබ්ලිකන් ආයතනය (අයිආර්අයි) විසින් පසුගිය වසරේ ජුනි මාසයේදී “චීන අනිෂ්ට බලපෑම සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ විඛාදනය: ප්‍රධාන රටවල් දහතුනක චීන මැදිහත්වීම පිළිබඳ තක්සේරුවක්” යන මාතෘකාව යටතේ මීට පෙර කරන ලද අධ්‍යයනයක් ද මෙම වාර්තාවෙන් උපුටා දක්වයි.

මෙම සන්දර්භය තුළ මෙම වාර්තාවට ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ වඩාත් පුළුල් විශ්ලේෂණය

තොරතුරු අවකාශය තුළ චීනයේ බලපෑම ගැන සඳහන් කරමින් වාර්තාව මෙසේ පවසයි: “සාමාන්‍යයෙන් නිර්මාණය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා ප්‍රභූන් සමඟ ඇති දැඩි සබඳතා සහ යටිතල පහසුකම් මූල්‍යකරණ ගනුදෙනු පිළිබඳ තොරතුරු පිළිබඳ සාපේක්ෂව සීමිත මහජන දැනුමක් මත රඳා සිටීමට සීසීපීයට හැකි වී තිබේ. චීනයේ මැදිහත්වීම පිළිබඳ ධනාත්මක දැක්ම. කෙසේ වෙතත්, හම්බන්තොට වරාය ගනුදෙනුව වටා ඇති ‘ණය උගුල’ පිළිබඳ ආඛ්‍යානය ගෝලීය වශයෙන් බී.ආර්.අයි සන්නාමයට හානි කිරීමත් සමඟ සී.සී.පී. චීනය පිළිබඳ තොරතුරු සහ ශ්‍රී ලංකාව සමඟ ඇතිකරගත් ගනුදෙනු පිළිබඳ තොරතුරු සැකසීමේ උත්සාහයන් වේගවත් කරයි. රජයේ ඉහළ නිලධාරීන් සමඟ රැස්වීම් ඇතුළු ශ්‍රී ලංකා මාධ්‍යවේදීන්. ශ්‍රී ලංකා මාධ්‍යවේදීන්ට අනුව චීනය දේශීය මාධ්‍යවල ධනාත්මක ආවරණයක් අපේක්ෂා කරයි.

ශ්‍රී ලංකා මාධ්‍යවේදීන්ගේ අදහස්

මේ පිළිබඳව විමර්ශනය කරමින් කොළඹ ගැසට් පත්‍රය එවැනි පුහුණු සැසි හා චීනයේ සංචාරවල යෙදී සිටි මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනෙකු සමඟ කතා කළේය. බොහෝ අය කියා සිටියේ ඔබ එම රාජ්‍ය අයවැයෙන් රටකට ගියහොත් එය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට අපේක්ෂා කරන බවයි. මෙය චීනයේ පමණක් නොව, ඔවුන් සංචාරය කළ වෙනත් රටවලට ද අදාළ බව ඔවුන් පැහැදිලි කළේය.

කොළඹ ගැසට් පත්‍රය මේ පිළිබඳව ආචාර්ය ෂුල්මන්ගෙන් විමසූ විට ඔහු මෙසේ ප්‍රතිචාර දැක්වීය. “සෑම රටකින්ම ධනාත්මක ආවරණයක් අපේක්ෂා කළ හැකි බව ඇත්ත වශයෙන්ම සත්‍යයකි.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here