විදේශයන්හි සිටින ලාංකිකයින්ගේ සහායට යාන්ත්‍රණයක්

වර්තමාන වෛරස් වසංගතයෙන් විදේශයන්හි සිටින ශ්‍රී ලාංකික සංක්‍රමණික ශ්‍රමිකයින්ට ඇතිවිය හැකි බලපෑම් පිළිබඳව ශ්‍රී ලංකාව අද සාකච්ඡා කළ අතර ඔවුන්ට සහාය විය හැකි යාන්ත්‍රණ පිළිබඳව මෙහිදී සාකච්ජා කෙරිණි.

විදේශ සබඳතා, නිපුණතා සංවර්ධන, රැකියා හා කම්කරු සබඳතා අමාත්‍ය දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා විදේශ සබඳතා අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරුන් සහ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන්, නිපුණතා සංවර්ධන, රැකියා හා කම්කරු සබඳතා අමාත්‍යාංශය සහ ශ්‍රී ලංකා විදේශ රැකියා කාර්යාංශය (එස්එල්බීඑෆ්ඊ) හමුවිය.

මැදපෙරදිග, ගිනිකොනදිග ආසියාව, නැගෙනහිර ආසියාව, යුරෝපය සහ අප්‍රිකානු කලාපවල විශාල වශයෙන් රැකියාවල නියුතු ශ්‍රී ලාංකික සංක්‍රමණික ශ්‍රමිකයන් මිලියනයකට අධික සංඛ්‍යාවක් ගැන අමාත්‍ය ගුණවර්ධන මහතා සඳහන් කළේ මෙම ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගේ අවශ්‍යතා පිළිබඳව සොයා බැලිය යුතු බවයි.

රැස්වීමේදී ඔහු විශේෂයෙන් ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන්ගේ අවධානය යොමු කළේ ගල්ෆ් කලාපයේ සේවය කරන සංක්‍රමණික සේවකයන්ගේ අවශ්‍යතා පිළිබඳව ය. කොරොන වයිරස් පැතිරීම මැඩපැවැත්වීම සඳහා මෙම කලාපයේ සත්කාරක රටවල් ගෙන ඇති පියවර සංක්‍රමණික සේවකයින්ට අහිතකර ලෙස බලපා ඇති බවත්, මෙම ඇඟවීම්වලට විසඳුම් සෙවීමට ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන්ට උපදෙස් දුන් බවත් අමාත්‍ය ගුණවර්ධන මහතා පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය යටතේ ලියාපදිංචි නොවූ සංක්‍රමණික සේවකයින්ගේ ගැටළු, මෑතකදී රැකියා අහිමිවූවන් සහ ප්‍රේෂණ සම්බන්ධ ගැටළු, ප්‍රායෝගික විසඳුම් ගවේෂණය කිරීම සඳහා රැස්වීමේදී සාකච්ඡා කරන ලදී. එබැවින් මෙම අභියෝගාත්මක කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ සංක්‍රමණික සේවකයින්ට හොඳින් සහාය විය හැකිය. ලොව පුරා සිටින ශ්‍රී ලාංකික සංක්‍රමණික කම්කරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් සහ යහපැවැත්මට සහාය වීම සහ ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා රජය හැකි සෑම පියවරක්ම ගන්නා බව විදේශ අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

0 0

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here